Czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają?

29. 9. 2020 · 8 minut czytania
Walka z cellulitem wymaga nie tylko wybrania odpowiedniego kremu. Ważna jest aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Poznaj wskazówki, jak skutecznie pokonać cellulit!
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają?

Zanim wybierzesz krem, który ma zredukować cellulit, pamiętaj: żeby osiągnąć widoczny efekt, musisz uzbroić się w cierpliwość. Kosmetyki antycellulitowe są szalenie ważne, ale potrzebują dodatkowego wsparcia. Aby dobrze przygotować się do walki, najpierw trzeba poznać wroga.

Kwestię tę tłumaczy Ola Wolska.

Cellulit to zaburzenie w budowie tkanki podskórnej, które powoduje nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Przez to Twoja skóra wygląda jak skórka pomarańczowa. Takie grudki i nierówności najczęściej pojawiają się na udach, biodrach i pośladkach. Cellulit może ujawnić się tylko, jeżeli Twoje ciało przybierze określoną pozycję lub bez względu na to, czy skóra jest ściśnięta czy nie.

Kiedyś wierzono, że przyczyną cellulitu jest stan zapalny tkanki. Teraz już wiadomo, że to tylko zwyrodnienie w skórze, które ma nawet 80 – 88% kobiet na świecie! Skoro jest to tak powszechne, trudno uznać, że to poważna choroba. Choć oczywiście zdarzają się przypadki, gdy zaawansowany cellulit może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zakrzepy żylne czy zastoje tłuszczowe. Istnieje tez teoria, która zyskuje coraz większą popularność, że cellulit to… wymysł przemysłu kosmetycznego. Być może jest w tym trochę prawdy!

Kończy ekspertka.

cellulit na łydach

Skąd się bierze cellulit?

Problemy z metabolizmem, krążeniem oraz zaburzenia hormonalne to główne przyczyny powstawania cellulitu.

Ale skąd biorą się nieestetyczne grudki i zgrubienia? Kiedy dostarczasz organizmowi zbyt dużo energii, czyli spożywasz więcej kalorii niż Ci potrzeba, Twoje komórki rezerwowe rozrastają się, a niekiedy zwiększa się także ich liczba. U kobiet komórki magazynujące są większe i bardziej pojemne. Dodatkowo gdy w komórkach tłuszczowych zostają zakłócone procesy przemiany materii, pod skórą tworzą się obrzęki. Kobiety w większym stopniu niż mężczyźni narażone są na powstawanie cellulitu ze względu na to, że estrogeny (kobiece hormony) w znacznej mierze regulują te procesy. Wszelkie zaburzenia hormonalne z udziałem estrogenów mogą sprzyjać powstawaniu nieestetycznych grudek i nierówności.

    Ola Wolska pisze dalej na temat przyczyn tego zjawiska.

    Cellulit częściej pojawia się u osób z zaburzeniami hormonalnymi zwłaszcza w przypadku, gdy występuje nadmiar estrogenów przy równocześnie zmniejszonej podaży progesteronu. Nieprawidłowy poziom estrogenów wpływa na zaburzenia krążenia, które są jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu. Dlatego skórka pomarańczowa częściej pojawia się u kobiet ciężarnych czy przechodzących menopauzę. Dodatkowo na powstawanie cellulitu mają wpływ hormony tarczycy, insulina, a także kortyzol, adrenalina i noradrenalina. A więc stres może przyczynić się do występowania nierówności i grudek na skórze.

    Kolejną przyczyną cellulitu jest niewłaściwy tryb życia. Po pierwsze, to duże znaczenie ma niezdrowa dieta (z nadmiernym spożyciem tłuszczów, węglowodanów prostych i soli). Nadmiar składników energetycznych w stosunku do zapotrzebowania kalorycznego powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Sól z kolei wpływa na zatrzymywanie się wody w organizmie. Na powstanie cellulitu niebagatelny wpływ ma też prowadzenie siedzącego trybu życia. Jeżeli nie jesteś aktywna fizycznie, Twoje mięśnie są mniej napięte i słabe, przez co tworzą się zastoje powodujące cellulit. Zbyt długie siedzenie powoduje też ciągły nacisk na naczynia, zaburzając krążenie krwi i limfy.

    Istnieją tez teorie mówiące o tym, że tendencje do cellulitu się dziedziczy. Z pewnością jest to jeden z czynników, jednak wcale nie oznacza to, że jak Twoja mama miała cellulit, to Ty też jesteś na niego skazana.

    Kończy wątek ekspertka. 

    cellulit u kobiet dorosłych na nogach

    Wyróżniamy kilka rodzajów cellulitu:

    • Cellulit wodny− dotyczy głównie kobiet, które uprawiają sport. Jego przyczynami są nieprawidłowy przepływ krwi i limfy lub zaburzenia hormonalne,
    • Cellulittłuszczowy − dotyka najczęściej osoby z nadwagą lub jest uwarunkowany genetycznie. Pojawia się wtedy, gdy komórki rezerwowe zbytnio się rozrastają.

    Ola Wolska dodaje jeszcze jeden rodzaj:

    • Cellulit cyrkulacyjny – stanowi połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego. Powstaje w wyniku jednoczesnego przyrostu tłuszczu i gromadzenia wody z toksynami.

    Jak się pozbyć cellulitu?

    O sposobach na pozbycie się pomarańczowej skórki pisze Ola Wolska.

    Konieczny będzie zmasowany atak: oprócz systematycznego stosowania dobrze dobranych kosmetyków, wykonywania masaży, niezwykle ważny jest zdrowy tryb życia, oparty na zbilansowanej diecie, połączonej z regularną aktywnością fizyczną. Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu! Picie minimum 2 litrów wody dziennie jest pierwszym krokiem na drodze zmniejszenia cellulitu. Bardzo polecam basen, który przy regularnym korzystaniu pomógł mi pozbyć się cellulitu w 80%.

    Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważnym (jak nie najważniejszym!) elementem walki ze skórką pomarańczową. Ruch sprawia, że Twoje mięśnie kurczą się, dzięki czemu krew i limfa jest przepychana wbrew sile grawitacji, siłą mięśni. Poza zdrową dietą i sportem pamiętaj też o odpoczynku! Brak stresu i odpowiednia ilość snu regulują pracę hormonów i zmniejszają prawdopodobieństwo powstania cellulitu. Nie mniej ważne jest stosowanie regularnych peelingów i masaży ciała, które poprawiają mikrokrążenie. Więcej o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

    Kończy urodowa ekspertka. Więcej o przyczynach cellulitu dowiesz się z jej artykułu: Ujędrnianie ciała: dlaczego mój cellulit nie chce zniknąć?.

    Jak się pozbyć cellulitu

    Czy kremy na cellulit działają?

    Kosmetyki antycellulitowe powinny uszczelniać naczynia krwionośne i chłonne (te o cienkich ściankach, czyli tzw. włosowate). Dzięki temu mikrokrążenie krwi i limfy ma szansę się poprawić (również dzięki masażowi, który towarzyszy wcieraniu balsamów i kremów). Odpowiednio dobrane preparaty na cellulit mają usprawnić wewnętrzną przemianę materii w komórkach tłuszczowych i usunąć niekorzystny efekt obrzęku pod skórą.

    Ola Wolska dodaje od siebie kilka słów.

    Dobrze dobrana kuracja antycellulitowa z pewnością przyniesie pozytywne efekty. Pamiętaj, że bez zmian w trybie życie będzie to naprawdę utrudnione. Co więcej, zmiany wprowadzaj na stałe, bo skórka pomarańczowa ma tendencję do powracania, jeżeli tylko „spuścisz z tonu”.

    Podsumowuje autorka. 

    cellulit na brzuchu

    Krem na cellulit − skuteczność gwarantowana?

    Gama dostępnych produktów jest szeroka. Ale który kosmetyk na cellulit najlepiej wybrać? Krem i balsam na cellulit, peeling na cellulit, a może jedno i drugie? Jeśli szukasz kosmetyków antycellulitowych, zwróć uwagę na właściwości, które opisałam wyżej. Ale jak ocenić, czy krem działa tak, jak chcemy, jeszcze zanim zaczniemy go używać? Warto zwrócić uwagę na skład.

    Najbardziej charakterystyczne substancje antycellulitowe:

    • Kofeina: pobudza krążenie krwi, dzięki temu dotlenia komórki, dodatkowo idealnie wspiera rozkład tłuszczów i pomaga odciążyć komórki rezerwowe, można ją znaleźć, np. w kremie na noc Elancyl Cellu Slim Night czy Lierac Body-Slim Destock Nuit,
    • L-karnityna: pomaga obniżyć poziom tkanki tłuszczowej dzięki temu, że wspiera procesy spalania kwasów tłuszczowych,
    • Olejki eteryczne, czyli ekstrakty z surowców roślinnych: możesz dodać kilka kropli do kąpieli lub szukać produktów z ich zawartością. Świetnie i w naturalny sposób pobudzają mikrokrążenie (np. imbirowy, rozmarynowy, cynamonowy,  cyprysowy, grejpfrutowy, cytrynowy) i ujędrniają, napinają skórę oraz łagodzą obrzęki (olejek z jałowca, tymianku, bazylii, szałwii, paczuli i drzewa cedrowego). Sprawdź np. olejek pomarańczowy Optima Natura
    • Wyciągi roślinne zawierające związki czynne, takie jak saponiny i flawonoidy: te tajemniczo brzmiące substancje poprawiają mikrokrążenie, wzmacniają naczynia krwionośne i chłonne oraz zmniejszają obrzęki. Skąd się biorą? Z natury. Występują m.in. w szałwii, lukrecji, iglicy włoskiej, rumianku, bluszczu pospolitym, krwawniku, nagietku lekarskim, zielonej herbacie, miłorzębie japońskim, kasztanowcu zwyczajnym, arnice górskiej, wąkrotce azjatyckiej, kozieradce i algach. O arnice przeczytać możesz tu: Arnika na cerę naczynkową i siniaki! Sprawdź jej właściwości! Zobacz także mój artykuł o algach: Algi morskie i ich tajemnicze właściwości dla skóry,
    • Witaminy A, C, E: A – hamuje rozrozst tkanki tłuszczowej, witamina C – wzmacnia naczynia krwionośne, witamina E– reguluje i wspomaga rozkład tłuszczów.
    Krem na cellulit

    Jaka jest najlepsza kompozycja balsamu na cellulit?

    Powinien mieć w sobie zarówno składniki pobudzające metabolizm tłuszczów, jak i te wzmacniające naczynia krwionośne. Niestety trzeba być ostrożnym, bo nieodpowiednia receptura może wpłynąć na powiększenie obrzęków i grudek. Najlepiej działają te balsamy, które mają najwięcej składników aktywnych (serum, koncentraty).

    Ola Wolska dodaje…

    Warto pamiętać też o regularnym nawilżeniu skóry, dzięki czemu możesz zwiększyć napięcie tkanek i poprawić jej wygląd. Najlepiej nawilżające substancje to: kwas hialuronowy, kwas mlekowy, a także kolagen i elastyna. Wybierając balsamy na cellulit, zwróć uwagę na to, czy mają którąś z nich w swoim składzie! Balsamy i kremy warto stosować jako uzupełnienie kuracji przy jednoczesnym, intensywnym i regularnym peelingu i masażu ciała.

    Szczotkowanie ciała na sucho, które pobudza krążenie, umożliwia lepszą redystrybucję tłuszczu podskórnego, przez co znacząco zmniejsza widoczność cellulitu. Dodatkowo, po takim szczotkowaniu warto wmasować w ciało kosmetyki antycellulitowe, bo substancje aktywne lepiej się wchłoną i działanie kosmetyku zostanie wzmocnione.

    Kończy ekspertka.

    Dowiedz się więcej na temat suchego szczotkowania z mojego artykułu: Szczotkowanie ciała na sucho: alternatywa dla peelingu?.

    Czy kosmetyki na cellulit działają?

    Ola podsumowuje temat:

    Można stwierdzić, że kosmetyki na cellulit zdają swój egzamin, o ile połączysz je ze zdrowym, aktywnym trybem życia i właściwą dietą. Regularne przypuszczanie zmasowanego ataku na skórkę pomarańczową poprawi kondycję skóry.

     

    Źródła:

    1. K. Janda, A. Tomikowska, Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie [w:] ANNALES ACADEMIAE MEDICAE STETINENSIS ROCZNIKI POMORSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W SZCZECINIE 2014, 60, 1, 29–38.
    2. M. Gałązka, A. Galęba, H. Nurein, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie [w:] Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora