Piloxidil, minoxidilum, 20 mg/ml, płyn na skórę, 60 ml

Dostępny
30,38

O produkcie: Piloxidil, minoxidilum, 20 mg/ml, płyn na skórę, 60 ml

100004504

Opis

Lek Piloxidil ma postać płynu do stosowania miejscowego na skórę głowy.

Działanie

Piloxidil zawiera substancję czynną minoksydyl, pobudzający wzrost włosów w łysieniu typu męskiego. Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po około 8 tygodniach stosowania leku, natomiast pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych występują po upływie 4 do 5 miesięcy leczenia.

Wskazania

Lek Piloxidil jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego (alopecia androgenetica) u mężczyzn i u kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Piloxidil jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Piloxidil:
- jeżeli pacjent ma uczulenie na minoksydyl lub na którykolwiek składnik leku,
- w chorobach skóry głowy, np. w nasilonych zmianach w łojotokowym - zapaleniu skóry, w łuszczycy, w zakażeniach owłosionej skóry głowy, na skórę z objawami przerwania ciągłości naskórka,
- u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (leczonym i nieleczonym),
- na poparzoną słońcem skórę głowy,
- na świeżo ogoloną skórę głowy,
- pod opatrunkiem okluzyjnym,
- w razie stosowania miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek ze składników leku. Przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie leku u dzieci

Stosować od 18 roku życia.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio. Także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie należy stosować leku Piloxidil jednocześnie z lekami stosowanymi miejscowo na skórę głowy. Interakcje leku z innymi lekami nie są znane.

Ciąża

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę głowy. O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek zwykle stosuje się jak opisano poniżej.
Dorośli (w wieku od 18 do 65 lat)
Należy nanosić kroplami 1 ml leku na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 godzin, w miejscach wypadania włosów i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Lek należy nanosić za pomocą pompki (1 ml uzyskuje się po pięciokrotnym naciśnięciu przycisku pompki). Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu leku. Nie należy stosować więcej niż 2 ml leku na dobę. Nie należy stosować leku na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu leku. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji. Nie należy zwiększać dawek ani częstości stosowania leku. W przypadku zatkania się rurki dozownika przez wykrystalizowany lek można ją przemyć ciepłą, przegotowaną wodą. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane występują około pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.
- Często występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 10 do 1 na 100): Bóle głowy; Nadmierne owłosienie występujące poza miejscem aplikacji; Świąd w tym także z wysypką, świąd w innych częściach ciała, świąd oczu
- Niezbyt często występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 100 do 1 na 1000): Zmniejszone ciśnienie krwi; Duszności; Przemijające wypadanie włosów; Zmiany koloru i struktury włosów; Podrażnienie w miejscu podania; Łuszczenie się skóry; Wysypka; Wysypka przypominająca trądzik; Zapalenie skóry; Suchość skóry, w tym w miejscu aplikacji; Obrzęki obwodowe; Rumień w miejscu aplikacji
- Rzadko występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 1000 do 1 na 10000): Kołatanie serca; Przyspieszone tętno; Ból w klatce piersiowej]

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl w stężeniu 2%.
Pozostałe składniki: etanol, glikol propylenowy i woda oczyszczona.

Producent

Dr. Włodzimierz Zgoda, Chemical Research, consulting & Production

Dystrybutor

Dr. Włodzimierz Zgoda, Chemical Research, consulting & Production
Budapesztańska 3/17, 80-288 Gdańsk

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.