Pikopil, krople doustne, 7,5 mg/ml, 15 ml

Dostępny
17,25

O produkcie

100007698

Pikopil - lek przeczyszczający o działaniu drażniącym. Nowoczesny i skuteczny środek przeczyszczający Przewidywalny efekt terapeutyczny w ciągu 6-12 godzin Nie powoduje bolesnch skurczów jelit

Działanie

Pikopil należy do grupy leków przeczyszczających o działaniu drażniącym. Działa poprzez stymulację ruchów jelita oraz zwiększa zawartość wody i elektrolitów w świetle jelita grubego.

Wskazania

Pikopil krople 7,5 mg/ml jest stosowany do krótkotrwałego łagodzenia dolegliwości związanych z przewlekłym lub nawracającym zaparciem u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 4 lat.

Przeciwwskazania

- jeśli pacjent ma uczulenie na sodu pikosiarczan, inne substancje należące do grupy pochodnych triarylometanu (np. bisakodyl) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
- w przypadku ciężkiego odwodnienia (tj. utraty zbyt dużej ilości wody z ustroju);
- jeśli jelito jest zablokowane (niedrożność jelita);
- w przypadku poważnych zaburzeń brzusznych jak zapalenie wyrostka robaczkowego;
- jeśli występuje ostra choroba zapalna jelita;
- jeśli występuje silny ból w jamie brzusznej, który powoduje nudności lub wymioty;
- jeśli tuż przed przyjęciem leku wystąpi nagły, ostry ból brzucha;
- w przypadku problemu zwanego niedrożnością jelita, który występuje w przypadku zablokowania jelita cienkiego.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeśli pacjent przyjmuje lek Pikopil przez długi czas lub w dużych dawkach, może to wpłynąć na ilość płynów i elektrolitów zawartych w jego ustroju. Może wystąpić zwłaszcza zmniejszenie stężenia potasu (hipokaliemia), zmniejszenie ilości wody (odwodnienie) lub biegunka.
Podczas oddawania stolca lub z powodu bólu brzucha wywołanego zaparciem mogą wystąpić zawroty głowy lub zasłabnięcie.
Leku Pikopil nie należy przyjmować codziennie lub przez długi czas. Jeśli pacjent zauważy, że ma potrzebę przyjmowania tego leku codziennie lub jeśli objawy nie ustępują, lub często nawracają, należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyn zaparcia.
Jeśli powyższe sytuacje dotyczą pacjenta (lub jeśli pacjent nie jest pewien), przed rozpoczęcie przyjmowania leku Pikopil należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku u dzieci

Dzieci w wieku powyżej 4 lat.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Pikopil podczas ciąży, chyba że lekarz zadecyduje, że jest on konieczny.

Dawkowanie

Zaleca się rozpoczęcie leczenia od najmniejszej dawki. W celu uzyskania regularnego wypróżnienia dawkę można dostosować do maksymalnej zalecanej dawki.
Nie należy przekraczać maksymalnej, zalecanej dawki dobowej.
Nie należy stosować ustalonej dawki częściej niż raz na dobę.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, zwykła dawka wynosi:
Dorośli: 8 do 12 kropli (4-6 mg) jednorazowo.
Jeśli konieczne, liczbę kropli można zwiększyć lub zmniejszyć, tak aby ustalić dawkę najbardziej odpowiednią dla pacjenta.
Dzieci i młodzież
Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 8 do 12 kropli (4-6 mg) jednorazowo.
Dzieci w wieku od 4 do 6 lat: 6 kropli (3 mg) jednorazowo.
U dzieci w wieku poniżej 4 lat pikosiarczan sodu jest mniej skuteczny, ponieważ w tej grupie wiekowej mikroflora przewodu pokarmowego nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, aby przekształcić pikosiarczan sodu do aktywnego metabolitu.

Skutki uboczne

Bardzo często: biegunka. Często: skurcze w obrębie jamy brzusznej, ból brzucha, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej. Niezbyt często: zawroty głowy, omdlenie, wymioty, nudności, reakcje skórne, takie jak obrzęk naczynioruchowy, wykwity polekowe, wysypka.

Skład

Substancja czynna: pikosiarczan sodu. 1 ml leku Pikopil zawiera pikosiarczan sodu w ilości odpowiadającej 7,5 mg bezwodnego pikosiarczanu sodu (1 ml = 15 kropli).Pozostałe składniki: benzoesan sodu, sorbitol, jednowodny kwas cytrynowy, cytrynian sodu, woda do wstrzykiwań.

Producent

Vital Pharma GmbH

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Dokładamy starań, aby opisy i zdjęcia produktów były aktualne i zgodne z wiedzą medyczną. Mimo wszystko prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.