Rozstępy a plaża – jak zamaskować rozstępy?

16. 7. 2017 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
Rozstępy a plaża – jak zamaskować rozstępy?

Wymarzony urlop zbliża się wielkimi krokami, a w głowie pojawia się dylemat – kupić bikini, czy wybrać kombinezon i rozwijać pasję nurka? Jedno i drugie! Z rozstępami trzeba rozprawić się jak najwcześniej. Jeśli to możliwe, jeszcze w fazie zapalnej! Dowiedz się, jak radzić sobie z tym przykrym problemem.

Na starcie, mam złą i dobrą wiadomość

Zła wiadomość jest taka, że całkowite usunięcie rozstępów (tych, które już się utrwaliły i zaczynają przypominać blizny) jest możliwe jedynie dzięki zabiegowi chirurgicznemu - takie rozwiązanie stosuje się przy wyjątkowo głębokich bliznach.

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zadziałasz wcześnie, duża szansa, że nie będzie ich widać. Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej i oczywiście, odpowiednie kosmetyki. Zawarte w nich substancje wspomagają regenerację komórek i pobudzają syntezę włókien kolagenowych. Najpierw jednak kilka słów o samych rozstępach.

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy pojawiają się w różnych miejscach na naszym ciele. Najczęściej występują na brzuchu (szczególnie po ciąży), biodrach, przy biuście, na nogach, udach, pośladkach, bicepsach, czy plecach. Wszędzie tam, gdzie skóra jest rozciągana „powyżej swoich możliwości”. Duże napięcie sprawia, że uwalniają się enzymy, które rozkładają włókna kolagenowe i elastynowe.

Rozstępy mogą pojawić się z powodu:

 • zmian hormonalnych (np. nadmierna ilość kortyzolu we krwi wpływa na pogorszenie jakości produkowanych włókien),
 • przyjmowania leków z hormonami steroidowymi (wstrzymują syntezę kolagenu),
 • złej diety (niedobór cynku),
 • uwarunkowań genetycznych.

Szczególnie podatne na tego rodzaju defekty są kobiety ciężarne, osoby z nadwagą, nastolatki w okresie dojrzewania, sportowcy (głównie kulturyści), czy osoby, które często tyją i chudną. Narażeni są na nie również ci z predyspozycjami genetycznymi oraz przyjmujący leki steroidowe.

Jakie preparaty na rozstępy są najlepsze?

Masę perłową, którą kojarzymy głównie z funkcją ozdobną, wykorzystuje się też w kosmetologii. W jej składzie można znaleźć kryształy aragonitu (odmiana węglanu wapnia, używanego m.in. w pudrach, posiada też właściwości rozjaśniające) i biopolimery (czyli organiczne substancje budulcowe, w tym aminokwasy).

Jaka jest jej rola? Przede wszystkim masa perłowa ma pomóc w usuwaniu blizn, przebarwień i wspierać metabolizm komórek skóry. Dodatkowo, odpowiada za tonizację skóry, jej rozjaśnienie i regenerację.

Właściwości tego specyfiku były wykorzystywane już setki lat temu przez mieszkańców Azji i Ameryki Południowej. Podobno nawet sama Kleopatra miała używać masy perłowej jako odżywczego filtra chroniącego cerę przed słońcem.

Dostępny w Polsce krem na rozstępy, w którym wykorzystuje się lecznicze działanie masy perłowej to Noscar – krem z masy perłowej przeciw bliznom (poj. 30 ml).

Problemowi rozstępów zaradzić może też Elancyl. Specyfik ten cieszy się zwłaszcza pozytywnymi opiniami wśród kobiet z defektami na skórze po okresie ciąży. W jego składzie znajduje się:

 • fibrylina – wspomaga dojrzewanie włókien elastynowych, które utrzymują sprężystość skóry,
 • glukonian cynku – wspiera usuwanie wolnych rodników z organizmu, ma działanie antybakteryjne oraz pobudza syntezę kolagenu i elastyny,
 • glikolan guanidyny – pomaga rozpuszczać zrogowaciałą warstwę naskórka,
 • pigmenty maskujące.

Ciekawą propozycją jest też serum w ampułkach korygujące rozstępy Lierac Phytolastil, które w ponad 80% składa się z naturalnych, roślinnych wyciagów (bluszcz, skrzyp, przywrotnik). Zawarty w serum kompleks roślinny ma pobudzać syntezę włókien kolagenowych i elastynowych.

7 ciekawych zabiegów na rozstępy

 1. Fraxel – laser frakcyjny. Jego światło to strumień impulsów wnikających pod skórę (nawet do 2 mm) i tworzących mikrouszkodzenia. Takie kontrolowane działanie pobudza regenerację i powstawanie nowych, zdrowych komórek.
 2. Chemabrazja – peeling medyczny (inaczej nazywa się go chemicznym). Z użyciem kwasu glikolowego/ pirogronowego/ azelainowego/ salicylowego/ migdałowego, zupełnie jak każdy inny peeling, złuszcza oraz stymuluje produkcję nowych komórek naskórka.
 3. Mikrodermabrazja – za pomocą specjalnego aparatu, ściera się i wysysa starte komórki, aby pobudzić krążenie, produkcję włókien kolagenowych oraz poprawić elastyczność skóry.
 4. Dermabrazja – to złuszczanie naskórka specjalnym urzadzeniem z ostrą, wirującą głowicą, ale przy użyciu znieczulenia (punktowym lub ogólnym). Wszystko zależy od głebokości blizn.
 5. Mezoterapia – polega na wstrzykiwaniu w skórę mieszanek (koktajli) mających wpłynąć na pobudzenie produkcji kolagenu.
 6. Laser (barwnikowy, miedziowy, CO2 ) – jego działanie to złuszczanie naskórka, który najpierw jest podgrzewany, a potem jego warstwy są odpreparowywane. Rana pozabiegowa wymaga dłuższej pielęgnacji. Powstaje strup i potrzebny jest czas, by skóra powróciła do odpowiedniej kondycji.
 7. Lipotransfer – pobiera się tkankę tłuszczową osoby poddawanej zabiegowi. Tkanka zawiera komórki macierzyste, dlatego jej przeszczep w okolice rozstępów ma pomóc w zniwelowaniu różnic na skórze.

Jak widać, jest z czego wybierać. Decyzję o zabiegu skonsultuj z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Pamiętaj, że rozstępy najlepiej jest leczyć jak najwcześniej. 

Natalia Klonowska