Flavamed, 30 mg, 20 tabletek

Dostępny
21,99

O produkcie: Flavamed, 30 mg, 20 tabletek

100002138

Opis

Nazwa Flavamed
Nazwa międzynarodowa Ambroxoli hydrochloridum
Dawka 30 mg
Postać Tabletki
Wielkość opakowania 20 tabletek
Działanie/właściwości
 • Rozrzedzanie śluzu
 • Ułatwienie odkrztuszania

Flavamed, 30 mg, 20 tabletek jest lekiem rozrzedzającym śluz stosowanym w chorobach dróg oddechowych.


Działanie

Jak działa lek Flavamed?

Lek Flavamed jest lekiem rozrzedzającym śluz stosowanym w chorobach dróg oddechowych.


Wskazania

Kiedy brać Flavamed?

Lek Flavamed tabletki jest stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, przebiegających z wytwarzaniem gęstego śluzu. Dzięki zastosowaniu leku Flavamed gęsty śluz staje się bardziej wodnisty i można go łatwiej odkrztusić.


Przeciwwskazania

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Flavamed?

 • Jeśli pacjent ma uczulenie na ambroksolu chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
 • u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Flavamed należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

 • jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiły bardzo ciężkie skórne reakcje nadwrażliwości (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella).
 • zespół Stevensa-Johnsona jest chorobą, w przebiegu której występuje wysoka gorączka oraz wysypka z pęcherzami na skórze i błonach śluzowych.
 • zagrażający życiu zespół Lyella jest także nazywany zespołem oparzonej skóry. Objawami tego zespołu są ciężkie zmiany skórne w postaci pęcherzy, podobne do występujących w oparzeniu.
 • Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem ambroksolu. Jeśli wystąpi wysypka (w tym zmiany na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Flavamed tabletki i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 • jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub ciężka choroba wątroby. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Flavamed (tj. wydłużyć odstępy między dawkami leku lub stosować mniejszą dawkę leku – należy skonsultować się z lekarzem). W ciężkich zaburzeniach czynności nerek może dojść do kumulacji produktów rozkładu substancji czynnej leku Flavamed.
 • jeśli u pacjenta występuje rzadka choroba oskrzeli przebiegająca ze zwiększonym wytwarzaniem śluzu (np. zespół nieruchomych rzęsek). Wtedy śluz nie jest usuwany z płuc. W takim przypadku lek Flavamed tabletki należy stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza.
 • jeśli w przeszłości występowała u pacjenta choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, należy poradzić się lekarza, jak stosować lek Flavamed, ponieważ leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Flavamed.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brak dowodów na wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Flavamed zawiera laktozę (cukier występujący w mleku)
Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Flavamed zawiera sód Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.


Stosowanie leku u dzieci

Lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 6 roku życia.

Przyjmowanie innych leków

Z czym nie łączyć leku Flavamed?

Nie odnotowano klinicznie istotnych niekorzystnych interakcji z innymi lekami.


Ciąża

Czy stosowanie flavamed tabletki w ciąży jest bezpieczne?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciaży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W czasie ciąży i karmienia piersią lek Flavamed można stosować wyłącznie w przypadku wyraźnego zalecenia tego leku przez lekarza!

Stosowanie leku Flavamed tabletki nie jest zalecane szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży.
Zaobserwowano, że substancja czynna zawarta w leku Flavamed przenika do mleka matki. Lek Flavamed tabletki nie jest zalecany w okresie karmienia piersią.
Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu w odniesieniu do płodności.


Dawkowanie

Jak dawkować lek Flavamed?

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Poniższe informacje mają zastosowanie, jeżeli lekarz nie zalecił innego stosowania leku Flavamed. Należy postępować zgodnie z instrukcją stosowania leku, gdyż w przeciwnym razie lek Flavamed nie będzie działał prawidłowo!

Wiek Dawka pojedyncza Maksymalna dawka dobowa
Dzieci w wieku 6 do 12 lat 1/2 tabletki 2 do 3 razy na dobę 1 i 1/2 tabletki
Dorośli i młodzież w wieku po wyzej 12 lat W czasie pierwszych dni, 1 tabletka 3 razy na dobę, następnie 1 tabletka leku 2 razy na dobę 3 tabletki

Uwaga:
U dorosłych dawkę dobową można zwiększyć do 2 tabletek dwa razy na dobę.

Sposób stosowania
Do stosowania doustnego. Lek Flavamed najlepiej połykać w całości po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu (np. wody, herbaty lub soku owocowego).
Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Okres stosowania
Bez konsultacji z lekarzem, leku Flavamed nie należy przyjmować dłużej niż 4 – 5 dni.
Jeśli po 4 – 5 dniach dolegliwości nie zmniejszają się lub nawet ulegają nasileniu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!
W przypadku wrażenia, że działanie leku Flavamed jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Flavamed
Do tej pory nie odnotowano specyficznych objawów przedawkowania u ludzi. Na podstawie zgłoszeń dotyczących przypadkowego przedawkowania i (lub) nieprawidłowego dawkowania, obserwowane objawy są zgodne ze znanymi działaniami niepożądanymi ambroksolu chlorowodorku stosowanego w zalecanych dawkach i może być konieczne leczenie objawowe. Należy skontaktować się z lekarzem.

Pominięcie zastosowania leku Flavamed
W przypadku pominięcia dawki leku lub zastosowania za małej dawki leku, należy przyjąć następną przepisaną dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Jakie działania niepożądane wywołuje lek Flavamed?

Często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 osób):

 • Nudności

Niezbyt często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 100 osób):

 • Bóle żołądka, wymioty, biegunka, ból brzucha i niestrawność

Rzadko (mogą występować u nie więcej niż 1 na 1000 osób):

 • Reakcje nadwrażliwości
 • Wysypka, pokrzywka

Nie znana ( częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • Reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd
 • Ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

Postępowanie
Jeżeli wystąpi jedno lub więcej z wymienionych powyżej działań niepożądanych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Flavamed.


Skład

Substancją czynną jest ambroksolu chlorowodorek.
Jedna tabletka zawiera 30 mg ambroksolu chlorowodorku.
Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza (proszek),
kroskarmeloza sodowa, powidon K 30, magnezu stearynian.

Producent

Berlin - Chemie AG

Dystrybutor

Berlin - Chemie Menarini Polska Sp. z o.o.

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.