Jak dbać o włosy jesienią? 6 zdrowych porad

6. 10. 2020 · 8 minut czytania
Jesień to doskonała pora roku na poprawę kondycji włosów. Możesz je zregenerować, nawilżyć i przygotować do niskich, zimowych temperatur. Poznaj 6 sposobów, jak dbać o włosy jesienią!
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak dbać o włosy jesienią? 6 zdrowych porad

Jesień jest dla włosów dość przyjazną porą roku. To świetny czas, żeby zregenerować przesuszone włosy po lecie, dobrze je nawilżyć i przygotować na mrozy. Po lecie włosy mogą zacząć wypadać, dlatego dobrze też przyjrzeć się swojej diecie i wzbogacić ją o wszystkie mikro- i makroskładniki, które potrzebne są do utrzymania zdrowych włosów. Zobacz, jak dbać o włosy jesienią.

Jesień to idealna pora roku na zadbanie o swoje włosy. Mróz, czapki i szaliki nie niszczą jeszcze Twoich włosów, a z drugiej strony upalne słońce już ich nie przesusza. To też czas, kiedy powinna zacząć się mocna regeneracja włosów po lecie. Teraz Twoje włosy mogą być matowe, kruche, przesuszone od słońca, szczególnie jeżeli nie stosowałaś ochrony UV i nie nawilżałaś ich odpowiednio.

Co więcej, kobiety bardzo często skarżą się na wypadające włosy jesienią. Skąd się to bierze? Po lecie kończą one swój cykl życia i zaczynają wypadać, żeby zrobić miejsce nowym. Twoje włosy reagują też na zmianę diety i stres, a ten po okresie wakacyjnym zwykle się zwiększa. Zwróć uwagę, że w Polsce w lecie jesz znacznie więcej warzyw i owoców sezonowych, które wzbogacają Twój jadłospis o mikro- i makroelementy. A te w znaczący sposób mogą wpływać na kondycję włosów.

Pielęgnacja włosów jesienią - jak o nie dbać?

 

Jak dbać o włosy w czasie jesieni? Oto 6 zdrowych porad

Jeżeli głowisz się, jak pielęgnować włosy jesienią, mam dla Ciebie małą podpowiedź. Przygotowałam 6 kroków do pięknej fryzury jesienią.

1. Mycie włosów i oczyszczanie skóry głowy

Warto zacząć od podstaw, a więc od mycia głowy. Włosy myj tak często, jak uważasz to za stosowne. Każdy ma inny rodzaj włosów, dlatego ciężko określić, jak często należy je odświeżać szamponem. Wiele kobiet robi to co 2. dzień. Inne nie potrafią sobie wyobrazić poranka bez umycia głowy. Pamiętaj jednak, że im częściej używasz szamponu (a przede wszystkim silnych detergentów, w tym SLES i SLS), tym bardziej pozbawiasz łodygi i cebulki naturalnej ochronny. Częste mycie włosów porównuje się do intensywnego prania ubrań  działając na nie detergentami wiele razy, niszczysz je, pozbawiasz blasku.

Dlatego najlepiej stosować lekkie szampony ziołowe lub o delikatnym składzie, bez SLS czy SLES. Choć i te czasem się przydają. SLS czy SLES dobrze oczyszczają skórę. Warto użyć więc raz na jakiś czas (raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie) szampon z mocniejszym detergentem, żeby dobrze oczyścić włosy, z pozostałości po produktach do stylizacji. Jest to ważne zwłaszcza, jeżeli pielęgnujesz włosy silikonami  te oklejają łodygę włosa i z czasem mogą sprawiać, że włosy są ciężkie, lepią się i szybciej przetłuszczają. Tu sprawdzi się szampon chlebowy według receptury Babuszki Agafii, który przeznaczony jest do każdego rodzaju włosów. Zawiera on w sobie wyciąg z żyta, owsa i pszenicy. Dobrze sprawdzi się w przypadku pielęgnacji osłabionych włosów. Po jego użyciu pasma stają się bardziej miękkie i elastyczne. Przy cienkich włosach możesz wspomóc się specjalistycznym szamponem Vichy Dercos Neogenic, w fioletowej tubie, który przywraca gęstość. Polecam go także przy problemach z nadmiernym wypadaniem włosów w okresie jesienno-zimowym.

Do dobrego oczyszczenia skóry głowy i pobudzenia cebulek do wypuszczania nowych włosów, warto zastosować też peelingi do skóry głowy. Delikatne drobinki masują skalp, poprawiają mikrokrążenie i pomagają stymulować cebulki. Dzięki temu włosy szybciej rosną. Co więcej, regularne wykonywanie peelingów na skalpie jest tak samo ważne jak złuszczanie naskórna na każdej innej części ciała. Zupełnie inaczej wygląda natomiast pielęgnacja włosów przetłuszczających się. O tym, jak prawidłowo myć włosy przetłuszczające się pisałam w artykule: Jak prawidłowo myć włosy przetłuszczające się?.

Jak dbać o włosy jesienią? - Mycie

2. Odżywianie

Jak już wspomniałam, jesień to idealny czas na regenerację włosów po lecie. Przesuszone od słońca i suchego powietrza pasma dobrze jest nawilżyć. Przy każdym myciu włosów stosuj więc odżywkę do włosów, która będzie zawierała np. prowitaminę B5 (d-pantenol). Więcej na temat tego składnika kosmetyków możesz przeczytać w artykule: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry. Składnik ten znajduje się na liście INCI rokitnikowej odżywki do wszystkich typów włosów Natura Siberica Oblepikha Siberica. Olejek z ałtajskiego rokitnika dodatkowo wzmacnia włosy i pielęgnuje skórę głowy. Pomaga m.in. na problemy z łupieżem. Dowiedz się więcej o rokitniku z artykułu: Rokitnik w trosce o skórę dojrzałą i nie tylko!.

Raz lub 2 razy w tygodniu, wszystko zależy od kondycji Twoich włosów, warto stosować maskę z ceramidami czy keratyną. To plan na odbudowę uszkodzonych kosmyków po lecie. Do odżywienia i pogrubienia włosów możesz stosować też odżywki i maski z olejami. Świetnie sprawdzi się tu L'biotica Biovax Bambus & Olej Avocado, intensywnie regenerująca maseczka do włosów. Maska uzupełnia uszkodzone łodygi włosa i odżywia oraz dotlenia cebulki włosów. Przetestuj także wzmacniające serum do włosów Vianek, które zabezpiecza włosy olejem sezamowym i bogatym w odbudowującą witaminę E, olejem migdałowym.

Jak dbać o włosy jesienią? - Odżywka

3. Olejowanie

Jesień to też dobry czas na przygotowanie włosów na zimę. Zabezpiecz je i przynajmniej raz w tygodniu nakładaj na nie olej do włosów. Istnieje wiele technik olejowania włosów, a to jaką z nich wybrać, zależy w głównej mierze od tego, jaki masz rodzaj włosów.

Do włosów niskoporowatych (a więc względnie zdrowych) stosuj oleje z małymi cząsteczkami. Tu sprawdzi się olej kokosowy, masło z mango czy masło z cupuacu. Włosy niskoporowate potrzebują trochę czasu, żeby wchłonąć olej  możesz więc zostawić go na włosach na kilka godzin lub na noc. Żeby otworzyć łuskę włosa, najlepiej naolejowane włosy zawinąć w folię spożywczą i ręcznik.

    Włosy wysokoporowate będą z kolei piły olej bardzo zachłannie. Do tego rodzaju włosów dobrze sprawdzą się oleje o dużych cząsteczkach, np. olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej konopny, olej z orzecha laskowego, olej z pestek moreli etc.

    Włosy olejowane będą mniej podatne na uszkodzenia zewnętrzne. A przede wszystkim będą bardziej sypkie, nawilżone i błyszczące. Co więcej, z mojego własnego doświadczenia wiem, że dzięki zabezpieczaniu włosów olejami, z łatwością możesz je zapuścić. Nawet w zimie! Otoczone lipidową powłoką łodygi włosów będą wygładzone i nie będą zaczepiane czy niszczone przez szaliki, czapki czy wełniane płaszcze i golfy. Moc olejów możesz dodatkowo wkomponować w codzienną pielęgnację. Wystarczy myć włosy szamponem z olejem z opuncji figowej i masła mango od Lbiotica. Sprawdź, jak szampon wypadł w moim teście w recenzji: Szampon do zniszczonych włosów L'biotica Biovax Opuntia Oil&Mango recenzja.

    Jak pielęgnować włosy jesienią? - Olejowanie

    4. Suplementacja diety

    Już wspominałam o tym pokrótce, że jesienią włosy mogą wypadać ze względu na zmiany w diecie. Latem dostarczałaś włosom wielu witamin i minerałów wraz ze świeżymi warzywami i owocami. Jesienią jest ich coraz mniej. Zwróć więc uwagę na to, żeby uzupełnić swoją dietę w produkty zawierające naturalną biotynę (tu świetnie spisywać będą się jajka, a także drożdże, wątróbka czy soczewica). Sprawdź, jak biotyna działa na włosy w artykule: Biotyna dlaczego poprawi kondycję Twoich włosów i paznokci?. Nie zapominaj też o uzupełnieniu diety w odpowiednią ilość białka, żelaza, selenu i cynku. O tym, co jeść na wypadające włosy, pisała nasza dietetyk Jola w artykule: Co jeść na wypadające włosy? Dietetyk radzi!.

    W razie konieczności możesz także uzupełnić swoją dietę o suplementy diety, np. Biotamax Dr. Max czy Doppelherz Aktiv Na włosy + Biotyna. Pamiętaj, żeby stosować je zawsze zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ulotce lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Sprawdź też, jak działają suplementy na wypadanie i wzmocnienie włosów w moim artykule: Suplementy na wypadanie włosów czy naprawdę działają?.

    Suplementy diety dla włosów

    5. Wygładzanie

    Do wygładzenia suchych i spuszonych włosów po lecie stosuj balsamy do włosów. Niektóre z nich możesz nakładać na włosy nawet bez spłukiwania. Działanie wygładzające ma np. balsam Seboradin z naftą kosmetyczną, kuracja do włosów zmęczonych, pozbawionych witalności. W jego składzie znajdziesz nabłyszczającą naftę kosmetyczną, a także odżywiające włosy witaminę A, E i B5.

    Dla uzyskania mocniejszego efektu możesz wprowadzić też kurację mocniejszym produktem, jakim jest serum do włosów, np. od Vianek, o którym wspominałam już w kontekście odżywienia włosów. Jeżeli chcesz wygładzić końcówki włosów na sucho, możesz wsmarować w nie Nuxe Huille Prodigieuse, suchy olejek o wielu zastosowaniach o bogatej konsystencji.

    Kiedy borykasz się z puszącymi się i rozdwojonymi końcówkami, sposobów na wygładzenie włosów jest tak naprawdę kilka. Najszybciej zadziałają preparaty na końcówki z silikonami te skleją włosy i dadzą efekt scalenia końcówek. Innym sposobem jest naturalna laminacja włosów. Możesz zrobić to za pomocą żelu z siemienia lnianego (wersja wegańska) lub żelatyny. Efekt? Tafla lśniących i wygładzonych włosów.

    Wypadanie włosów jesienią

    6. Podcinanie

    Jesień to także dobry czas na wizytę u fryzjera i podcięcie suchych, zniszczonych końcówek. Włosy po lecie mogą być bardzo suche, zwłaszcza na końcach. Rozdwojone końce włosów mają do siebie niestety to, że jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się ich jest radykalne cięcie. Odśwież więc swoją fryzurę, a Twoje włosy staną się lżejsze i bardziej wygładzone.

    Podcinanie włosów sposobem na pielęgnacje

    Pielęgnacja włosów jesienią? Masz to!

    Znasz już więc 6 sposobów na to, jak dbać o włosy jesienią. Regularne mycie, odżywianie, wygładzanie i co najważniejsze właściwa dieta sprawią, że uratujesz swoje włosy po lecie i przygotujesz je na nadejście mroźnej zimy!

     

    Źródła:

    1. V. Robinson, A study of damaged hair, Journal of the Society of Cosmetic Chemists 27

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora