Jakie hormony zbadać przy trądziku? Dermatolog radzi!

17. 12. 2019 · Aleksandra Malewska · 3 minuty czytania
  • profilaktyka

Jakie hormony zbadać przy trądziku? To pytanie, które może pojawić się w gabinecie dermatologa. Trądzik, u części pacjentów, mija bezpowrotnie, natomiast u około 50% utrzymuje się jeszcze w wieku dorosłym. Przyczyn trądziku jest wiele, a jedną z nich są zaburzenia hormonalne. Hormony a trądzik – jaki jest między nimi związek? Zobacz!

Trądzik − przyczyny choroby

Trądzik to bardzo złożona choroba, która może mieć wiele przyczyn. Zaburzenia hormonalne to tylko jedna z nich.

Do podstawowych procesów powodujących formowanie się wykwitów w trądziku należą:

  • nadprodukcja łoju, czyli sebum
  • nadmierne rogowacenie w obrębie ujść mieszków włosowych
  • obecność w gruczołach łojowych bakterii Propionibacterium acnes
  • stan zapalny

Trądzik

Zjawiska te są nie tylko wzajemnie od siebie zależne, ale również podlegają wpływowi takich czynników jak zaburzenia gospodarki hormonalnej, dieta, stres czy wpływ przyjmowanych leków.

Hormony a trądzik

Sebocyty, to komórki produkujące w Twojej skórze łój, czyli substancję mającą wiele dobroczynnych właściwości. Dzięki sebum skóra posiada ochronną barierę, która zabezpiecza Cię przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Hormony a trądzik

Problem pojawia się, kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, co objawia się jako łojotok. Do charakterystycznych objawów łojotoku należy błyszcząca, lepka skóra, widoczne poszerzone ujścia jednostek włosowo-łojowych i przetłuszczające się włosy.

A jaki związek z trądzikiem mają hormony? Jednym z najsilniejszych czynników pobudzających produkcję łoju są tak zwane męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Warto jednak wspomnieć, że androgeny produkowane są nie tylko u mężczyzn, ale również u kobiet, w odpowiednio różnych proporcjach.

Wśród androgenów to dihydrotestosteron ma największy wpływ na stymulację gruczołów łojowych do produkcji łoju. Hormon ten powstaje z testosteronu pod wpływem enzymu 5α-reduktazy typu I w mieszkach włosowych. Powodem powstawania zmian trądzikowych może być zatem nie tylko nadmiar androgenów, ale także nadmierna wrażliwość gruczołów łojowych na prawidłowe stężenia tych hormonów. Wniosek? Zmiany trądzikowe o podłożu hormonalnym mogą pojawiać się nawet u osób, u których stężenie hormonów jest prawidłowe!

pryszcze hormonalne

Powstawanie zmian trądzikowych nie musi też wcale wynikać z zaburzeń gospodarki hormonalnej, a mieć związek z fizjologicznymi wahaniami stężeń hormonów płciowych w cyklu miesiączkowym kobiet. Statystyki podają, że w okresie przedmiesiączkowym aż 70% kobiet doświadcza nasilenia się zmian trądzikowych, określane czasem przez chorych jako „pryszcze hormonalne”.  Taki trądzik nie wymaga jednak zwykle wykonywania badań hormonalnych.

Trądzik − jakie hormony zbadać?

 „Jakie hormony zbadać na trądzik?” − to jedno z częstszych pytań chorych. Okazuje się jednak, że większość pacjentów z trądzikiem nie wymaga żadnych badań hormonalnych! Nawet 85% pacjentów choruje na łagodną postać trądziku, która nie wymaga pogłębionej diagnostyki endokrynologicznej.

Dermatolog może jednak zlecić panel badań gospodarki hormonów płciowych, szczególnie gdy podejrzewa udział androgenów na powstawanie zmian trądzikowych. Badania hormonalne wykonuje się między innymi u dorosłych kobiet, u których doszło do nagłego rozwoju trądziku o dużym nasileniu, który jest oporny na leczenie. Badania te są wskazane również u kobiet, u których widoczne są tzw. inne cechy androgenizacji jak zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie czy łysienie typu męskiego.

jakie hormony zbadać przy trądziku

Trądzik hormonalny − leczenie

W przypadku, gdy powodem powstawania zmian trądzikowych są zaburzenia hormonalne, niezbędna jest współpraca dermatologa i endokrynologa. Skuteczna terapia endokrynologiczna działa także na skórę- powrót hormonów do normy powoduje, że zmiany trądzikowe i inne dolegliwości ustępują. Leczenie hormonalne zmian trądzikowych opierać się może na stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej lub preparatów o działaniu antyandrogenowym jak spironolakton.

Więcej artykułów na ten temat