
Skóra lubi... kwasy? Kwasy BHA w kosmetyce

Jeśli nigdy nie słyszałaś o tajemniczych właściwościach kwasów BHA, koniecznie przeczytaj mój tekst! Ich niezwykłe działanie, znane od ponad 2000 lat, jest z powodzeniem wykorzystywane w kosmetykach przeznaczonych do leczenia wyprysków, trądziku czy zaskórników.
Co to jest kwas BHA?
Kwasem BHA, który jest wykorzystywany w kosmetyce, jest kwas salicylowy. Ten związek organiczny uzyskiwany jest z kory wierzby. Zdolność kwasu do złuszczania warstwy rogowej naskórka została odkryta w 1860 roku przez niemieckiego dermatologa P. G. Unna. Ciekawostką jest fakt, że właściwości kory wierzby wykorzystywano już w I wieku n.e. w leczeniu odcisków i nagniotków na stopach.
Właściwości złuszczające oraz bakteriobójcze sprawiły, że kwasy BHA w kosmetyce zaczęły być wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Stały się pożądanym składnikiem kremów, kosmetyków, peelingów czy mieszanek leczących cerę, zwłaszcza trądzikową.
Kwas BHA – właściwości
Kwas salicylowy ma wiele zalet. Oto jego niektóre właściwości:
- Działa złuszczająco
- Pomaga redukować przebarwienia i widoczność blizn, ponieważ działa jak peeling
- Likwiduje nawarstwiony, zrogowaciały naskórek – nie tylko na twarzy, również na innych przesuszonych częściach ciała (łokciach, stopach, czy kolanach)
- Odblokowuje pory i pomaga pozbyć się zaskórników i wyprysków. Ponieważ rozpuszcza się w tłuszczach, może przenikać przez warstwę sebum i oczyszczać skórę dogłębnie. Dociera nawet do mieszków włosowych
- Reguluje wydzielanie sebum
- Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie oraz sprzyja gojeniu się skóry. Kosmetykiem, w recepturze którego położono szczególny nacisk na wzmocnione działanie przeciwzapalne kwasu salicylowego, jest krem z kwasami BHA zwalczający zapalne zmiany trądzikowe Uriage Hyseac A.I.
- Pomaga walczyć z trądzikiem (zobacz preparaty na trądzik).
- Pozytywnie wpływa na skuteczność działania innych kosmetyków. Składniki aktywne zawarte np. w kremach, olejkach, maseczkach aplikowanych na cerę po kuracji kwasami wchłaniają się znacznie lepiej
Do jakiego typu cery stosować kuracje kwasami?
Kwas BHA działa najskuteczniej przy pH skóry oscylującym w granicach 3-4. Odczyn ludzkiej skóry (lub inaczej równowaga kwasowo-zasadowa) jest kwaśny i wynosi średnio od 4,7 do 5,6. Dlatego przed peelingiem kwasem salicylowym zaleca się wcześniejsze stosowanie kremu z kwasem BHA (np. z linii Iwostin Purritin - krem na noc, redukujący niedoskonałości), żeby obniżyć pH skóry do pożądanej wartości.
Kuracja kwasem BHA jest przeznaczona głównie do cery trądzikowej, tłustej, narażonej na powstawanie wyprysków, zaskórników oraz dla osób z problematyczną strefą „T”. Peelingi z kwasu stosuje się także u osób z przebarwieniami skóry i piegami. Można go używać do codziennej pielęgnacji cery.


Tołpa Estetic, chusteczki złuszczające z kwasami AHA, 8 sztuk

Ava Whitening Complex Intensive Care, Wyrównanie kolorytu, krem do twarzy na dzień, SPF 30, 50 ml

iossi, Acerola, cytrusowa esencja z naturalnymi kwasami AHA, kwasem hialuronowym i niacynamidem, mini, 50 ml
Efekty działania specyfiku z kwasem BHA utrzymują się jedynie w trakcie kuracji. Jeśli ją przerwiesz, skóra wróci do poprzedniego stanu. Nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o ich stosowanie. Natomiast trzeba szczególnie uważać na działanie promieni słonecznych, zrezygnować z solarium i stosować kremy z filtrem, żeby na twarzy nie porobiły się przebarwienia.
Peeling kwasem salicylowym

Kwas salicylowy – kiedy na niego uważać?
Pomimo, że kwas salicylowy to substancja łagodna, nie powinnaś stosować go w momencie, gdy:
- Masz stwierdzoną alergię na salicylany lub gdy pojawi się po ich zastosowaniu
- Pojawiają się u Ciebie alergie skórne innego typu
- Masz wyjątkowo ciężką postać trądziku
- Twoja skóra jest bardzo opalona lub jesteś narażona na ciągłe działanie promieni słonecznych
- Jesteś w trakcie terapii retinoidami (produktami z pochodną witaminy A)
- Jesteś po zabiegu chirurgicznym twarzy
- Twoja cera jest podrażniona, leczysz uszkodzenia, masz świeże rany, blizny czy aktywną opryszczkę
- Jesteś w ciąży. Stosowanie kuracji kwasem w trakcie ciąży jest ściśle powiązanie z działaniem aspiryny, w której składzie również znajduje się kwas salicylowy. Stosowanie aspiryny w ciąży wiązało się z poronieniem, wadami wrodzonymi czy powikłaniami krwotocznymi
- Karmisz piersią
Czym kwasy BHA różnią się od innych kwasów?
Warto wspomnieć, że oprócz kwasów BHA w kosmetykach stosuje się również kwasy AHA czy PHA. Pierwsze
są cenne głównie ze względu na ich właściwości odkażajace i bakteriobójcze. Z kolei kwasy PHA nawilżają, łagodzą podrażnienia i są stosowane głównie w preparatach przeciwzmarszczkowych.
Popularne staje się łączenie i tworzenie mieszanek kwasów BHA i AHA z retinolem i różnymi składnikami aktywnymi. Taka mikstura stymuluje odnowę naskórka, pobudza krążenie krwi i dotlenianie skóry oraz wspomaga mechanizmy tworzenia się nowych komórek. Dodatkowo pobudza produkcję kolagenu, istotnego elementu budulcowego skóry, który ma szczególną zdolność do wiązania wody w komórkach. Mało tego, taka kuracja wspiera naturalne procesy gojenia się skóry.
Najnowsze artykuły
Olej monoi – właściwości i zastosowanie
Olei monoi na wyspach Polinezji jest tradycyjnym kosmetykiem, naturalnym lekiem, a nawet afrodyzjakiem. W Polsce dopiero zdobywa popularność. Jest jednak na tyle uniwersalny i bezpieczny, że warto po niego sięgnąć. Jak stosować olej monoi?
Konserwanty w kosmetykach — czym są i jakie mają działanie?
Czym są konserwanty w kosmetykach i po co się je stosuje? Jakimi właściwościami się cechują? Podpowiadamy!
Olej babassu – co to jest, skąd pochodzi i jakie ma właściwości oraz zastosowanie w kosmetyce?
Olej babassu w ojczyźnie pochodzenia, czyli w Brazylii, jest produktem wykorzystywanym nie tylko do pielęgnacji urody, ale także w domowej apteczce. Jak właściwie korzystać z jego właściwości?
Naturalny czynnik nawilżający – czym jest NMF i jak wpływa na skórę?
NMF to naturalny czynnik nawilżający, odpowiadający za gromadzenie i wiązanie wody w naskórku. Sprawdź, z czego się składa oraz jakie funkcje pełni w kosmetologii.
Przeczytaj także
Natalia testuje krem do cery mieszanej NUXE Creme Fraiche de Beauté – recenzja po 30 dniach
Jak działa krem do cery mieszanej NUXE Creme Fraiche de Beauté? Sprawdź recenzję naszej testerki Natalii. Zobacz, jakie rezultaty można uzyskać po 30 dniach stosowania!
-
-
-
Więcej artykułów na ten temat
Kwas salicylowy – przyjaciel w walce z trądzikiem
· 6 minut czytaniaKwas salicylowy działa dezynfekująco, złuszczająco, przeciwzapalnie. Czym jeszcze się charakteryzuje i dlaczego poleca się go do cery z problemami trądzikowymi? Sprawdź!
Kwas hialuronowy w kosmetyce. Poznaj eliksir młodości!
· 5 minut czytaniaKwas hialuronowy, znajdujący się w większości kosmetyków nawilżających, to cenny składnik wpływający na kondycję Twojej skóry. Dowiedz się więcej na jego temat!
Kwas laktobionowy na naczynka i trądzik różowaty najlepszy!
· 5 minut czytania