Leki, kremy, kosmetyki, maści na trądzik

  (428)
Sortuj według
Lekka pianka oczyszczająca twarz, nawilżająca i wzmacniająca skórę.
Trądzik

Trądzik

Wypryski i zaskórniki wyglądają nieestetycznie i odbierają pewność siebie. Można jednak pozbyć się znienawidzonych zmian skórnych dzięki odpowiedniej pielęgnacji. W najcięższych przypadkach należy rozpocząć kurację, stosując leki na trądzik jak np. maść na trądzik.

Preparaty dostępne na rynku pozwolą ograniczyć pojawianie się czerwonych krostek i zahamować dalszy rozwój infekcji. Można zdecydować się na maść na trądzik bez recepty, a także tabletki o działaniu antybakteryjnym. Posiadaczom skóry trądzikowej polecamy również kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji problematycznej cery.



Trądzik – czym jest i co go powoduje

Trądzik to choroba skóry charakteryzująca się występowaniem wykwitów niezapalnych i zapalnych. Do pierwszej grupy zmian należą zaskórniki zamknięte i otwarte. Wykwitami zapalnymi są krosty, wypryski, torbiele i grudki. Trądzik jest częstą chorobą skóry wieku młodzieńczego, lecz również starsze osoby mogą zmagać się ze znienawidzonymi pryszczami.

Główną przyczyną dolegliwości jest zakażenie gruczołów łojowych. Wytwarzają one nadmiar sebum, przez co zatykają się pory skóry. W zaczopowanych porach bytują drobnoustroje przyczyniające się do rozwoju stanów zapalnych. Na obciążonej cerze pojawiają się krostki i inne niedoskonałości. Wystąpieniu trądziku sprzyjają zmiany hormonalne okresu pokwitania. Zwiększona aktywność hormonów androgenowych wiąże się z powiększeniem gruczołów łojowych i zwiększonym wydzielaniem łoju. Ponadto trądzik pojawia się jako rezultat stresu, niezdrowej diety, nadmiernego rogowacenia ujść przewodów jednostek włosowo-łojowych, przyjmowania niektórych leków, komodogenezy czy nieodpowiedniej pielęgnacji.

W przypadku wystąpienia choroby stosuje się leki na trądzik i przestrzega się zasad pielęgnacji cery trądzikowej. Szczególną formą trądziku jest trądzik różowaty. Objawia się on zaczerwienieniem skóry i występowaniem grudek. Problem dotyczy wyłącznie osób dorosłych. W jego leczeniu wykorzystuje się leki na trądzik różowaty, odpowiednio dostosowaną dietę i domowe sposoby.



Pielęgnacja skóry trądzikowej

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji cery trądzikowej jest jej staranne oczyszczanie. Zabieg ma na celu pozbycie się nadmiaru sebum, bakterii, brudu, kurzu i pozostałości po makijażu. Oprócz stosowania preparatów do demakijażu warto wykorzystać łagodne żele myjące bez zwykłego mydła – wzmaga ono produkcję łoju. Po przemyciu twarzy należy ukoić ją tonikiem lub odpowiednio dobranym hydrolatem.

Oczyszczanie cery polega też na regularnym wykonywaniu peelingów. Dzięki zabiegom można ograniczyć zatykanie się porów, uregulować proces łuszczenia się naskórka i wygładzić powierzchnię cery. Wskazane są łagodne peelingi enzymatyczne – ziarniste mogłyby zaognić zmiany.

W przypadku cery trądzikowej należy zadbać też o nawilżenie i odżywienie. Warto stosować niezapychające kremy na dzień i na noc. Kosmetyki nie powinny pozostawiać tłustej warstwy. Można wesprzeć ich działanie, stosując punktowo serum na wypryski. 



Leki na trądzik – co warto stosować?

W przypadku łagodnego przebiegu choroby można poprzestać na preparatach stosowanych miejscowo takich jak maść na wypryski. Wspomniany lek na trądzik często zawiera kwas azelainowy. Ma on działanie antybakteryjne, bakteriostatyczne i komedolityczne. Maść na trądzik zawierająca go w swoim składzie wykazuje właściwości przeciwzaskórnikowe, hamuje melanogenezę i zmniejsza wydzielanie sebum. Preparat może zawierać też takie substancje jak siarka, ichtiol, kwas salicylowy czy rezorcyna. Stosowanie maści bywa jedynym etapem kuracji lub wspiera leczenie z użyciem innych środków farmakologicznych.

Leki na trądzik przyjmowane doustnie zalecane są w umiarkowanych i ciężkich postaciach trądziku. Preparaty zażywa się przez dłuższy czas, w zależności od nasilenia zmian trądzikowych. W terapii doustnej stosuje się antybiotyki, leki antyandrogenowe i retinoidy.



Maść na trądzik

Maść na wypryski może zawierać antybiotyk. Zwykle jest to tetracyklina, klindamycyna lub erytromycyna. Skład preparatu wzbogacają też substancje pomocnicze ograniczające stan zapalny – kwas azelainowy, cynk czy nadtlenek benzoilu. Ponadto maść na trądzik może zostać uzupełniona witaminami A i E poprawiającymi kondycję skóry. Preparaty stosowane miejscowo na zmiany mają proste składy skomponowane tak, by wspierały leczenie kłopotliwych zmian skórnych.

Popularnym środkiem na trądzik jest ichtiolowa maść na pryszcze. Słynie ona z działania przeciwzapalnego i bakteriostatycznego. Ma również właściwości ściągające, dzięki czemu może zwęzić rozszerzone pory. W leczeniu zmian skórnych stosuje się także maść na trądzik z witaminą A. Wykazuje ona łagodzące działanie w przypadku stanów zapalnych. Aplikując ją na skórę, można sprawić, że zaczerwienienia będą mniej widoczne. Tę maść na pryszcze nakłada się na noc, by poprawić wchłanianie się składników aktywnych i intensywnie odżywić problematyczną cerę.

Maści na trądzik mogą zwierać także propolis. Składnik przyspiesza regenerację skóry. Zadziała przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i grzybobójczo. Można stosować ją na całą twarz. W aptekach dostępna jest również maść na trądzik z nadtlenkiem benzoilu. Preparat może mieć stężenie 5% lub 10%. Stosując go, należy zachować ostrożność, dlatego że nierzadko przesusza skórę.



Krem na trądzik – co powinien zawierać

Skuteczny krem na trądzik bazuje na substancjach o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Do takich składników należą kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, tlenek cynku, olejek z drzewa herbacianego i witamina C. Krem na trądzik może zawierać też substancje lekko złuszczające naskórek – kwas salicylowy, glikolowy lub migdałowy. W leczeniu trądziku wykorzystuje się także wyciągi z nagietka lub lukrecji.

Krem na pryszcze powinien być również wzbogacony filtrami UV. Problematyczna, wrażliwa cera musi mieć zapewnioną optymalną ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Kosmetyki do skóry trądzikowej, podobnie jak maści na trądzik, nie mogą podrażniać naskórka. Niewskazane są więc silikony, PEG-i, sztuczne zapachy, syntetyczne barwniki oraz emulgatory. Krem na trądzik wolny od chemicznych zapychaczy będzie odpowiednio pielęgnował skórę, nie pogarszając jej stanu. Posiadaczom i posiadaczkom cer problematycznych polecamy również inne kremy do skóry nadwrażliwej, w tym do cery naczynkowej i nadmiernie przesuszonej.



Kosmetyki na trądziki – czyli prawidłowa pielęgnacja skóry

Skóra trądzikowa wymaga systematycznej pielęgnacji i odpowiedniego doboru preparatów mających zadbać o cerę. Kosmetyki na trądzik powinny dbać o nawilżenie i oczyszczenie skóry, a zarazem działać leczniczo, pomagając pozbyć się nieatrakcyjnych zmian. Kremy, żele myjące i maseczki polecane do cery trądzikowej często zawierają zieloną herbatę, olejek herbaciany, zieloną glinkę, węgiel aktywny i lukrecję. Kosmetyki na trądzik mogą przeciwdziałać niedoskonałościom, odblokowywać pory i punktowo redukować wypryski.

Warto wybierać preparaty bez zwykłego mydła i alkoholu. Wspomniane substancje mogą wysuszać skórę i powodować podrażnienia. Preparaty naturalne oraz dermokosmetyki na trądzik są wolne od tych substancji i wyróżniają się szczególnie bezpiecznymi składami. Produkty z tej kategorii łączą w sobie właściwości pielęgnacyjne z leczniczymi. Dermokosmetyki pasują do potrzeb szczególnie wymagającej cery, dlatego sprawdzą się w dbaniu o jej piękny i promienny wygląd.

Należy pamiętać, że wyciskanie pryszczy nie jest sposobem na pielęgnację cery trądzikowej. W ten sposób można dodatkowo zaognić zmiany i rozprzestrzenić infekcję na jeszcze większy obszar. W usuwaniu zmian warto wykorzystać oczyszczające kosmetyki na trądzik, a na odpowiednio przygotowaną skórę zaaplikować kremy i serum o działaniu nawilżającym i regenerującym.

Marki powiązane z kategorią: Trądzik