Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?

10. 8. 2017 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
 • choroby
Prawdopodobnie masz tę bakterię! Helicobacter pylori – skąd się bierze?

W Polsce zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest bardzo powszechne, a niestety, wiele osób nawet nie wie, że padło jego ofiarą. Jeśli słyszysz o tej bakterii pierwszy raz życiu lub wiesz o niej niewiele - warto pogłębić wiedzę. Dzisiaj opowiadam o rozpoznawaniu, objawach, a także leczeniu zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori – co to za bakteria?

Helicobacter pylori jest bakterią typowo ludzką. Swoim wyglądem przypomina spiralnie wygiętą pałeczkę, która na jednym z końców posiada kilka długich, ruchliwych rzęsek. To dzięki tym rzęskom, a także specyficznym enzymom, bakteria z łatwością się zagnieżdża i pomieszkuje w kwaśnym środowisku żołądka.

Podczas gdy inne drobnoustroje w tych trudnych warunkach giną, Helicobacter pylori rozmnaża się w najlepsze! W około 90% przypadków nie daje objawów, ale gdy już zmobilizuje swoje siły, to wywoduje bolesne wrzody żołądka i dwunastnicy. W nielicznych przypadkach predysponuje do rozwoju nowotworów.

Bakteria Helicobacter pylori – czy ją masz?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że Helicobacter pylori występuje u 70% ludności w krajach rozwijających się i u około 30% w krajach wysoko rozwiniętych. To nie wszystko! Stwierdzono, że Polska znajduje się w czołówce krajów z wysokim odsetkiem zakażenia. Statystyki alarmują, że Helicobacer pylori obejmuje 84% dorosłych Polaków i 32% dzieci do 18. roku życia.

Bakteria Helicobacter pylori z łatwością przenosi się od człowieka do człowieka, przy czym do zakażenia dochodzi przeważnie w dzieciństwie. W pierwszych 6 miesiącach życia dziecko jest chronione przez przeciwciała przekazane przez matkę. Kiedy okres ochronny mija, dziecko nabywa bakterię głównie w obrębie własnej rodziny – od rodziców, dziadków albo rodzeństwa. Winne są często spotykane (a niewłaściwe) praktyki rodziców, jak oblizywanie dziecku smoczka, zmazywanie śliną zabrudzeń czy oblizywanie łyżeczki.

Do zakażenia dochodzi również przez:

 • kontakt usta-usta,
 • bawienie się wspólnymi zabawkami,
 • picie z tej samej szklanki,
 • używanie wspólnych sztućców,
 • wydaliny fekalne.

szcześliwi ludzie

Ryzyko zakażenia jest tym większe, im bardziej zaniedbuje się podstawowe zasady higieny. Źródłem zakażenia mogą być zanieczyszczone śliną lub kałem ręce, powierzchnie oraz przedmioty codziennego użytku. Zakazić się można też przez zanieczyszczoną wodę, brudne warzywa i owoce. Nabyta w dzieciństwie bakteria bytuje sobie swobodnie w żołądku aż do osiągnięcia dorosłości. Jeśli jest nieleczona, to do końca życia. Pocieszający jest fakt, że u niektórych dzieci dochodzi do samoistnego ustąpienia zakażenia.

Możesz samodzielnie sprawdzić, czy jesteś nosicielem tej bakterii. Do kupienia są w aptece testy domowego użytku, wykrywające we krwi swoiste przeciwciała anty-Helicobacter pylori. Należy mieć jednak na względzie to, że wynik może być niejednoznaczny i w celu podjęcia ostatecznej diagnozy trzeba będzie zwrócić się do lekarza. Bardziej wiarygodny, lecz droższy, jest nieinwazyjny test oddechowy, wykonywany w wielu dużych miastach w Polsce.

Bakteria Helicobacter pylori – objawy zakażenia

W większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy, zatem przez wiele lat możesz nie wiedzieć, że je masz. Często pacjenci dowiadują się o zakażeniu dopiero wtedy, kiedy dokucza im ciągły dyskomfort ze strony przewodu pokarmowego.

Możesz być nosicielem Helicobacter pylori, gdy towarzyszą Ci:

 • mdłości i zanik apetytu,
 • ból brzucha i nadbrzusza,
 • zaburzenia wypróżniania się,
 • krwawienia z przewodu pokarmowego.

ból brzucha u kobiety

Helicobacter pylori wywołuje przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka, a konsekwencji chorobę wrzodową. W zależności od czynników genetycznych i środowiskowych mogą się rozwijać nowotwory, zwłaszcza chłoniak typu MALT.

Bakteria  Helicobacter pylori - leczenie

Zakażenie Helicobacter pylori leczymy z pomocą lekarza. Zleca on testy, a po potwierdzeniu obecności bakterii, przepisuje na recepcie antybiotyki i leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. Kuracja farmakologiczna trwa 7 dni. Jeśli po miesiącu od zakończenia terapii badania nie wykażą obecności szkodliwej bakterii, możemy to uznać za wyleczenie.

Ważnym elementem wspomagającym leczenie farmakologiczne jest odpowiednia dieta. Lekkostrawne produkty obniżają wydzielanie kwasu żołądkowego i zmniejszają dolegliwości bólowe żołądka. Ważne jest regularne spożywanie posiłków, picie odpowiedniej ilości płynów oraz unikanie używek w postaci kawy i papierosów.

Bakteria Helicobacter pylori – jak jej uniknąć?

Stopień rozprzestrzeniania zakażenia Helicobacter pylori na świecie jest bardzo zróżnicowany. Możemy przypuszczać, że w państwach wysoko rozwiniętych bakteria przenosi się głównie drogą ustno-pokarmową, a w krajach rozwijających się drogą kałowo-pokarmową.

Zakażenie Helicobacter pylori jest chorobą brudnych rąk. Możesz jemu zapobiegać poprzez propagowanie higienicznych nawyków. Pamiętaj o utrzymywaniu czystości i ucz tego swoje pociechy.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Raczkowska