Wazeliny

  (7)

Chociaż wazelina kosmetyczna jest produktem ubocznym procesu rafinacji ropy naftowej, znalazła wiele zastosowań nie tylko w kosmetyce, ale również w życiu codziennym. To kosmetyk niedrogi, bardzo wydajny i trwały, który warto mieć w łazience.

Sortuj według
  Wazeliny

  Wazeliny

  Wazelina kosmetyczna – działanie

  Wazelina do ust tworzy na skórze szczelną warstwę okluzyjną, zapobiegając ucieczce wody przez skórę. Nie działa nawilżająco, ponieważ nie przenika przez naskórek, chociaż jej nakładanie jest jednym z etapów wielu zabiegów kosmetycznych, np. sloggingu (który polega na nakładaniu na skórę najpierw głęboko nawilżających składników, a następnie zabezpieczenie ich warstwą wazeliny kosmetycznej). 

  Wazelina kosmetyczna: dlaczego warto ją stosować?

  Wazelina do ust to kosmetyk uniwersalny – nie uczula i jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę (oczywiście w rozsądnych ilościach). Przechodzi kilka etapów oczyszczania. Gdy powstanie tzw. wazelina biała, otrzymujemy produkt złożony praktycznie w całości z natłuszczających węglowodorów. Aby uzyskać wazelinę kosmetyczną, wzbogaca się ją dodatkowymi składnikami, m.in. barwnikami, aromatami i innymi substancjami czynnymi dobrze rozpuszczalnymi w tłuszczach.

  Zastosowania wazeliny kosmetycznej

  Wazelina kosmetyczna ma wiele różnorodnych zastosowań.

  Wazelina do ust

  Smarowanie warg wazeliną to dobry sposób na zabezpieczenia ust przed działaniem wiatru i mrozu. W okresie jesieni i zimy wazelina kosmetyczna może z powodzeniem służyć jako pomadka ochronna do ust.

  Ochrona podrażnionej skóry i błon śluzowych

  Wazelina do ust rozsmarowana cienką warstwą np. na otarciu dobrze chroni ranę przed działaniem wody i zawartych w niej substancji (soli, zanieczyszczeń itd.). Dzięki temu możesz korzystać z kąpieli w morzu nawet ze skaleczeniem (plaster nie sprawdza się w takich warunkach). Pamiętaj jednak o jej usunięciu po wyjściu z wody, aby rana mogła się dobrze zagoić. Wazelina kosmetyczna może być też stosowana na drobne ranki i otarcia w jamie ustnej (np. spowodowane noszeniem aparatu ortodontycznego). 

  Demakijaż

  Wazelina do ust świetnie radzi sobie ze zmywaniem pozostałości po makijażu oczu wykonanego nawet wodoodpornymi kosmetykami. Z jej pomocą z łatwością usuniesz również sztuczne rzęsy.

  Natłuszczanie skórzanych butów i torebek

  Wazelina kosmetyczna sprawdzi się również jako środek natłuszczający do skórzanych butów, torebek i galanterii. Nadaje skórze piękny połysk, zmiękcza ją oraz chroni przed wodą i zanieczyszczeniami. Można ją także stosować do polerowania mebli.

  Kiedy nie używać wazeliny?

  Chociaż wazelina kosmetyczna jest produktem uniwersalnym i bezpiecznym, nie wolno używać jej:

  • na skórę podrażnioną przez opalanie (gruba warstwa ochronna blokuje uwalnianie ciepła, co opóźnia proces regeneracji naskórka),
  • zamiast kremu do twarzy (to prawda, że wazelina często jest składnikiem kremów, ale stosowana solo blokuje pory i utrudnia skórze oddychanie, co sprzyja powstawaniu wyprysków i stanów zapalnych).

  Marki powiązane z kategorią: Wazeliny