Światło niebieskie a skóra – jak długie siedzenie z telefonem wpływa na cerę?

25. 2. 2022 · 5 minut czytania

Światło niebieskie ma wpływ na przykład na problemy z zasypianiem, ale również wykorzystuje się je terapeutycznie podczas zabiegów na cerę. 

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Światło niebieskie a skóra – jak długie siedzenie z telefonem wpływa na cerę?

Światło niebieskie, a skóra – co warto o tym wiedzieć? W dzisiejszych czasach kontakt z ekranem komputera, czy smartfona jest nieunikniony. To właśnie te urządzenia emitują promienie HEV, czyli światło niebieskie. Na skutki jego długotrwałego działania najbardziej narażone są osoby pracujące na co dzień przed monitorem. Czy wiesz, że promienie HEV mają niekorzystny wpływ także na Twoją cerę? Sprawdź, jak możesz ją skutecznie chronić!

Światło niebieskie a skóra – co to jest HEV?

Po całym dniu pracy przed komputerem bolą Cię oczy? Bardzo często po kilku godzinach spędzonych przed ekranem, wiele osób skarży się na pieczenie, łzawienie, czy swędzenie spojówek. Dodatkowo odczuwają także zaburzenia ostrości wzroku. Związane jest to z działaniem światła niebieskiego, emitowanego przez smartfony, tablety oraz nowoczesne monitory.

Sprawdź, jak dbać o oczy

światło niebieskie a skóra

HEV to skrót od „high energy visible light” – określenia światła widzialnego o długości fali 435-500 nm. Oczy ludzkie narażone są na nie zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku, gdy chcesz zrelaksować się przy ulubionym serialu, czy zamierzasz poczytać newsy na swoim telefonie.

Badania wykazały, że promieniowanie HEV ma niekorzystny wpływ nie tylko na wzrok. Coraz częściej podejmuje się temat – światło niebieskie a skóra. Jak się okazało, promienie HEV, przenikają głębsze warstwy tkanek, niż znane od dawna promienie UV. Przed promieniowaniem UVA i UVB można w łatwy sposób zabezpieczyć skórę, stosując odpowiednie kosmetyki, np. mleczko mineralne SPF50+ Avene Sun.

Jednak to nie wystarczy, by odpowiednio zadbać o cerę osób korzystających z ekranów. W takich przypadkach warto sięgnąć po kosmetyki z filtrem zabezpieczającym także przed innymi rodzajami promieniowania – IR oraz HEV, np. krem do twarzy i ciała specjalna ochrona Pharmaceris A Medic Protection Zawiera on specjalne filtry, które chronią głębsze warstwy skóry, niż klasyczne SPF. Dodatkowo, w składzie znajdziesz olej canola i ekstrakt z alg – niezbędne, by zapobiegać nadmiernemu przesuszeniu cery.

światło niebieskie w kosmetyce

Jaki jest wpływ światła niebieskiego na skórę?

Dzięki badaniom znany jest już wpływ światła niebieskiego na skórę. Niestety, nie ma tu dobrych wiadomości – promienie HEV głęboko wnikają w tkanki i aktywują wolne rodniki. Te z kolei, rozbijają włókna kolagenu i elastyny, które zapewniają cerze elastyczność i jędrność. To jednak nie wszystko – wolne rodniki uszkadzają skórne DNA i eliminują lipidy – komórki tłuszczowe, niezbędne dla prawidłowego nawilżenia cery. Bez odpowiedniej ilości lipidów, skóra staje się sucha, matowa, traci swój naturalny koloryt, a procesy starzenia znacznie przyspieszają.

Na twarzy mogą z czasem pojawiać się także przebarwienia, dlatego na promieniowanie HEV powinny uważać zwłaszcza osoby z tendencją do powstawania zmian barwnikowych. W takich przypadkach należy stosować odpowiednią ochronę, ponieważ w dłuższej perspektywie, światło niebieskie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.

Zobacz, co warto stosować na przebarwienia od słońca

Dermatolodzy ostrzegają również posiadaczy cery wrażliwej – długa i częsta ekspozycja na promieniowanie HEV może być przyczyną zaostrzenia zmian i podrażnień. Podczas codziennej pracy przy komputerze lub korzystania z telefonu, należy właściwie zabezpieczyć skórę. W tej roli świetnie sprawdzi się krem multi – action SPF 30 Uriage Age Protect. Oprócz filtrów ochronnych zawiera również żywicę o mitycznej nazwie „smocza krew” o wielu cennych właściwościach. Smocza krew aktywuje i przyspiesza proces tworzenia nowych włókien kolagenowych i neutralizuje wolne rodniki.

wpływ światła niebieskiego na skórę

Zabezpiecz swoją skórę – tych składników wypatruj w kosmetykach pielęgnacyjnych!

Już wiesz, że światło niebieskie a skóra to nienajlepsze połączenie. Jak zatrzymać promieniowanie HEV emitowane przez ekrany? Możesz zabezpieczyć cerę poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków ochronnych. Sprawdź, których składników poza właściwymi filtrami, warto wypatrywać w składach produktów pielęgnacyjnych.

Witamina C

To niezwykle cenny antyoksydant! Chociaż kojarzy się głównie ze wzmacnianiem odporności organizmu, to świetnie radzi sobie z neutralizacją wolnych rodników. Rozjaśnia również przebarwienia na skórze i wzmacnia ochronę przed promieniowaniem UV. Dodaje cerze naturalnej witalności i skutecznie ją wygładza. Witaminę C znajdziesz w serum shake witaminowy Iwostin Balance. Kosmetyk zawiera takżę wyciągi z nasion kakaowca oraz z liści zielonej herbaty, które zwalczają wolne rodniki, aktywowane przez promienie światła niebieskiego.

niebieskie światło na trądzik

Witamina E

W składach kosmetyków występuje pod nazwą tocopherol lub tokoferol. Zabezpiecza komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego i przyspiesza ich odbudowę. W przypadku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie HEV skóra bardzo potrzebuje szybkiej regeneracji, dlatego warto zastosować rozświetlający krem na dzień Iwostin Balance. Oprócz składników chroniących przed działaniem światła niebieskiego kosmetyk zawiera skwalan – cenną substancję wzmacniającą naturalną barierę lipidową oraz wygładzającą cerę.

Niacynamid

Niacynamid to ważny składnik, niezbędny do błyskawicznej regeneracji skóry oraz walki z przebarwieniami.

leczenie trądziku niebieskim światłem

Leczenie trądziku niebieskim światłem – co to za terapia?

Na szczęście istnieją sposoby, by dobrze wykorzystywać światło niebieskie. W kosmetyce coraz popularniejsze stają się zabiegi przeciwtrądzikowe związane właśnie z ekspozycją skóry na światło o odpowiedniej długości fali. Jak się okazuje, jest ono zabójcze dla drobnoustrojów wywołujących trądzik. Dodatkowo przyspiesza gojenie istniejących stanów zapalnych.

Sprawdź, co na trądzik pomoże najlepiej

Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa niebieskie światło na trądzik, skonsultuj się wcześniej z dermatologiem, który oceni stan Twojej skóry oraz rozległość i intensywność zmian trądzikowych. Specjalista podpowie, czy w Twoim przypadku warto wypróbować fototerapię.

Czasami leczenie trądziku niebieskim światłem nie wystarcza. Wówczas dermatolodzy proponują tzw. fototerapię kombinowaną, która wykorzystuje także działanie światła czerwonego. Pobudza ono krążenie krwi, poprawia elastyczność skóry i pomaga w walce z przebarwieniami. Istotną zaletą fal światła czerwonego jest również opóźnianie procesów starzenia i wygładzanie zmarszczek.

Terapia światłem niebieskim lub czerwonym może pomóc nie tylko w walce z trądzikiem, czy zmarszczkami, ale także z zaburzeniami pigmentacji, łuszczycą, opryszczką, rozszerzonymi naczynkami, rozstępami, czy cellulitem.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz sprawdzić na swojej skórze, jak działają promienie światła niebieskiego o odpowiedniej długości fali. Pamiętaj, by zabiegi fototerapii wykonywać tylko w profesjonalnych gabinetach dermatologicznych lub kosmetologicznych.

terapia światłem niebieskim

Światło niebieskie a skóra − wprowadź odpowiednią pielęgnację!

Aby wspomóc skórę w walce z efektami oddziaływania niebieskiego światła na Twoją cerę, wprowadź odpowiednią pielęgnację. Upewnij się, że Twoje kosmetyki posiadają odpowiednią dawkę antyoksydantów!

Źródła:

  1. Chu A., Katsambas A., Papageorgiou P., Phototherapy with blue (415 nm) and red (660 nm) light in the treatment of acne vulgaris, British Journal of Dermatology, R. 2000, vol. 142, s. 973 – 978.

    Najnowsze artykuły

    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
    Przeczytaj więcej od tego autora