Mój problem – łuszcząca się skóra na twarzy. Co mi jest?

4. 9. 2017 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • objawy
Mój problem – łuszcząca się skóra na twarzy. Co mi jest?

Każda kobieta marzy o pięknej, świetlistej i nawilżonej skórze twarzy – cera w dobrej kondycji jak nic innego dodaje Ci uroku i odejmuje lat! Co jednak zrobić, gdy nagle Twoja skóra łuszczy się i staje się nieprzyjemnie szorstka? Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Sebum – naturalny sprzymierzeniec suchej skóry

Łój skórny, czyli sebum, to wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe, która w naturalny sposób nadaje Twojej skórze miękkość i gładkość. Substancja ta w dużej mierze składa się z lipidów, które tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną. Dzięki warstwie sebum, Twoja skóra chroniona jest przed nadmiernym wysuszeniem, a także przed infekcjami.

Niestety produkcja łoju bardzo często jest zaburzona, co może prowadzić do nadmiernego przesuszenia lub przetłuszczenia się skóry.

Co sprzyja nadmiernemu przesuszeniu skóry?

Zaczerwieniona, łuszcząca się skóra na twarzy może być objawem różnych schorzeń dermatologicznych, ale może również wynikać z jej nieprawidłowej pielęgnacji. Problem ten często dotyczy młodych kobiet po 25 roku życia, które dotychczas zmagały się raczej z nadmiarem sebum i łojotokiem.

Nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne takie jak:

 • zbyt agresywne złuszczanie naskórka
 • stosowanie wysuszających kosmetyków na bazie alkoholu
 • picie zbyt małych ilości wody
 • opalanie

prowadzą do nadmiernego wysuszenia skóry.

Czy znane Ci są takie objawy jak wzmożona szorstkość skóry i nadmierne złuszczanie? Czy skóra Twojej twarzy jest matowa i ściągnięta? To zwykle pierwsze objawy tego, że potrzebuje ona porządnej dawki nawilżenia! W bardziej zaawansowanych przypadkach mogą pojawić się też zaczerwienienia w postaci rumieniowych plam oraz nadmierna wrażliwość skóry lub świąd. Co wtedy robić?

Jak pielęgnować łuszczącą się skórę twarzy?

Prawidłowa pielęgnacja to klucz do pięknej i zdrowej cery. Jeśli błędy pielęgnacyjne skutkują przesuszeniem i łuszczenie się skóry, należy je jak najszybciej naprawić.

Co konkretnie należy robić?

 1. Przede wszystkim całkowicie zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol oraz klasyczne mydło, ponieważ substancje te usuwają warstwę sebum i wysuszają skórę pozostawiając ją całkowicie bezbronną.
 2. Zrezygnuj również z kosmetyków przeznaczonych do cery łojotokowej, gdyż zawierają składniki ściągające i wysuszające takie jak cynk czy glin.
 3. Dwa razy dziennie stosuj odżywczy krem nawilżający, który uzupełni niedobór wody w powierzchownych warstwach naskórka, a tym samym zmniejszy złuszczanie.
 4. By spotęgować efekt nawilżenia, raz w tygodniu stosuj głęboko nawilżające maseczki, np. na bazie alg.
 5. Poza prawidłową pielęgnacją nie zapominaj też o nawilżaniu „od wewnątrz”- pij przynajmniej 2,5 litra płynów dziennie takich jak woda i ziołowe herbatki. Picie kawy i czarnej herbaty nie sprzyja niestety suchej skórze, dlatego też do każdej filiżanki małej czarnej wypij zawsze szklankę wody!
 6. Unikaj  klimatyzowanych pomieszczeń, korzystania z solarium oraz dymu tytoniowego, gdyż mogą one pogłębić problemy skórne.

Czerwona, łuszcząca się skóra na twarzy - przyczyny

Gdy pomimo prawidłowej pielęgnacji i odpowiednich nawyków skóra nadal się nadmiernie łuszczy, może to niestety wiązać się z jej chorobą. Jeśli złuszczaniu towarzyszy świąd, stan zapalny, bolesność, zwiększone ucieplenie lub inne niepokojące objawy, jak najszybciej udaj się do dermatologa.

Łojotokowe zapalenie skóry

Nasilone złuszczanie to objaw, który obserwowany jest w wielu problemach skórnych. Pamiętaj też, że nie wszystko, co się łuszczy, musi być suche! Łuszcząca się skóra na twarzy, czerwone plamy z tłustymi łuskami w okolicy nosa, brwi, za uszami i na owłosionej skórze głowy to objawy łojotokowego zapalenia skóry.

Trądzik różowaty

Czerwona, łuszcząca się skóra na twarzy może wskazywać również na trądzik różowaty. Jeśli złuszczanie jest niewielkie, natomiast dominuje nagłe czerwienienie się twarzy lub pojawiają się zmiany grudkowo-krostkowe, wówczas należy podejrzewać właśnie tę chorobę.

Atopowe zapalenie skóry

Na twarzy osoby chorej na atopowe zapalenie skóry także mogą pojawić się suche, rumieniowe wykwity, którym towarzyszy bardzo silne uczucie świądu.

Wyprysk o podłożu alergicznym

Nie sposób również nie wspomnieć o wyprysku na podłożu alergicznym, który może być spowodowany uczuleniem np. na kosmetyki do makijażu.

Sucha, łuszcząca się skóra na twarzy może być objawem np. źle dobranego preparatu do demakijażu. Choć powód Twoich zmartwień może być prozaiczny, zawsze warto zasięgnąć porady dermatologa, który rozpozna ewentualną chorobę, wdroży odpowiednie leczenie oraz zaleci właściwą pielęgnację.

 

 

 

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Malewska