Biegunka − leczenie zmory podróżnych

9. 6. 2019 · Agnieszka Raczkowska · 4 minuty czytania
  • leczenie
Biegunka − leczenie zmory podróżnych

Problemy żołądkowo-jelitowe mogą pokrzyżować nawet najlepiej zaplanowany urlop. Statystyki pokazują, że każdego roku około 20 − 50% turystów, którzy wyjeżdżają do krajów o niższym standardzie sanitarno-higienicznym dotyka biegunka podróżnych. Pojawia się ona niespodziewanie, a podróżujący są w o tyle niekomfortowej sytuacji, że w obcym kraju nie wiedzą, jak skorzystać z pomocy służby zdrowia, napotykają bariery językowe lub przebywają w dużej odległości od placówki medycznej. Oto poradnik, co robić, kiedy dosięgnie Cię „zemsta Faraona”. Biegunka – leczenie i profilaktykę lepiej znaj na pamięć!

Biegunka podróżnych – komu może zepsuć urlop?

Biegunka na wakacjach najczęściej dotyka turystów, którzy podróżują do krajów tropikalnych i subtropikalnych: państw Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Azji Południowej, jak również na Bliski Wschód, do Chin czy Rosji. Biegunka podróżnych jest o tyle powszechna, że w różnych częściach świata możesz usłyszeć jej lokalne przydomki: „zemsta Faraona” w Egipcie czy „zemsta Montezumy” w Meksyku.

biegunka w podróży

Głównymi winowajcami biegunki podróżnych są bakterie Escherichia coli, Shigella, Salmonella, Camphylobacter, a rzadziej wirusy i pasożyty. Zarazić się możesz bardzo łatwo – wystarczy, że napijesz się nieprzegotowanej wody lub zjesz owoce kupione na ulicznym bazarku.

Podstawową kwestią, o której warto pamiętać, jest częste mycie rąk, szczególnie przed posiłkami i po skorzystaniu z toalety. Ta krótka czynność może Cię uchronić przed zepsutym urlopem spędzonym w toalecie. 

biegunka na wakacjach

Biegunka – leczenie oparte o wakacyjną apteczkę

Biegunka podróżnych ma zwykle łagodny przebieg, a objawy powinny samoistnie ustąpić w ciągu kilku dni. Niemniej jednak, biegunka w podróży zmusza wielu turystów do zmiany swoich planów lub przerwania podróży służbowych. Biegunka – jak leczyć, gdy organizm dotyka odwodnienie?

Jeśli wybierasz się w egzotyczne kraje, to zapakuj w wakacyjną apteczkę:

1. Elektrolity

Kupisz je w aptece w formie saszetek lub tabletek musujących. Są one podstawową metodą leczenia objawowego biegunki. W 1.fazie terapii uzupełniasz utracone płyny, a potem stosujesz leczenie podtrzymujące – polega to na uzupełnianiu elektrolitów i lekkostrawnej diecie.

2. Probiotyki

Zaopatrz się w preparaty ze szczepami Saccharomyces boulardii lub Lactobacillus rhamnosus GG. Badania wskazują, że wdrożenie probiotyków skraca czas biegunki o 1 dzień.

3. Leki przeciwbiegunkowe

Takie, jak loperamid lub węgiel aktywny. Stosuj je po każdym wodnistym stolcu przez kilka dni.

biegunka leczenie

W swojej praktyce aptecznej spotkałam się z sytuacją, gdy pacjent kupuje przed podróżą antybiotyk tak, żeby wykorzystać go w sytuacji turystycznej biegunki. Antybiotyk oczywiście dobiera lekarz, po analizie sytuacji epidemiologicznej w rejonie planowanej podróży. Takie postępowanie ma swoje uzasadnienie, bo 85% biegunek podróżnych ma podłoże bakteryjne.

Ważne! Biegunka – leczenie pod okiem lekarza

Konsultację z lekarzem lub nawet leczenie szpitalne warto wdrożyć wtedy, kiedy biegunka w podróży drastycznie osłabia organizm, cierpisz na silne bóle brzucha, a w stolcu pojawia się krew.

Jeżeli cierpisz na silne wymioty, masz zaburzenia świadomości, bóle głowy i niewydolność nerek, lekarz może włączyć nawadnianie dożylne.

Z wizytą u lekarza nie powinny zwlekać kobiety w ciąży, pacjenci z cukrzycą i chorobami serca. Co więcej, na odwodnienie są też szczególnie narażone małe dzieci i seniorzy po 65. roku życia.

W zagranicznej placówce szpitalnej nie obawiaj się bariery językowej, bo równie dobrze możesz się porozumieć „na migi”. W krajach tropikalnych biegunka w podróży jest na tyle powszechna, że lekarze i pielęgniarki są na nią wyczuleni i otwarcie podchodzą do dolegliwości turystów.

Biegunka – co robić, aby jej zapobiec?

Kiedy planujesz wyjazd do krajów o podwyższonym ryzyku bakteryjnej biegunki, pamiętaj o kilku prostych wskazówkach:

1.Jedz produkty i dania ze sprawdzonego, higienicznego źródła, zwracaj uwagę na czystość pomieszczeń sklepowych i unikaj „ulicznego jedzenia”.

jak radzić sobie z biegunką

2. Pij przegotowaną wodę, bo wysoka temperatura redukuje ilość szkodliwych bakterii.

3. Wybieraj napoje butelkowane, które nie noszą śladów wcześniejszego otwarcia.

jak zapobiegać biegunce

4.Jedz gorące potrawy, które zostały przyrządzone w temperaturze co najmniej 60stopni C.

5.Unikaj nabiału i surowych potraw, a jeśli już jesz owoce, to umyj je wcześniej przegotowaną wodą i zawsze obieraj ze skórki.

Więcej artykułów na ten temat

Agnieszka Raczkowska