Preparaty na ciemieniuchę - szampony, kremy, maści, oliwki

  (15)
Sortuj według
Ciemieniucha

Ciemieniucha

Ciemieniucha u niemowlaka to warstwa naskórna o żółtawym lub brązowawym zabarwieniu, która przypomina nieco łuski. Gdy zmiana jest w pierwszej fazie rozwoju możesz pomylić ją z łupieżem. Szczególnie, kiedy nie masz doświadczenia i nie jesteś w stanie samodzielnie jej zdiagnozować. Jednak, kiedy jesteś już pewny diagnozy, postaw na konsultację z lekarzem, który zaleci Ci zastosowanie preparatów takich, jak szampon na ciemieniuchę, maść na ciemieniuchę czy oliwka na ciemieniuchę.

Jeśli po raz pierwszy masz styczność z ciemieniuchą u swojego dziecka, być może jest ona powodem zmartwienia i zaniepokojenia. Spokojnie. Ciemieniucha nie jest wynikiem złej higieny ani objawem żadnej choroby. Nie sprawia dziecku bólu ani nie powoduje dyskomfortu. To najczęściej nie do końca prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Nie oznacza to jednak, że możesz zignorować objawy. Odpowiedni preparat na ciemieniuchę zdecydowanie powinien pomóc załagodzić oznaki dolegliwości.



Co na ciemieniuchę - sposoby i preparaty

Ciemieniucha jest wynikiem nadmiernego wytwarzania łoju przez gruczoły na główce dziecka. Jest to związane z obecnością w organizmie maluszka pozostałości hormonów z krwi matki. Mogą się one utrzymać w ciele dziecka jeszcze przez kilka tygodni po jego urodzeniu. Te nieprawidłowości, związane z szalejącymi hormonami, mogą przyczynić się do zbyt intensywnej pracy gruczołów. Kiedy nadwyżka wytwarzanego łoju zastyga na skórze głowy dziecka, przy jednoczesnym łączeniu się z fragmentami złuszczającego się naskórka, powstaje ciemieniucha. Nierzadko swój udział w jej wystąpieniu mają również grzyby, dlatego tak ważna jest dbałość o bezpieczeństwo dziecka i nienarażanie go, przede wszystkim w początkowych etapach życia, na działanie szkodliwych czynników. Jednak, jeśli dolegliwość już się pojawi, możesz wypróbować domowe sposoby, sięgnąć po odpowiednie apteczne preparaty na ciemieniuchę lub, najlepiej, przepisany przez lekarza lek na ciemieniuchę.

Wiele kobiet stosuje u swoich pociech domowe sposoby podczas zmagań z ciemieniuchą. To między innymi namoczone płatki owsiane lub zwyczajne masło. Płatki rozmiękczają skórę, a dodatkowo łagodzą objawy ciemieniuchy. Z kolei po nasmarowaniu główki dziecka masłem, dużo łatwiej pozbyć się złuszczającego się naskórka. Dodatkowo skóra zostaje natłuszczona, co wzmacnia jej barierę ochronną. W tym celu może posłużyć także specjalny olejek na ciemieniuchę. Takie produkty zawierają w składzie np. olej bawełniany, olej słonecznikowy oraz witaminę E, która jest niezwykle istotna w procesach odbudowy wierzchnich warstw skóry narażonych na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Takie specjalistyczne apteczne olejki mają dodatkowo działanie myjące i oczyszczające, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane podczas kąpieli. W wyborze najlepszego środka pomoże Ci specjalista.

Innym rodzajem walki z ciemieniuchą jest zastosowanie kremu. Krem na ciemieniuchę jest skutecznym środkiem, który pozwala uporać się z tą dolegliwością. Wiele takich preparatów oddziałuje bezpośrednio na przyczyny choroby, a zatem likwiduje źródło jej powstania – grzyby, bakterie itp. Maść lub spray na ciemieniuchę, to środki, które również wykazują podobne działanie. W zależności od Twoich preferencji, dostępnych jest wiele opcji, które różnią się metodą aplikacji.

Większość dostępnych preparatów zawiera emolienty. Są to środki o działaniu natłuszczającym. Dzięki tej właściwości, następuje regeneracja i wzmocnienie naturalnej lipidowej warstwy naskórka, co przyczynia się do stworzenia naturalnej bariery ochronnej. Wśród różnych specyfików można wyróżnić konkretnie emolium na ciemieniuchę. Preparaty z tej gamy, zostały zaprojektowane z wykorzystaniem naturalnych składników, specjalnie w trosce o delikatną i wrażliwą skórę dzieci.

Trudno jednoznacznie określić, kiedy ciemieniucha może pojawić się u niemowlęcia po raz pierwszy. Czy będzie to latem, gdy główka dziecka dodatkowo poci się, czy zimą, gdy dziecko nosi czapkę. Wiadomo jednak jak ją zwalczyć. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek zabiegi w kierunku zniwelowania ciemieniuchy, udaj się z dzieckiem do lekarza, który potwierdzi diagnozę.



Co na ciemieniuchę warto zastosować?

Proces pozbywania się ciemieniuchy może być długotrwały i musisz się na to przygotować. Możesz mieć jednak pewność, że stosując się do kilku zasad, zwiększysz szansę na skrócenie kuracji oraz jej skuteczność.

Gdy masz już pewność, że zmiany na skórze Twojego dziecka są typową ciemieniuchą, zacznij od sięgnięcia po oliwkę dla dzieci. Jeśli ciemieniucha jest łagodna, jasna i nie obejmuje dużego obszaru główki dziecka, wykonaj dwa kroki. Po pierwsze nawilżaj skórę oliwką, a następnie delikatne wyczesuj ciemieniuchę przy pomocy delikatnej szczoteczki do włosów lub małego grzebyka. To może przynieść naprawdę szybkie rezultaty.

Jeśli ciemieniucha rozgościła się na skórze głowy Twojego dziecka na dobre, to w walce z nią pomogą Ci specjalne preparaty na ciemieniuchę. W aptece znajdziesz emolium na ciemieniuchę lub krem na ciemieniuchę, które zmiękczą powstałe na skórze łuski i ułatwią ich usunięcie. Regularne stosowanie zabiegów przywróci skórze głowy Twojego dziecka równowagę i estetyczny wygląd. Poza tym, doświadczenie lekarza będzie nieocenione podczas wyboru specyfiku, który pomoże pozbyć się tej przypadłości.

Nie ma gwarancji, że raz wyeliminowana ciemieniucha nie wróci po czasie. Jednak, gdy dziecko osiągnie odpowiedni etap swojego rozwoju, a funkcjonowanie jego gruczołów łojowych stanie się unormowane, znikną również problemy z powracającym problemem nieestetycznej ciemieniuchy.

Marki powiązane z kategorią: Ciemieniucha