Ciprotic, (3mg+0,25mg)/ml, krople do uszu, 10 ml

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
32,78

O produkcie: Ciprotic, (3mg+0,25mg)/ml, krople do uszu, 10 ml

100046621

Opis

Ciprotic, (3mg+0,25mg)/ml, krople do uszu, 10 ml jest roztworem do podawania do ucha.


Działanie

W skład Citopricu wchodzi:

- cyprofloksacyna, to antybiotyk należący do grupy fluorochinolonów. Cyprofloksacyna zabija bakterie powodujące infekcje,

- fluocynolonu acetonid, to glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do leczenia obrzęku i bólu.


Wskazania

Antybiotyki stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Nie są one skuteczne w leczeniu infekcji wirusowych.


Ciąża

Nie przeprowadzono odpowiednich i kontrolowanych badań w zakresie teratogennego działania fluocynolonu acetonidu u kobiet w ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi dziecko piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje ciążę, powinna powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie przed zastosowaniem tego leku. Z uwagi na fakt, że nie potwierdzono przenikania leku Ciprotic do mleka kobiecego należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Ciprotic w okresie karmienia piersią.


Dawkowanie

Lek Ciprotic jest przeznaczony wyłącznie do podawania do ucha (dousznie).
Lek Ciprotic należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zalecana dawka dla dorosłych i dzieci to 6 do 8 kropli do chorego ucha dwa razy dziennie przez 7 dni.
Lek Ciprotic podawać do obu uszu wyłącznie wtedy, gdy zostało to zalecone przez lekarza.
Lekarz określi, jak długo należy przyjmować lek Ciprotic. Aby uniknąć nawrotu infekcji, nie należy przerywać leczenia zbyt wcześnie, nawet jeśli stan ucha/uszu się poprawił.

Sposób podawania
Osoba aplikująca Ciprotic powinna umyć ręce.
1. Krople ogrzać, trzymając przez kilka minut butelkę w dłoniach, aby uniknąć zawrotów głowy mogących wystąpić podczas wkraplania zimnego roztworu do przewodu słuchowego.
2. Przechylić głowę na bok, tak aby chore ucho było zwrócone do góry.
3. Wprowadzić krople do ucha za pomocą kroplomierza. Nie dotykać kroplomierzem ucha ani palców, aby uniknąć skażenia kropli.
4. Po wprowadzeniu kropli do ucha należy się zastosować do poniższych instrukcji dotyczących konkretnej infekcji ucha pacjenta: U pacjentów z zapaleniem ucha środkowego z drenażem wentylacyjnym ucha:

Pacjent kładzie się na boku, a osoba wkraplająca lek Ciprotic powinna delikatnie ucisnąć skórę przy wejściu do kanału słuchowego (patrz rys. 4a) 4 razy ruchem pompującym. Dzięki temu krople przedostaną się przez drenaż w błonie bębenkowej do ucha środkowego.

U pacjentów z zapaleniem ucha zewnętrznego: Pacjent kładzie się na boku, a osoba wkraplająca lek Ciprotic powinna delikatnie podciągnąć w górę i do tyłu małżowinę uszną (rysunek 4b). Dzięki temu krople spłyną do  przewodu słuchowego. 5. Głowę w pozycji przechylonej trzymać przez około 1 minutę, aby krople mogły spłynąć w głąb ucha. 6. W razie potrzeby czynność powtórzyć analogicznie dla drugiego ucha. Aby działanie leku w uchu było skuteczne należy stosować się do instrukcji podawania. Podczas wkraplania niewskazane jest utrzymywanie głowy w pozycji pionowej lub zbyt gwałtowne poruszanie głową - może to prowadzić do utraty części leku, ponieważ krople będą spływać po twarzy, a nie wnikną w głąb przewodu słuchowego. Butelkę przechowywać do zakończenia leczenia. Leku nie należy wykorzystywać do późniejszego leczenia.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek Ciprotic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli wystąpią poważne reakcje uczuleniowe lub którekolwiek z podanych poniżej działań niepożądanych, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku oraz natychmiast skonsultować się z lekarzem: obrzęk dłoni, stóp, kostek, twarzy, ust, jamy ustnej, gardła, trudności w połykaniu lub oddychaniu, wysypka lub pokrzywka, rany, owrzodzenia. Częste: mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów. - miejscowe działanie niepożądane w uchu: dyskomfort, ból, swędzenie.

- ogólne działania niepożądane: zaburzenia smaku. Niezbyt częste: mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów: - miejscowe działania niepożądane w uchu: dzwonienie, występowanie pozostałości leku, niedrożność drenu, mrowienie, przekrwienie, upośledzenie słuchu, wysypka, zaczerwienienie, infekcja grzybicza ucha zewnętrznego, wydzielina z ucha, obrzęk, zaburzenia błony bębenkowej, ziarnina, zapalenie ucha środkowego drugiego ucha. - ogólne działania niepożądane: infekcja grzybicza grzybami z rodzaju Candida, drażliwość, nadmierna produkcja łez, zawroty głowy, zaczerwienienie skóry, ból głowy, wymioty, zmęczenie. Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): Zaburzenia widzenia: nieostre widzenie.


Skład

Substancjami czynnymi leku są: - cyprofloksacyna w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku i fluocynolonu acetonidu.

1 ml leku Ciprotic zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci cyprofloksacyny chlorowodorku) i 0,25 mg fluocynolonu acetonidu. - pozostałymi składnikami są: powidon K90, glycereth-26 (glicerol i tlenek etylenu), glikolu dietylenowego monoetylowy eter, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), kwas solny stężony (do ustalenia pH), woda oczyszczona.


Producent

Mako Pharma Sp. z o. o.
Ul. Kolejowa 231
A 05-092 Dziekanów

Polski Polska Medicofarma S.A.
ul. Tarnobrzeska 13
26-613 Radom


Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.