Choroby układu pokarmowego - blog
(79)Choroby układu pokarmowego bywają bardzo uciążliwe i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie badanie przeprowadza się w celu rozpoznania schorzeń. Zdradzamy, jak wygląda profilaktyka chorób układu pokarmowego, a także wyjaśniamy, jak przebiega leczenie.
Choroby układu pokarmowego – objawy
Po czym poznać, że dzieje się coś niepokojącego? Objawy chorób układu pokarmowego obejmują m.in.:
- Wzdęcia,
- Biegunki,
- Zaparcia,
- Wymioty,
- Utratę masy ciała,
- Krwawienia podczas oddawania stolca,
- Ból brzucha.
Dolegliwości układu pokarmowego trzeba jak najszybciej skonsultować ze specjalistą, ponieważ często zwiastują poważną chorobę. Chcesz poznać więcej szczegółów? Nasi specjaliści w przystępny sposób tłumaczą, skąd biorą się najczęstsze schorzenia i radzą, jak im zapobiegać. Wskazówki publikowane na naszym blogu dotyczą m.in. zagadnień związanych z domowymi sposobami leczenia. Opisujemy również, jak zmieniać nawyki żywieniowe u dzieci.
Jak dbać o układ pokarmowy?
Żeby uniknąć problemów zdrowotnych, należy zadbać o profilaktykę. Duże znaczenie mają zbilansowana dieta i aktywność fizyczna pozwalająca na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zaleca się też regularne badania kontrolne. Diagnostyka chorób układu pokarmowego powinna być wykonywana systematycznie, aby jak najszybciej wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Jak wyleczyć układ pokarmowy? Przeczytaj porady z naszego bloga!
Leczenie chorób układu pokarmowego zależy od stanu klinicznego pacjentów. Większość schorzeń wymaga zastosowania farmakoterapii oraz zmiany stylu życia. W niektórych sytuacjach trzeba przeprowadzić operację lub zabieg. Takie działania podejmuje się m.in. w przypadku nowotworów, kamicy żółciowej lub stanów zapalnych w jamie brzusznej. Decyzja na ten temat musi być poprzedzona stosownymi badaniami, m.in.:
- USG jamy brzusznej,
- Gastroskopia,
- Endoskopia,
- Tomografia komputerowa jamy brzusznej,
- RTG,
- Laparoskopia,
- Rezonans magnetyczny,
- Próby wątrobowe,
- Badanie kału,
- Diagnostyka laboratoryjna.
Więcej porad dotyczących zdrowia układu pokarmowego znajdziesz w artykułach na naszym blogu!
Przeczytaj też
Dieta przy wrzodach żołądka – co jeść, a czego nie jeść?
Dowiedz się, jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach żołądka. Sprawdź, czego musisz unikać, a co jest zalecane w codziennym menu? Przeczytaj więcej na ten temat!Biegunka u dziecka – objawy, domowe sposoby. Ile trwa i jak ją zatrzymać?
Biegunka u dziecka to ogromny stres dla rodziców. Trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie maleństwa, pamiętać o podawaniu probiotyków i elektrolitów. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić!Nadżerka żołądka czy może wrzody?
Nadżerka żołądka powinna być jak najszybciej objęta leczeniem. Skąd się bierze? Jak jej przeciwdziałać? Czym może doprowadzić do wrzodów? Dowiedz się więcej!Gronkowiec złocisty: leczenie wyjątkowo odpornej bakterii
Gronkowiec złocisty może powodować infekcje dróg oddechowych, zatok oraz ucha. Czasem wywołuje też zakażenia ogólnoustrojowe. Jak pozbyć się bakterii? Sprawdź!Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?
Odwodnienie organizmu niesie ze sobą poważne konsekwencje, dlatego pamiętaj, by systematycznie uzupełniać płyny. Możesz także stosować elektrolity. Dowiedz się więcej!Jak radzić sobie ze stanami zapalnymi w jamie ustnej?
Często zmagasz się z problemem zapalenia jamy ustnej? Sprawdź, czy witamina B może Ci pomóc. Dowiedz się, z czego powinna składać się Twoja dieta. Dbaj o higienę zębów, dziąseł i języka!Kamica pęcherzyka żółciowego - choroba kobiet po 40.?
Czy wiesz, że kamienie w pęcherzyku żółciowym dotykają przede wszystkim kobiet po 40. roku życia? Jak powstają? Kto jest na nie szczególnie narażony? Dowiedz się więcej!Rotawirus − leczenie ostrej biegunki u dziecka w szpitalu czy w domu?
Czym są rotawirusy i jakie objawy powodują? Czy zakażenie wymaga hospitalizacji? Jak poprawić stan dziecka i czy można leczyć je samodzielnie w domu? Sprawdź!Regeneracja wątroby: jak szybko usprawnić pracę wątroby?
Ile trwa regeneracja wątroby? Co zrobić, by przyspieszyć ten proces? Dlaczego dieta i zdrowy styl życia są tak istotne dla prawidłowego funkcjonowania narządu? Dowiedz się więcej!Mechaniczna niedrożność jelit − co może ją spowodować?
Mechaniczna niedrożność jelit może prowadzić do konieczności przeprowadzenie operacji w trybie pilnym. Z czego bierze się ta choroba? Jak się objawia i jak ją leczyć? Sprawdź!Niedoczynność tarczycy. Objawy często maskują chorobę!
Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana nieprawidłowym poziomem hormonu tarczycy. Czym się objawia? Jak ją leczyć? Kto jest na nią szczególnie narażony? Sprawdź!Zaparcia czynnościowe − skąd bierze się ta męcząca choroba?
Bolesne zaparcia, a także brak prawidłowego parcia na stolec to problem dotykający aż 30% Polaków. Z czego wynika? Kogo dotyczą zaparcia czynnościowe? Sprawdź!
Niestrawność (dyspepsja) – przyczyny, objawy i leczenie
Leczenie niestrawności zależy od jej pierwotnej przyczyny. W terapii stosuje się przede wszystkim modyfikację diety. Jeśli schorzenie wywołuje konkretna choroba, konieczne może być włączenie środków farmakologicznych.Żywienie dojelitowe (żywienie enteralne) – czym jest i kiedy się je stosuje?
Żywienie dojelitowe (enteralne) jest sztuczną formą podaży substancji odżywczych za pomocą drogi przewodu pokarmowego w przypadku braku możliwości podawania pokarmu drogą doustną. Sprawdź, na czym polega.SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego) – przyczyny, objawy i leczenie
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego SIBO wymaga kompleksowej terapii. Uporczywe objawy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Antybiotykoterapia, dieta oraz zmiana stylu życia to złoty standard leczenia.Nerwica żołądka – przyczyny, objawy i leczenie
Nerwica żołądka nie ma podłoża w przyczynach organicznych, lecz w emocjonalnych. Objawy pojawiają się na skutek silnego stresu. Bardzo dobre rezultaty daje leczenie objawowe połączone z psychoterapią.Wymioty i nudności – przyczyny, objawy i leczenie
Choroby przewodu pokarmowego, zatrucie pokarmowe, kwasica ketonowa, czy choroba lokomocyjna to tylko niektóre z możliwych przyczyn nudności i wymiotów. Dowiedz się, czym jeszcze mogą być wywołane.Bulgotanie w brzuchu – co może oznaczać?
Przyczyną bulgotania w brzuchu często jest głód lub procesy trawienne zachodzące w układzie pokarmowym. Jednak źródłem problemów mogą być również poważne schorzenia, których nie wolno bagatelizować.Probiotyki naturalne: przepis na smoothie bowl na bazie kefiru
Kiszona kapusta, kimchi, zsiadłe mleko lub kefir stanowią doskonałe oraz naturalne źródło bakterii probiotycznych. Sprawdź, w jaki sposób oddziałują one na stan naszego zdrowia!Zespół jelita drażliwego (IBS) – przyczyny, objawy, leczenie
Objawy zespołu jelita drażliwego, choć nie są groźne dla życia, to znacznie pogarszają jego komfort. Poznaj potencjalne przyczyny, a także objawy towarzyszące i metody leczenia tego schorzenia.