Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!

9. 9. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 8 minut czytania
  • pocenie się
Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!

Zaczyna się zwykle latem, podczas fali upałów. Ale wielu dotyka przez cały rok, najczęsciej w stresujących sytuacjach. Nadmierna potliwość to uciążliwa i wstydliwa przypadłość, którą jednak można skutecznie wyeliminować, stosując kilka prostych zasad. Oto 9 sposobów na nadmierne pocenie - domowe sposoby ułatwią Ci życie.

 

Jak się mniej pocić? Proste wskazówki

Pocenie się, choć może być uporczywe, jest niezbędnym procesem fizjologicznym. Dzięki wydzielaniu potu Twój organizm reguluje swoją temperaturę. Skóra człowieka niemal w całości pokryta jest porami, przez które wydostaje się na jej powierzchnię pot. Ten schładza się i dzięki temu obniża temperaturę ciała. To właśnie dlatego człowiek bardziej poci się w lecie.

 

Czy wiesz, że…

jednym z najważniejszych zadań Twojego ciała jest utrzymanie optymalnej temperatury na poziomie 36,6 stopni C. Twój organizm będzie się więc chłodzić lub ogrzewać w zależności od okoliczności.

 

Niestety, niekiedy intensywne pocenie się może oznaczać problem zdrowotny. Nadmierną potliwość w medycynie nazywa się hyperhidrosis. Chorzy mogą pocić się nawet 5-krotnie bardziej niż osoby zdrowe.

nadmierne pocenie u kobiet

Jeżeli dotyka Cię problem nadmiernej potliwości nawet poza sezonem letnim, możesz zastosować kilka trików i naprawdę łatwo się z nim uporać. Oto domowe sposoby na pocenie się pod pachami i na całym ciele.

1. Antyperspirant zamiast dezodorantu

Dokucza Ci pocenie się pod pachami? Jak zwalczyć ten nieprzyjemny problem? Jeżeli stosowanie dezodorantów nie jest skuteczne, nie dziw się temu. To zrozumiałe, bo akurat te preparaty nie zabezpieczają przed potliwością pach. Dezodorant ma na celu jedynie eliminację nieprzyjemnego zapachu. A żeby rzeczywiście uchronić się przed poceniem, lepiej stosować antyperspiranty. Są to preparaty, które zawierają związki chemiczne blokujące wydzielanie potu przez gruczoły, np. związki glinu. Działają one jak swojego rodzaju czop, który nie pozwala się wydostać potowi na zewnątrz.

Antyperspiranty mają dość wysoką skuteczność. W aptekach i drogeriach są dostępne różne wersje – z alkoholem i bez, w formie sztyftu, z kulką lub w sprayu.

Moje ulubione antyperspiranty:

Antyperspirant dla kobiet

2. Blokery potu − najsilniejsze wsparcie

Innym rodzajem ochrony przed nadmiernym poceniem się są blokery potu. To specjalne preparaty podobne do antyperspirantów, które nakłada się zazwyczaj na skórę na noc. Kosmetyki tego rodzaju polecane są przede wszystkim osobom, na które domowe sposoby na pocenie się po prostu nie działają.

Blokery zawierają większe stężenie soli glinu niż zwykłe antyperspiranty. Pozostają one na skórze przez dłuższy czas i hamują wydzielanie potu. Stosuje się je 1 lub 2 razy w tygodniu. Preparat nakłada się na suchą i oczyszczoną skórę. Co bardzo ważne - nie nakładaj blokera na świeżo ogoloną pachę. To może skończyć się potwornym podrażnieniem i pieczeniem.

Nadużywanie zarówno antyperspirantów, jak i blokerów może jednak mieć swoje konsekwencje. Pamiętaj, że pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, który pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Długotrwałe stosowanie brokerów potu może zaburzyć ten proces. Dlatego używaj tych środków z rozsądkiem i rób sobie przerwy w kuracjach. Np. stosuj blokery tylko latem, kiedy groźba wzmożonego pocenia się jest dużo większa niż zimą.

3. Wsparcie od wewnątrz − suplementy diety na pocenie się

Antyperspirant to nie wszystko. Nadmierne pocenie pod pachami czy na stopach i dłoniach lub na całym ciele można także zwalczać od wewnątrz. Jednym ze sposobów na to są odpowiednie suplementy diety, np. suplement diety Perspiblock forte. W ograniczeniu nadmiernego pocenia się na całym ciele może pomóc Ci wyciąg z szałwii. Świetnym sposobem jest też picie herbatek lub naparu z liści szałwii – to pozwoli uregulować odpowiedni poziom płynów w organizmie, tak szybko traconych poprzez pocenie się. 

wyciąg z szałwii

4. Pielęgnacja ciała ze skłonnością do nadmiernej potliwości

W przypadku wzmożonej potliwości bardzo ważna jest regularna i skuteczna pielęgnacja ciała, w tym stosowanie delikatnych produktów do mycia. Podczas zakupów zwracaj uwagę na składy preparatów i unikaj tych zawierających sulfaty (oznaczone skrótem SLS), a wybieraj te, które posiadają jak najwięcej składników naturalnych, np. Medispirant, antyperspirant żel pod prysznic.

nadmierne pocenie u mężczyzn

Sulfaty to składniki, które odpowiadają za pienienie się produktów, ale nie jest to, mimo powszechnej opinii, wyznacznik skuteczności mycia. To po prostu zakorzeniona w świadomości zasada, która jest definitywnie mitem.

Więcej na ten temat pisałam w artykule na temat SLS w szamponach

Podczas codziennej pielęgnacji korzystaj z czystych, wykonanych z delikatnej bawełny ręczników, które łatwo chłoną wilgoć i nie podrażniają wrażliwej skóry.

5. Botoks, czyli jak ograniczyć pocenie z pomocą medycyny estetycznej

Okazuje się, że botoks kojarzony głównie z medycyną estetyczną jest świetny na nadmierne pocenie pod pachami, na dłoniach i stopach. Wstrzykiwana w newralgiczne miejsca toksyna botulinowa pomaga niemal całkowicie zatrzymać proces pocenia i wyeliminować zupełnie m.in. mokre plamy pod pachami. Z pewnością taki zabieg pomoże zyskać pewność siebie i komfort w stresujących sytuacjach.

Nie bój się − preparat wstrzykiwany jest bardzo cienką igłą. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a jego efekty utrzymują się przez pół roku. Jedyna jego wada? Niestety zabieg taki jest dość kosztowny (nawet kilkaset złotych), a żeby utrzymać efekt trzeba go regularnie powtarzać.

botoks wstrzykiwany pod pachy

6. Odpowiednia dieta

Nadmierna potliwość pod pachami i nie tylko jest możliwa do wyeliminowania także przy pomocy odpowiedniej diety. Zrezygnuj z produktów przetworzonych czy zawierających cukier i kofeinę. Niekorzystne są także ostre przyprawy i duża ilość soli.

Dieta, na którą warto postawić w przypadku nadmiernej potliwości, powinna być zbilansowana, bogata w świeże warzywa i łagodne, białe mięso. Przyczyny tej przypadłości często należy szukać w nieodpowiednim sposobie odżywiania i szybkim tempie życia, sprzyjającym jedzeniu produktów typu fast-food.

Sprawdź produkty na nadmierną potliwość.

odpowiednia dieta sukcesem na pocenie

7. Potliwość jako efekt innych problemów zdrowotnych

Wzmożona potliwość ciała często towarzyszy podwyższonej gorączce albo infekcji. Zmierz sobie temperaturę i sprawdź, czy jest w granicach normy. Zastanów się, czy nie czujesz ostatnio ogólnego osłabienia organizmu.

Czy nadmierne pocenie ma związek z chorobą? Najlepiej zgłoś się do lekarza i przestaw dokładnie wszelkie objawy. Specjalista może przepisać Ci właściwe leki, które zahamują uporczywe wydzielanie potu. Nadmierne pocenie się może zwiastować inną chorobę, np. nadczynność tarczycy czy cukrzycę. Dlatego lepiej skonsultować to w gabinecie lekarskim.

Co więcej, oblewające Cię poty i fale gorąca mogą być naturalnym objawem menopauzy. W jej złagodzeniu może również pomóc wizyta u lekarza ginekologa. W takim przypadku specjalista poleci zastępczą kurację hormonalną lub też łagodniejsze suplementy diety, które pomogą Ci złagodzić symptomy przekwitania.

8. Nadmierne pocenie − domowe sposoby sprawdzone od lat!

Jeśli powyższe sposoby i leczenie są zbyt kosztowne lub czasochłonne, nadmierna potliwość pach jest możliwa do wyeliminowania z pomocą domowych sposobów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Te domowe sposoby polegają na spożywaniu określonych produktów.

W tej grupie znajdują się pomidory i szparagi, które najlepiej spożywać codziennie. Skuteczny jest także ocet jabłkowy, który możesz pić rozcieńczony wodą lub aplikować za pomocą wacika na newralgiczne miejsca – pachy, dłonie, stopy. Przyznaję, nie jest to zbyt pachnąca kuracja, dlatego najlepiej stosuj ją na noc i poproś domowników o zrozumienie. Bardzo skuteczne są także sok z młodej pszenicy i napary z korzenia łopianu i liści szałwii – pite 3-4 razy dziennie znacznie zredukują problem z potliwością. 

9. Zrelaksuj się!

Problem z nadmiernym poceniem pojawia się też często, kiedy żyjesz w przewlekłym stresie. Gonitwa myśli, oblewające Cię zimne poty na myśl o zbliżającym się dealinie, baczne i groźne spojrzenia szefa, niewyspanie − to wszystko może sprawić, że Twoje ciało będzie wytwarzać więcej potu niż potrzeba. Organizm reaguje na stres często podniesieniem temperatury. A jak już wiesz, pot ma pomóc Ci wyregulować ciepłotę ciała.

Nerwowe pocenie sie pod pachami? Jak zwalczyć ten irytujący objaw? Zrelaksuj się! Choć łatwo to powiedzieć, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny techniki relaksacyjne − medytację czy mindfulness. Więcej na ten temat pisałam w artykule: Medytacja mindfulness - sposób na "przeczytanie" swojego umysłu?

Jeżeli czujesz się wypalony, przemęczony i nadmiernie znerwicowany, warto udać się do psychologa, który pomoże Ci znaleźć rozwiązanie stresujących sytuacji. Zadbaj o swoje ciało holistycznie − to może Ci pomóc powrócić do równowagi. Także w kwestii nadmiernej potliwości.

relaks po pracy

Co zrobić, żeby się nie pocić na całym ciele?

Przede wszystkim pamiętaj, że poci się absolutnie każdy człowiek na świecie. Jeżeli jednak czujesz, że zalewające Cię poty są czymś nienaturalnym, udaj się z tym problemem do lekarza. On podpowie Ci, jak poradzić sobie z tym objawem. Dobrym sposobem na pocenie się jest używanie antyperspirantów i blokerów potu. Uważaj także na swoją dietę. A domowe sposoby na pocenie się? Szałwia! Pij napary z tego zioła lub aplikuj ją na skórę miejscowo.

Więcej na temat szałwii w kosmetyce przeczytasz w artykule: Szałwia − naturalny antyseptyk!

 

Źródła:

  1. O. B. Moawad, Excessive Sweating perspiration
  2. T. Schlereth, M. Dieterich, F. Birklein, Hyperhidrosis-Causes and Treatment of Enhanced Sweating

Więcej artykułów na ten temat