Phytopharm Oleum Rici, doustny płyn, 15 ml

Dostępny
3,39
Darmowa dostawa od 229,00 zł

O produkcie

100033750

Produkt przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w zaparciach wynikających wyłącznie z długotrwałego okresu stosowania i doświadczenia.

Działanie

Brak danych farmakodynamicznych, stosowanie oparte jest o długoletnią tradycję stosowania i doświadczenie. Mechanizm działania leku jest wynikiem działania kwasu rycynolowego zawartego w oleju rycynowym. Preparat podany doustnie ulega w jelicie cienkim rozpadowi do gliceryny i kwasu rycynolowego. Proces ten odbywa się w obecności żółci i soku trzustkowego. Następnie kwas rycynolowy ulega stopniowemu zmydlaniu do mydeł sodowych i potasowych. Kwas i mydła wykazują działanie drażniące, wzmagają perystaltykę jelita cienkiego, zwiększają również przenikanie wody i elektrolitów przez ściany jelit, ograniczając równocześnie jej wchłanianie. Wypróżnienie następuje w ciągu 2 –4 godzin po podaniu oleju rycynowego.

Wskazania

Tradycyjnie w zaparciach.

Przeciwwskazania

-stwierdzona nadwrażliwość na olej rycynowy
-stany zapalne narządów jamy brzusznej (np.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna-Leśniowskiego, zespół jelita drażliwego, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, megacolon, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, zapalenie wyrostka robaczkowego)
-niedrożność jelit (niedrożność mechaniczna jaki i czynnościowa jelit)
-niedrożność dróg żółciowych oraz inne schorzenia dróg żółciowych
-krwawienie odbytnicze, bóle brzucha, nudności, wymioty,ciąża, menstruacja

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Produkt nie jest zalecany do dłuższej terapii.
Nie stosować u dzieci do 7 roku życia. U dzieci od 7 do 12 roku życiastosować tylko pod kontrolą lekarza wg jego zaleceń.

Stosowanie leku u dzieci

Dzieci od 7roku życia do12 roku życia: tylko pod kontrolą lekarza wg jego zaleceń, zwykle 5 –15 ml (odmierzyć za pomocą dołączonej miarki). Dzieci poniżej 7 roku życia: Nie stosować

Przyjmowanie innych leków

Ze względu na działanie przeczyszczające oleju rycynowego, nie zaleca się przyjmowania jednocześnie innych leków; należy zachować kilkugodzinny odstęp czasu przed zastosowaniem innych leków.

Olej rycynowy może w stopniu umiarkowanym obniżać wchłanianie sulfafurazolu, aspiryny, izoniazydu. Stwierdzono także obniżone wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.Z powodu zwiększonej utraty potasu może dojść do nasilenia działania glikozydów nasercowych (glikozydów naparstnicy, strofantyny). Leki antyhistaminowe mogą osłabiać działanie przeczyszczające oleju rycynowego.

Ciąża

Wyniki badań doświadczalnych wskazują, że w wyniku pobudzania biosyntezy prostaglandyn wchłonięty kwas rycynolowy może powodować przedwczesne skurcze macicy, dlatego też olej rycynowy nie może być stosowany w trakcie ciąży i karmienia piersią

Dawkowanie

Dorośli, młodzieżi dzieci powyżej 12 roku życia: 15 –30 ml (odmierzyć za pomocą dołączonej miarki).

Skutki uboczne

Oleum Ricini, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, np.: nudności, wymioty, dolegliwości skurczowe (kolka), bóle brzucha i gwałtowną biegunkę. Podczas długotrwałego stosowania może dojść do utraty elektrolitów. W badaniach klinicznych po zażyciu oleju rycynowego rzadko obserwowano występowanie wysypki skórnej.

Skład

Substancję czynną leku stanowi tłoczony na zimno olej rycynowy (Ricini Oleum virginale) z nasion Rącznika pospolitego (Ricinus communis)100g/100g.

Producent

Phytopharm Klęka S.A.
Klęka 1,
63-040 Nowe Miasto nad WartąPolska

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.