Nizax Activ, 0,02 g/g, 100 ml

Wielkość opakowania - mililitry
Dostępny
20,89

O produkcie: Nizax Activ, 0,02 g/g, 100 ml

100015514

Opis

Szampon leczniczy o działaniu przeciwgrzybiczym.

DziałanieWskazania

Nizax Activ, szampon leczniczy jest wskazany w leczeniu i profilaktyce chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (Pityrosporum), jak:łupież owłosionej skóry głowy (złuszczanie się naskórka owłosionej skóry głowy w postaci białych łatwo oddzielających się łusek); łojotokowe zapalenie skóry (brązowo-czerwone plamy na klatce piersiowej i na twarzy, które złuszczają się w postaci białych lub żółtych łusek); łupież pstry (małe, białe plamki na skórze klatki piersiowej) wywołany zakażaniem Pityriasis versicolor.

Przeciwwskazania

Nie stosować jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Nizax Activ, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania, lekarz zaleci stopniowe (w ciągu 2 do 3 tygodni) wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Na zbyt szybkie odstawienie kortykosteroidów skóra może zareagować zaczerwienieniem i swędzeniem. Wątpliwości należy wyjaśnić z lekarzem. Należy unikać kontaktu leku z oczami, jeśli to nastąpi oczy należy przemyć wodą. Łojotokowemu zapaleniu skóry i łupieżowi często towarzyszy zwiększone wypadanie włosów, co również może mieć miejsce, chociaż rzadko, podczas stosowania leku.

Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.

Przyjmowanie innych leków

W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania, lekarz zaleci stopniowe (w ciągu 2 do 3 tygodni) wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Na zbyt szybkie odstawienie kortykosteroidów skóra może zareagować zaczerwienieniem i swędzeniem. Wątpliwości należy wyjaśnić z lekarzem.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Dawkowanie

Dorośli i młodzież (w wieku powyżej 12 lat):
O ile lekarz nie zaleci inaczej szampon leczniczy Nizax Activ stosuje się zgodnie z zasadami opisanymi poniżej.
1. Nanieść niewielką ilość szamponu na zakażoną skórę, zazwyczaj ilość szamponu mieszcząca się w garści lub zawartość jednej saszetki (6 ml) wystarcza do jednorazowego zastosowania. Przed zastosowaniem leku Nizax Activ włosy mogą być uprzednio umyte zwykłym szamponem.
2. Używając niewielkiej ilości wody rozprowadzić szampon leczniczy równomiernie na skórze. W przypadku długich włosów wystarczy umyć jedynie skórę głowy.
3. Wcierać szampon leczniczy w skórę aż do uzyskania piany.
4. Pozostawić pianę na skórze przez 3 do 5 minut, a następnie spłukać.
5. Na co dzień można używać zwykłego szamponu.

Leczenie: Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 5 kolejnych dni.

Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy:stosować dwa razy w tygodniu, przez 2 do 4 tygodni.

Profilaktyka: Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 3 kolejne dni przez jeden cykl leczenia, przed okresem letnim.Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy:stosować raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często(u 1 do 10 pacjentów na 1000): zaburzenia smaku, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie oczu, nasilone łzawienie, nadwrażliwość w miejscu zastosowania, uczucie pieczenia skóry, trądzik, wyłysienia, suchość skóry, zmiany w strukturze włosów, wysypka, zmiany na skórze, złuszczanie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry lub odczyny w miejscu podania (rumień, podrażnienie, reakcje nadwrażliwości, świąd, krosty).
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 pacjenta na 10 000) lub o nieznanej częstości (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, przebarwienia włosów.

Skład

Składniki:
Substancją czynną leku jest ketokonazol. 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: sodu laurylosiarczan etoksylowany, disodu eter laurylosulfobursztynowy, dietanoloamid kwasu tłuszczowego oleju kokosowego, makrogolu 120 metyloglukozy dioleinian, kwas solny stężony, sodu chlorek, sodu wodorotlenek, roztwór 30%, zhydrolizowanego kolagenu hydroksypropylu -laurylodimetyloamoniowy chlorek, kompozycja o zapachu zielonej herbaty D878, RRR-α-tokoferol (E 306), żółcień chinolinowa (E 104), czerwień koszenilowa (E 124), woda oczyszczona.

Producent

PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A.
51-131 Wrocław,
ul. Żmigrodzka 242 E

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.