Nifuroksazyd Gedeon Richter, 24 tabletki powlekane po 100 mg

Dostępny
6,89

O produkcie: Nifuroksazyd Gedeon Richter, 24 tabletki powlekane po 100 mg

100003791

Opis

Lek Nifuroksazyd Richter jest lekiem przeciwbakteryjnym.

Działanie

Lek wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii.

Wskazania

- W ostrych i przewlekłych biegunkach pochodzenia bakteryjnego.
- W innych schorzeniach przebiegających z biegunką.

Przeciwwskazania

Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na nifuroksazyd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Reakcja alergiczna może
się objawiać spuchnięciem twarzy, warg, języka lub dusznością (w przypadku wystąpienia takich objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem).
- Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat, ponieważ dzieci w tym wieku mogą mieć trudności z połknięciem tabletki.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

- Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, pomimo stosowania leku Nifuroksazyd Richter, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarz wykona badania w celu ustalenia przyczyny objawów i ustali dalsze leczenie.
- W przypadku wystąpienia reakcji uczuleniowej z objawami, takimi jak: wysypka, swędzenie, należy zaprzestać stosowania leku Nifuroksazyd Richter.
- Lek Nifuroksazyd Richter stosuje się łącznie z dietą, polegającą na wykluczeniu z jadłospisu soków, surowych warzyw i owoców oraz pikantnych i ciężkostrawnych potraw.

Stosowanie leku u dzieci

NIe stosować u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Przyjmowanie innych leków

Lek Nifuroksazyd Richter zmniejsza wchłanianie wielu leków z przewodu pokarmowego. Jeśli pacjent przyjmuje inne leki, przed rozpoczęciem kuracji lekiem Nifuroksazyd Richter powinien skonsultować się z lekarzem.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty w przypadku stosowania leku Nifuroksazyd Richter u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Dawkowanie

- Zazwyczaj stosowana u dorosłych i dzieci w wieku od 7 lat dawka to 2 tabletki przyjmowane 4 razy na dobę, co 6 godzin.
- Lek Nifuroksazyd Richter stosuje się doustnie. Tabletki należy połknąć w całości, popijając je odpowiednią ilością płynu, na przykład szklanką wody. Tabletki nie należy przegryzać, ani kruszyć.
- Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem.
- Leku Nifuroksazyd Richter nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
- Podczas leczenia biegunek lekiem Nifuroksazyd Richter konieczne jest stałe uzupełniające nawadnianie doustne organizmu, należy więc przyjmować duże ilości płynów, najlepiej wody.
W przypadku ciężkiej i długotrwałej biegunki, ciężkich wymiotów lub niechęci do jedzenia, należy rozważyć nawadnianie drogą dożylną.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Nifuroksazyd Richter jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Nie obserwowano ciężkich, zagrażających życiu działań niepożądanych po zażyciu leku Nifuroksazyd Richter z wyjątkiem jednego przypadku granulocytopenii (zmniejszenia liczby pewnego rodzaju krwinek białych - granulocytów).
W indywidualnych przypadkach reakcji uczuleniowej na nifuroksazyd mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- bóle brzucha,
- nudności,
- nasilenie biegunki.
Ponadto rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane (u co najmniej 1 na 10000, ale rzadziej niż 1 na 1000 pacjentów).
- wysypka,
- krosty na skórze,
- swędzenie i guzki na skórze.

Skład

Substancją czynną leku jest nifuroksazyd.
Pozostałe składniki to: krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, magnezu stearynian, hypromeloza, tytanu dwutlenek, makrogol 20000, żółcień chinolinowa (E 104).

Producent

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.