Kiedy zrobić zabieg laminowania włosów?
Zabieg laminowania będzie dla Ciebie odpowiedni, jeśli Twoje włosy są zniszczone, przesuszone, przypominają siano i mają bardzo rozdwojone końcówki. Laminowanie pomoże przedłużyć Ci ich życie i uniknąć podcinania końcówek przez kolejnych parę tygodni.
Laminowanie włosów w domu możesz wykonać także, jeżeli nie możesz poradzić sobie z burzą loków. Jeśli chcesz je tylko przywołać do porządku, a nie wyprostować włosy, polecam Ci laminowanie w domu. Efekt nie jest tak silny, jak ten, który uzyskasz u fryzjera, a mimo to pozostawi Twoje włosy lśniące i bardziej podatne na układanie.
Zabieg domowego laminowania możesz także śmiało wykonać na włosach farbowanych, szczególnie kiedy rozjaśniasz włosy. Stosowana do odżywiania włosów u fryzjera keratyna ma tendencję do zmiany koloru włosów. Jeżeli boisz się dekoloryzacji, to jako blondynka, zdecydowanie polecam Ci laminowanie włosów siemieniem lnianym. Siemię lnianie jest bardzo delikatne i nie zmieni koloru Twoich blond pasemek.
Sprawdź maski do włosów.
Laminowanie włosów w domu – żelatyna czy siemię lniane?
Czas więc na porównanie – które domowe laminowanie jest lepsze? Ja ze względu na oddanie się idei weganizmu zdecydowanie preferuję naturalną metodę laminowania włosów siemieniem lnianym. Jest to 100% organiczna metoda, zgodna z zasadami kosmetyki naturalnej. Żelatyna ma bowiem pochodzenie zwierzęce – to nic innego jak sproszkowane kości i chrząstki. arówno siemię lniane, jak i żelatyna kosztują około 2 – 4 zł, a paczka produktu starcza na przynajmniej 5 – 10 zabiegów.
Laminowanie włosów siemieniem lnianym
Siemię lniane złociste polecam Ci szczególnie, jeśli masz tendencję do przeproteinowania włosów. Choć siemię zawiera w sobie dość dużą zawartość białka, w jego składzie znajdziesz także dużą dawkę kwasów tłuszczowych omega-3. Laminat ten bardzo dobrze sprawdza się w przypadku włosów kręconych oraz farbowanych – siemię lniane „natłuści” łuski Twoich włosów, a olej z jojoba jako naturalny, płynny wosk pokryje je płaszczem ochronnym. Tak jak wspomniałam, w przypadku włosów blond, siemię lniane z pewnością nie zmieni koloru włosów.
Laminowanie włosów żelatyną
Jeżeli zaś chodzi o laminację żelatyną, to polecam Ci zastosowanie tej kuracji, jeżeli Twoje włosy dobrze reagują na preparaty bogate w keratynę. W składzie żelatyny znajduje się sporo białka, które wygładzi i dociąży Twoje włosy. Uważaj jednak, żeby ich nie przeproteinować i stosować laminowanie nie częściej niż raz na 2 tygodnie.
Niezależnie, którą z tych domowych metod laminowania włosów wybierzesz, z pewnością dodasz im życia i blasku, a także na kilka dni zabezpieczysz je przed wilgocią czy gorącym powietrzem suszarki.
Choć efekt zabiegu w profesjonalnym salonie kosmetycznym utrzyma się zapewne dłużej, domowe laminowanie włosów jest także niezwykle skuteczne, a także tanie.
Sprawdź lotiony do włosów.
Przepis na domowe laminowanie włosów żelatyną

Składniki:
- 3 łyżki żelatyny spożywczej
- 1 szklanka wrzątku
- 1 łyżka odżywki do suchych i zniszczonych włosów
- folia spożywcza lub czepek foliowy
Przepis:
1. Do szklanki wrzątku dodaj 3 łyżki żelatyny i dobrze wymieszaj.
2. Kiedy mieszanka lekko zgęstnieje, dodaj do niej 1 łyżkę odżywki do suchych i zniszczonych włosów Natura Siberica. Składniki wymieszaj.
3. Laminat żelatynowy nakładaj na umyte, mokre włosy pasmo po paśmie od skóry głowy. Nie martw się, jeżeli Twoje włosy zaczną sztywnieć, jakbyś nałożyła na nie kleik – dokładnie tak powinny zachowywać się pod wpływem żelatyny.
4. Po nałożeniu mieszanki owiń włosy folią spożywczą lub czepkiem i pozostaw laminat na głowie przez 45 min.
5. Oczyść włosy z żelatyny ciepłą wodą i wysusz je suszarką. Żelatyna podobnie jak keratyna lubi ciepło – wtedy lepiej wnika w strukturę włosów.
Zabieg powtarzaj nie częściej niż raz na 2 tygodnie, aby nie przeproteinować włosów.
Przepis na wegańskie laminowanie włosów siemieniem lnianym
Czym jest wegańskie laminowanie włosów? To zabieg z wykorzystaniem preparatów wyłącznie pochodzenia roślinnego.

Składniki:
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 1,5 szklanki wody
- 1 łyżeczka oleju z jojoba
- folia spożywcza lub foliowy czepek
Przepis:
1. Do garnka wsyp 2 łyżki siemienia lnianego i zalej je 1,5 szklanki wody.
2. Siemię lniane gotuj przez około 10 minut, aż nasiona puszczą kleik, a woda przybierze konsystencję białej papki.
3. Odcedź biały kleik przez sitko do miseczki, tak aby nie było w nim nasion. Jeżeli pozostawisz w kleiku ziarna lnu, będziesz potem trudzić się z wypłukaniem ich z włosów. Dlatego lepiej zadbaj o to, żeby laminat był dobrze przecedzony.
4. Do kleiku dodaj 1 łyżeczkę oleju z jojoba i dobrze wymieszaj.
5. Wegański laminat nakładaj na mokre, umyte włosy pasmo po paśmie od skóry głowy ku dołowi.
6. Okryj głowę folią spożywczą lub foliowym czepkiem. Odżywki do włosów lubią ciepło – pod wpływem wysokiej temperatury łuski włosów otwierają się, a substancje odżywcze lepiej się wchłaniają.
7. Pozostaw laminat na głowie przez około 1 godzinę, a następnie spłucz go ciepłą wodą i szamponem bez SLS.
Zabieg możesz wykonywać raz w tygodniu.