Zielona herbata w kosmetyce. Detoks dla skóry i znacznie więcej!

10. 8. 2018 · 4 minuty czytania

Poznaj właściwości zielonej herbaty i jej zastosowanie w kosmetyce. Sprawdź, co możesz uzyskać dzięki dobroczynnemu wpływowi związków w niej zawartych.

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Zielona herbata w kosmetyce. Detoks dla skóry i znacznie więcej!

Od lat trwają nieustające badania nad właściwościami zielonej herbaty. Wyniki napawają optymizmem, nie tylko naukowców Agencji Badań nad Rakiem i dietetyków, ale również specjalistów z dziedziny kosmetologii. Zobacz, kiedy i dlaczego warto sięgać po kosmetyki z zieloną herbatą. Jak wpływa zielona herbata na cerę?

Sekret zielonej herbaty

Pierwsze wzmianki o korzystnym działaniu zielonej herbaty pochodzą z Księgi Herbaty z 1191 roku, a ich autorem był buddyjski mnicha o imieniu Eisai. Dziś, kiedy coraz częściej wracamy do sprawdzonych rozwiazań, popyt na zieloną herbatę niezmiennie rośnie (potwierdzają to analizy rynkowe). Ilość produkcji w skali światowej to około 600 ton rocznie. Dlaczego? Zdrowe czasy promuja zdrowsze produkty − zielona herbata w kosmetyce to nie przypadek!

zielona herbata w kosmetyce

 

Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty to wynik odpowiedniego sposobu jej obróbki. Przetwarzanie zielonej herbaty następuje zaraz po zebraniu liści i ma trwać jak najkrócej (ok. 14 h). Liście nie są poddawane fermentacji tak, jak w przypadku herbaty czarnej czy czerwonej. Dlatego zielona herbata zachowuje więcej cennych składników i witamin.

Sprawdź też, jak dbać o wrażliwą skórę.

 

Ekstrakt z zielonej herbaty w kosmetyce

Krótki proces utleniania pozwala zachować znaczną ilość katechin w zielonej herbacie (grupa flawanoli). To właśnie ich działanie jest najbardziej pożądane w kosmetyce.

Katechiny w kosmetyce:

  • wykazują silne działanie przeciwutleniające i przeciwnowotworowe
  • usuwają wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry (co potwierdził w swoich badaniach laureat Nagrody Nobla A. Szent-Györgyi)
  • nie mają toksycznego wpływu na organizm, nie wywołują skutków ubocznych

Sprawdź też, jak pielęgnować skórę atopową.

    Dodatkowo, napar z zielonej herbaty ma dobroczynny wpływ na układ krwionośny i naczynka (dzięki obecności witaminy „K”), obniża poziom glukozy we krwi i hamuje przyswajanie lipidów − dlatego tak często polecany jest przy dietach odchudzających.

    Katechiny w kosmetyce

     

    Inne składniki zielonej herbaty o korzystnym działaniu to: wapń, potas, witaminy A, C, B, E i K.

    Witamina E sama w sobie jest naturalnym antyoksydantem i i podobnie jak witamina A czy C ma bardzo pozytywny wpływ na wygląd Twojej skóry. Więcej o witaminach możesz dowiedzieć się z artykułów: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach i Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach. Badania pokazały, że witamina C wykazuje dużo lepsze działanie na skórę, gdy aplikowana jest zewnętrzenie, a nie doustnie. O witaminie C więcej dowiedz się z artykułu: C jak cera dojrzała – odkryj niezwykłe właściwości zwykłej witaminy C.

    Badania kliniczne przeprowadzone na grupie 24 ochotników potwierdziły, że wyciąg z zielonej herbaty wyraźnie poprawia nawilżenie skóry i zmniejsza jej szorstkość. Zauważono to już po 30 dniach eksperymentu. Miejscowe stosowanie liści lub ekstraktu z zielonej herbaty ma wiele zalet dla skóry, w tym właściwości kojąco-łagodzące. Jeżeli masz skórę zniszczoną przez słońce, kosmetyki z zielona herbatą będą najlepszym wyborem.

    Zielona herbata na twarz

    Do jakiej cery najlepiej się nadają kosmetyki z zielonej herbaty? Na pewno sprawdzi się przy cerze podatnej na uszkodzenia, wysuszonej (np. słońcem), z pierwszymi oznakami starzenia się, z problemami naczynkowymi czy zmianami trądzikowymi.

    Zielona herbata na twarz

     

    Parówka z zielonej herbaty polecana jest osobom z cerą tłustą, trądzikową, ale też zanieczyszczoną suchą. Garbniki znajdujące się w ekstrakcie z zielonej herbaty będą działały na skóre ściągajaco, złagodzą ewentualne stany zapalne czy uczucie pieczenia i swędzenia. Związki organiczne (alkaloidy) pobudzą mikrokrążenie skórne i zredukują obrzęki.

    Zielona herbatę znajdziesz w produktach (serum, kremach, tonikach, hydrolatach):

    • nawilżających
    • wygładzających
    • przeciwstarzeniowych (przeciwzmarszczkowych)
    • oczyszczających (antybakteryjnych)
    • kojaco-łagodzących
    • tonizujących (ściągających skórę)

    Włączenie zielonej herbaty do domowych zabiegów pielęgnacyjnych zapewni Ci lepszą ochronę przed atakami z zewnatrz, w tym przed zanieczyszczonym powietrzem.

    Co ciekawe, destylat z liści zielonej herbaty jest wykorzystywany do tworzenia wody kwiatowej, która jest tzw. hydrolatem. Hydrolaty są subtelniejsze od olejków zapachowych, a ich pH jest zbliżone do naturalnego pH Twojej skóry. Można ich używać zamiast toniku, wody odświeżająco-nawilżającej lub dodawać do innych, ulubionych kosmetyków. Hydrolat z zielonej herbaty doskonale łagodzi skórę podrażnioną przez słońce, wiatr czy zanieczyszczenia, nadaje się do skóry naczynkowej (wiem, bo moja mama go używa i jest bardzo zadowolona). Najlepiej sięgnąć po ekologiczną wersję kosmetyku, bo użyte w nim liście herbaty pochodzą z upraw organicznych.

    Kosmetyki z wyciągiem z zielonej herbaty mogą także działać przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Te właściwości zostały wykorzystane np. w antybakteryjnym żelu do mycia Dermedic Normacne Preventi i naturalnym mydle w płynie Yope.

    Zielona herbata na włosy

    Ekstrakt z zielonej herbaty możesz znaleźć także w produktach do pielęgnacji włosów przetłuszczających się lub skłonnych do łupieżu. Głównie ze względu na jego zdolność do normalizacji pracy gruczołów łojowych i działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo, wyciąg z zielonej herbaty, jako cenne źródło mikroelementów, zapewnia odżywienie skóry głowy i mieszków włosowych.

    Zielona herbata na włosy

     

    Niemniej ważna rolę pełnią zawarte w zielonej herbacie witaminy z grupy B – głównie tamina (B1) i ryboflawina (B2). Witamina B1 pomaga w pielęgnacji skóry ze skłonnościami do łojotoku czy trądziku. Witamina B2 normalizuje procesy rogowacenia skóry i zapobiega wypadaniu włosów.

    Gdzie znaleźć produkty z ekstraktem Camellia Sinensis? Z pewnością znajdziesz go w mgiełce regeneracyjnej do włosów zniszczonych firmy Jantar.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora