Proktosedon, maść doodbytnicza, 15 g

Dostępny
31,19

O produkcie

100007545

Proktosedon - maść doodbytnicza na hemoroidy jest lekiem o skojarzonym działaniu składników tj. octan hydrokortyzonu, chlorowodorek cynchokainy, siarczan neomycyny, póltorawodzian eskuliny.

Działanie

Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, cynchokaina miejscowo znieczulająco. Neomycyna - antybiotyk o szerokim działaniu, zapobiega wtórnym zakażeniom i leczy miejscowe zakażenia wywołane przez gronkowce i wrażliwe bakterie Gram-ujemne. Eskulina hamuje krwawienie z naczyń i zmniejsza obrzęki. Lek zmniejsza objawy występujące w żylakach odbytu, tj. stan zapalny, ból, świąd, obrzęk i krwawienie.

Wskazania

Maść Proktosedon jest wskazana w leczeniu hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczelinie odbytu i świądzie odbytu. Może być stosowana w okresie przed- i pooperacyjnym.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Proktosedon jeśli:

pacjent uczulony jest na składniki leku,

u pacjenta stwierdzono cukrzycę, gruźlicę, jaskrę, osteoporozę, ostrą psychozę, zakażenie grzybicze i wirusowe lub zakrzepicę żylną.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Proktosedon należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Jeśli pacjenta dotyczą opisane niżej sytuacje, przed rozpoczęciem stosowania leku Proktosedon powinien omówić to z lekarzem.

Pacjent powinien zachować szczególną ostrożność stosując Proktosedon, jeśli:
· występuje u niego równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy - należy wówczas stosować odpowiednie leczenie przyczynowe;
· jest w trakcie szczepień lub leczenia immunizacyjnego – nie należy wówczas stosować leku;
· wystąpią u niego objawy podrażnienia – należy wówczas zaprzestać stosowania leku;
· stosuje lek długotrwale – z niewielkim prawdopodobieństwem mogą wówczas wystąpić zmiany ogólnoustrojowe, charakterystyczne dla kortykosteroidów;
· wystąpi u niego krwawienie z odbytu – należy wówczas niezwłocznie zwrócić się do lekarza;
· wcześniej stosował hydrokortyzon – należy powiedzieć o tym lekarzowi.
· U pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.
Jeśli leczenie nie będzie skuteczne, należy zgłosić się do lekarza.

Stosowanie leku u dzieci

Stosowanie leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest przeciwwskazane.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że jest może być w ciąży lub gdy planuje, mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne i embriotoksyczne hydrokortyzonu. Istnieją niepotwierdzone dane wskazujące na ryzyko powstawania rozszczepu podniebienia, wewnątrzmacicznego opóźnienia rozwoju płodów pod wpływem hydrokortyzonu oraz supresyjnego wpływu na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza w organizmach płodów pod wpływem hydrokortyzonu stosowanego u kobiet w ciąży. Dlatego preparat Proktosedon u kobiet w ciąży może być zastosowany tylko jeżeli istnieje bezwzględna konieczność zastosowania tego leku, po dokładnej ocenie przez lekarza ryzyka i korzyści.
Leku Proktosedon nie należy stosować w okresie karmienia

Dawkowanie

Proktosedon należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.Stosować przez trzy do sześciu dni, do ustąpienia stanu zapalnego. Za pomocą aplikatora nakładać niewielką ilość maści do odbytu i na zewnątrz, rano i wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, Proktosedon może powodować działania niepożądane.Sporadycznie moze pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza w przypadku znacznego uszkodzenia naskórka. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnoustrojowym działaniem hydrokortyzonu.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: octan hydrokortyzonu, chlorowodorek cynchokainy, eskulina i
siarczan neomycyny.
1 g maści zawiera:
substancje czynne:
5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu (Hydrocortisonum)
5 mg chlorowodorku cynchokainy (Cinchocaini hydrochloridum)
10 mg siarczanu neomycyny (Neomycini sulfas)
10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu (Esculinum)
substancje pomocnicze:
parafina ciekła
wazelina biała
lanolina bezwodna
Jak wygląda lek Proktosedon

Producent

Polmex Pharma Biniecki & Malinowski sp. j.

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.