Nevanac 1 mg/ml, zawiesina, krople do oczu, 5 ml

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
79,98

O produkcie: Nevanac 1 mg/ml, zawiesina, krople do oczu, 5 ml

100037384

Opis

Nevanac zawiera jako substancję czynną nepafenak i należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ).


Wskazania

Nevanac jest stosowany u dorosłych w:
-zapobieganiu i łagodzeniu bólu oka oraz zapalenia po zabiegu chirurgicznego usunięcia zaćmy,
-zmniejszaniu ryzyka powstawania obrzęku plamki żółtej (obrzęk w tylnej części oka)po zabiegu chirurgicznego usunięcia zaćmy u pacjentów chorych na cukrzycę.


Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Nevanac
-jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na nepafenak lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
-jeśli pacjent ma uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
-jeśli u pacjenta wystąpiła astma, alergia skórna lub silne zapalenie błony śluzowej nosapo zastosowaniu NLPZ.
Przykłady NLPZ to: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, ketoprofen, piroksykam, diklofenak.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Nevanac należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką:
-jeśli pacjent ma skłonności do występowania siniaków lub nadmiernego krwawienia, obecnie lub w przeszłości.-jeśli pacjent ma jakiekolwiek inne choroby oczu (np. zakażenie oka) lub stosuje inne leki do oka (zwłaszcza miejscowo podawane steroidy).
-jeśli pacjent ma cukrzycę. 
-jeśli u pacjenta występuje reumatoidalne zapalenie stawów.-wprzypadku wielokrotnych, powtarzanych w ciągu krótkiego okresu czasu zabiegów chirurgicznych na oku.
Podczas leczenia lekiem Nevanac należy unikać światła słonecznego.
Nie zaleca się używania soczewek kontaktowych po zabiegu chirurgicznego usunięcia zaćmy. Lekarz poradzi kiedy można ponownie zacząć używać soczewek kontaktowych.


Stosowanie leku u dzieci

Nie podawać tego leku dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18lat ponieważ jego bezpieczeństwo stosowania i skuteczność w tej populacjinie zostały określone.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje przyjmować.
Nevanac może wpływać na działanie innychjednocześnie stosowanych leków, a także inne leki mogą wpływać na działanie leku Nevanac; dotyczy to także kropli do oczu stosowanych w leczeniu jaskry.Należy również powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu leków zmniejszających krzepliwość krwi (warfaryna)lub innych NPLZ. Leki te mogą zwiększać ryzyko krwawienia.


Ciąża

Jeśli pacjentka jest lub może być w ciąży powinna poinformować o tym lekarza, zanim zacznie stosować Nevanac. Kobietom, które mogą zajść w ciążę, zaleca się stosowanie skutecznej antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Nevanac.
Nie zaleca się stosowania leku Nevanac w ciąży.
Nie stosować leku Nevanac o ile nie zostało to wyraźnie zalecone przez lekarza.Jeśli pacjentka karmi piersią, lek Nevanac może przenikać do mleka. Jednakże, nie należy spodziewać się wystąpienia żadnych objawówu dziecka karmionego piersią. Nevanac może być stosowany w okresie karmienia piersią.Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lubgdyplanuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniemtego leku.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się dolekarza lub farmaceuty. 
Nevanac należy stosować wyłącznie do własnych oczu. Nie połykać ani nie wstrzykiwać.
Zalecana dawka toJednakroplado chorego oka lub oczu, raz na dobę. Lek należy stosować o tej samej porze każdego dnia


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią.Istnieje zwiększone ryzyko działań niepożądanych dotyczących rogówki (problemów z powierzchnią oka) jeżeli u pacjenta:
-miały miejsce powikłania po zabiegu chirurgicznym na oku
-przeprowadzano wielokrotne zabiegi chirurgiczne na oku w krótkich odstępach czasu
-występują niektóre choroby powierzchni oka, takie jak zapalenie lub suchość oka
-występują niektóre choroby ogólne, takie jak cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów

Jeżeli podczas stosowania kropli oczy staną się zaczerwienione lub bardziej bolesne należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może to być wynikiem zapalenia powierzchni oka z lub bez utraty bądź uszkodzenia komórek albo zapalenia barwnej części oka (tęczówki). Takie działania niepożądane obserwowano z częstością do 1 na 100osób.

Podczas stosowania leku Nevanac 3 mg/ml krople do oczu, zawiesina lub leku Nevanac 1mg/ml krople do oczu, zawiesina bądź każdego z nich, obserwowano następujące działania niepożądane
Niezbyt częste działania niepożądane(mogą dotyczyć do 1na 100osób)
-Objawy dotyczące oka: zapalenie powierzchni oka z utratą lub uszkodzeniem komórek lub bez utraty lub uszkodzenia komórek, uczucie obecności ciała obcego w oku, strupki lub złogi na brzegach powiek.

Rzadkie działania niepożądane(mogą dotyczyć do 1na 1000osób)
-Objawy dotyczące oka: zapalenie tęczówki, ból oka, uczucie dyskomfortu w oku, suche oko, obrzęk powiek, podrażnienie oka, świąd oka, wydzielina z oka, alergiczne zapalenie spojówek (alergia oczna), nasilone łzawienie, złogi na powierzchni oka, płyn lub opuchlizna w tylnej części oka, zaczerwienienie oka.
-Objawy ogólne:zawroty głowy, ból głowy, objawy alergiczne (alergiczny obrzęk powiek), nudności, stan zapalny skóry, zaczerwienienie i świąd.


Działania niepożądane o częstości nieznanej (częstości nie można określić na podstawie dostępnych danych)

- Objawy dotyczące oka: uszkodzenie powierzchni oka, takie jak ścieńczenie lub perforacja, zaburzenie gojenia oka, zbliznowacenie powierzchni oka, zmętnienie, ograniczenie widzenia, obrzęk oka, niewyraźne widzenie.
-Objawy ogólne: wymioty, zwiększone ciśnienie krwi.


Skład

Substancją czynną leku jest nepafenak. Jeden ml zawiesiny zawiera 3mg nepafenaku.
Pozostałe składniki to: kwas borowy, glikol propylenowy, karbomer, chlorek sodu, guar, karmellozasodowa, disodu edetynian, benzalkoniowy chlorek (patrz punkt2.) i woda oczyszczona. Do leku dodane są niewielkie ilości kwasu solnego lub wodorotlenku sodu w celu utrzymania w normie jego kwasowości (wartości pH).


Operating machinery

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn dopóki ostrość widzenia nie będzie prawidłowa. Przez pewien czas po zakropleniuleku Nevanac widzenie może być niewyraźne


Producent

S.A. Alcon-Couvreur N.V.
Rijksweg 14,
B-2870 Puurs,
Belgia


Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.