Wazelina kosmetyczna – właściwości, działanie i zastosowanie

5. 10. 2023 · 9 minut czytania

Wazelina w kosmetyce – jej działanie, korzyści i zastosowania. Z artykułu dowiesz się, jak dbać o skórę i włosy z wykorzystaniem tego wszechstronnego produktu.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Wazelina kosmetyczna – właściwości, działanie i zastosowanie

Wazelina kosmetyczna – specyfik dostępny w większości aptek i drogerii. Stosowana głównie jako remedium na spierzchnięte, popękane usta, ale również do łagodzenia drobnych podrażnień naskórka, natłuszczania i ochrony skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, mróz czy suche powietrze. Jeśli interesuje Cię, z czego powstaje wazelina kosmetyczna i chcesz poznać jej właściwości, koniecznie czytaj dalej!

Z czego jest wazelina kosmetyczna?

Wazelina to znany i szeroko rozpowszechniony surowiec, wykorzystywany między innymi przez branżę kosmetyczną i farmaceutyczną. Stosuje się ją jako składnik bazowy formulacji, którego zadaniem jest regulacja konsystencji preparatu, a także poprawienie jego właściwości użytkowych lub jako samodzielny produkt. Ponieważ jest świetnie tolerowana przez skórę, może być aplikowana również przez osoby o wrażliwej cerze, tworząc na niej warstwę okluzyjną, chroniącą przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Czym dokładnie jest wazelina kosmetyczna i z czego jest pozyskiwana?

  • Jest to produkt uboczny procesu destylacji ropy naftowej, będący połączeniem wosków i olejów mineralnych.
  • Wazelina ma postać galaretowatej, bezwonnej substancji, nierozpuszczalnej w wodzie.
  • Do jej odkrycia w dużym stopniu przyczynili się pracownicy platform wiertniczych, którzy wykorzystywali „odpad” po destylacji ropy naftowej do ochrony naskórka i łagodzenia drobnych podrażnień.
  • Upowszechnieniem surowca na globalną skalę zajął się amerykański chemik Robert Chesebrough, który nie tylko ulepszył metodę destylacji i był pomysłodawcą nazwy, ale również w 1872 roku opatentował proces pozyskiwania wazeliny.

Wazelina powstaje wskutek wieloetapowego procesu destylacji, czyli oczyszczania ropy naftowej, dlatego na rynku znajduje się kilka jej rodzajów o zmiennej kolorystyce, a ostateczną barwę determinuje stopień oczyszczenia. Wymienić można między innymi:

  • Wazelinę brązową, tzw. techniczną, najmniej oczyszczoną, wykorzystywaną jako smar zabezpieczający metalowe elementy maszyn przed korozją,
  • Wazelinę żółtą i wazelinę białą (pozyskiwaną po oczyszczeniu wazeliny żółtej) stosowane powszechnie w przemyśle farmaceutycznym lub kosmetycznym, jako samodzielny produkt lub jako dodatek do produktów pielęgnacyjnych, przy czym przemysł kosmetyczny najczęściej korzysta z wazeliny białej,
  • Wazelinę kosmetyczną, czyli wazelinę białą z dodatkiem substancji zapachowych i barwiących. Jest to również potoczna nazwa dla wazeliny białej, stosowanej w kosmetykach.
Wazelina kosmetyczna właściwości

Wazelina kosmetyczna – właściwości

Wazelina stosowana w kosmetykach to wysoce oczyszczony surowiec. W składzie preparatów pielęgnacyjnych znajdziesz ją pod nazwą INCI: Petrolatum. Wśród typowych dla wazeliny właściwości wyróżniamy:

  • Wodoodporność – tworzy na powierzchni skóry charakterystyczną warstwę okluzyjną pomagającą zatrzymać wilgoć i zabezpieczającą naskórek przed czynnikami zewnętrznymi,
  • Długie działanie – pozostaje na skórze przez długi czas, wskutek czego wykazuje dużą efektywność w tworzeniu trwałej ochrony,
  • Wielozadaniowość – może być stosowana do różnych celów, w tym natłuszczanie, łagodzenie podrażnień, dzięki czemu wykorzystywana jest do pielęgnacji skóry i włosów,
  • Jest dobrze tolerowana – czysta wazelina nie powoduje podrażnienia skóry i uczulenia, dlatego może być stosowana jako emolient u dzieci, niemowląt, a także osób z wrażliwą czy atopową skórą,
  • Nie wykazuje działania komedogennego – nie zatyka porów, wskutek czego sprawdzi się na suchej, mieszanej czy tłustej skórze, aczkolwiek w przypadku wzmożonej produkcji sebum zaleca się stosować wazelinę w umiarkowanych ilościach,
  • Bezwonność – biała wazelina jest niemal całkowicie bezzapachowa, dlatego nie „kłóci się” z innymi kosmetykami lub substancjami zapachowymi.

Sprawdź, domowe sposoby na zmarszczki.

Działanie wazeliny kosmetycznej

Wazelina kosmetyczna to bardzo popularny produkt, a swoją sławę zyskała głównie dzięki trzem cechom – niskiej cenie, łatwej dostępności i wielopłaszczyznowemu działaniu. Niepozorny surowiec skrywa w sobie ogromną moc, przez co od wielu lat wykorzystywana jest jako składnik specjalistycznych receptur kosmetycznych i farmaceutycznych, ale również w domowej pielęgnacji skóry całego ciała, włosów czy paznokci. 

  • Dzięki swoim właściwościom okluzyjnym, wazelina nie ulega wchłanianiu przez skórę i błony śluzowe, ale tworzy na ich powierzchni tłustą warstwę ochronną.
  • W wyniku tego procesu, skutecznie zabezpiecza skórę przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ekstremalne warunki atmosferyczne, na przykład mróz czy wiatr.
  • Choć istnieje przekonanie, że nawilża, warto zaznaczyć, że sama w sobie wazelina nie ma zdolności odżywczych czy nawilżających, a jej działanie polega głównie na natłuszczaniu i ochronie.
  • Z kolei tworząc warstwę ochronną na powierzchni skóry, pomaga zatrzymać wilgoć w naskórku, przyczyniając się do poprawy jej kondycji, w efekcie czego kondycjonuje skórę, sprawiając, że staje się bardziej miękka i gładka.
  • Ponadto wspiera proces gojenia się ran i może zmniejszać widoczność blizn. Płaszczyk ochronny zapewniany przez warstwę wazeliny sprawia, że tkanki mają możliwość regeneracji bez wystawiania się na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.
Wazelina kosmetyczna zastosowanie

Wazelina kosmetyczna – zastosowanie

Wazelina znajduje zastosowanie głównie w pielęgnacji skóry, zwłaszcza suchej skóry twarzy i innych obszarów ciała podatnych na przesuszenie, jednak z powodzeniem można ją wykorzystać w zabiegach ukierunkowanych na wsparcie włosów, paznokci, a nawet rzęs i brwi. Wydaje się więc być niezastąpionym specyfikiem w domowej apteczce. Z pewnością warto uzupełnić swoje zasoby produktów pielęgnacyjnych o małe opakowanie wazeliny i mieć je pod ręką w razie potrzeby. Zobacz, np. Ziaja, wazelina biała, kosmetyczna.

Poznaj przykładowe zastosowanie wazeliny kosmetycznej.

Wazelina na spierzchnięte usta

Wazelina do ust to fantastyczny balsam ochronny! Ochroni je przed wysuszeniem i pękaniem, a dodatkowo pokryje warstwą zabezpieczającą przed wiatrem, mrozem czy słońcem. Wypielęgnowane usta prezentują się estetyczniej, są również lepszą bazą dla kolorowych kosmetyków do ust, które nie wchodzą w załamania, nie podkreślają suchych skórek i dłużej się utrzymują. Przed zakupem wybranego preparatu warto sprawdzić, czy w jego formulacji rzeczywiście jest wazelina. W składzie produktów do ust często dodatkowo znajdziesz bogactwo naturalnych olejów, masło shea i wosk Candelilla.

Zobacz, Flos-Lek Lip Care Vege, wazelinę do ust pomarańczową.

Wazelina na twarz

Wazelinę można z powodzeniem stosować w pielęgnacji łuszczącej się skóry na twarzy oraz suchej skóry pod oczami. Ponieważ nie ma tendencji do zapychania porów, sprawdzi się również do skóry tłustej, aczkolwiek tu zaleca się ostrożność, szczególnie jeśli zmagasz się dodatkowo z aktywnym trądzikiem lub stanem zapalnym skóry. Ponieważ wazelina jest tłusta i tworzy na skórze warstwę okluzyjną, bardzo dobre efekty przynosi połączenie jej z kremem dogłębnie nawilżającym. Nałożenie wazeliny po aplikacji kremu zahamuje parowanie wody z naskórka i wspomoże naturalny proces regeneracji. Sprawdź, np. Wazelinę Białą Farmina.

Wazelina w pielęgnacji ciała

Masz problem z przesuszoną skórą dłoni, stóp, łokci czy kolan? Wazelina będzie dla Ciebie skutecznym wsparciem! Nie bez powodu surowiec umieszczany jest w recepturach kremów do rąk, a także balsamów do ciała. Warstwa kosmetyku ukoi spierzchniętą, podatną na czynniki zewnętrzne skórę dłoni, wzmocni płytkę paznokci i zregeneruje suchą, zrogowaciałą skórę na stopach czy łokciach. Do zabiegów pielęgnacyjnych możesz wykorzystać czystą wazelinę, np. Amara Wazelina biała kosmetyczna, maść lub wazelinę wzbogaconą naftą, olejami i witaminami – Kosmed wazelina kosmetyczna, która odczuwalnie zmiękcza, wygładza i uelastycznia naskórek. Do skóry dotkniętej łuszczycą, egzemą lub atopowym zapaleniem przeznaczony jest natomiast Nivelium Med, krem dermatologiczny do łagodzenia przebiegu chorób skóry z wazeliną białą w składzie.

Wazelina na włosy

Niewielka ilość wazeliny zabezpieczy końcówki włosów i uchroni je przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi, między innymi zabiegami wykonywanymi przy użyciu wysokiej temperatury. Ze względu na fakt, że wazelina jest tłustym produktem, nie zaleca się stosowania jej do pielęgnacji włosów na całej ich długości, ponieważ nieestetycznie oblepi kosmyki, co przełoży się na ich wygląd i przyspieszy przetłuszczanie. Jeśli regularnie farbujesz pasma, wazelina doskonale sprawdzi się do zabezpieczania skóry na linii włosów, dzięki czemu unikniesz trudnych do usunięcia plam z kosmetyku do koloryzacji.

Wazelina na brwi i rzęsy

Wazelina nabłyszczy brwi i rzęsy, ułatwi ich układanie i subtelnie przyciemni. Zastosowanie preparatu na włoski symuluje zabieg laminacji. Najlepsze efekty przynosi nałożenie niewielkiej ilości wazeliny za pomocą szczoteczki, która zapewni efekt wymodelowanych brwi oraz uniesionych i efektownie rozdzielonych rzęs. Dodatkowo zabezpieczy przed dostaniem się produktu do oczu.

Czy wazelina kosmetyczna jest szkodliwa

Czy wazelina kosmetyczna jest szkodliwa?

Wokół wazeliny narosło wiele mitów, a jednym z najczęściej rozpowszechnianych jest jej toksyczność z uwagi na źródło pozyskiwania. Pomimo że wazelina otrzymywana jest z ropy naftowej, to surowiec dostępny w sklepach, aptekach i drogeriach jest produktem wysoko oczyszczonym i przebadanym pod kątem szkodliwości dla ludzi. Co więcej, wazelina jest substancją bazową wielu preparatów farmaceutycznych, dlatego musi spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Chociaż wazelina jest bezpieczna w kontekście stosowania na skórę, ważne jest zrozumienie jej działania. Po nałożeniu na skórę tworzy szczelną warstwę ochronną przed wpływem czynników zewnętrznych, a jednocześnie izoluje skórę od dostępu powietrza czy składników odżywczych znajdujących się w preparatach pielęgnacyjnych. Dlatego nie zaleca się stosowania wazeliny na skórze, która nie została wcześniej oczyszczona, szczególnie w przypadku infekcji i zmian dermatologicznych, a także gdy planowane jest użycie aktywnych składników kosmetyków lub leków jako kolejnego kroku w pielęgnacji skóry.

Podsumowanie

Wazelinę kosmetyczną charakteryzuje szerokie spektrum zastosowań w dziedzinie pielęgnacji skóry. Jest to produkt o tłustej konsystencji, działający przede wszystkim poprzez tworzenie trwałej bariery ochronnej na skórze, wskutek czego chroni ją przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz czy wiatr. Ponadto wazelina pomaga w łagodzeniu podrażnień i przyspiesza gojenie drobnych ran, dlatego jest doceniana zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w medycynie.

Źródła:

  1. Kosmopedia.org, https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/petrolatum/ [dostęp 03.10.2023 r.]
  2. Chung Vinh Q., Kelley L., Marra D., Jiang S., Onion Extract Gel Versus Petrolatum Emollient on New Surgical Scars: a Prospective Double-Blinded Study. Dermatologic Surgery 32(2):p 193-197, February 2006., https://journals.lww.com/dermatologicsurgery/abstract/2006/02000/onion_extract_gel_versus_petrolatum_emollient_on.5.aspx [dostęp 03.10.2023 r.]
  3. M. Loden, Role of topical emollients and moisturizers in the treatment of dry skin barrier disorders, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14572299/ [dostęp 03.10.2023 r.]
  4. M. Sikorska, R. Nowicki, A. Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2353385415001222 [dostęp 03.10.2023 r.]

    Więcej artykułów na ten temat

    • Właściwości witaminy C w kosmetykach

      Właściwości witaminy C w kosmetykach

      · 5 minut czytania
      Chcesz poprawić wygląd skóry? Sięgnij po kosmetyki z witaminą C. Dowiedz się, czym wyróżnia się ten składnik i dlaczego powinny po niego sięgać posiadaczki cery dojrzałej!
    • Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

      Witamina C lewoskrętna - mit czy hit?

      · 5 minut czytania
      Czy niezwykła substancja, jaką jest witamina C lewoskrętna, istnieje naprawdę? A może to tylko chwyt marketingowy? Odpowiedzi poznasz dzięki lekturze tego artykułu.
    • Parafina ciekła znajduje zastosowanie w kosmetyce przede wszystkim w pielęgnacji cery przesuszonej i potrzebującej szczególnej ochrony. Dowiedz się więcej na jej temat!
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora