Anastrozol, Anastrozolum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (6)

Anastrozol to lek w postaci tabletek, stosowany głównie w leczeniu raka piersi u kobiet po menopauzie. Działa jako inhibitor aromatazy, która odgrywa kluczową rolę w przekształcaniu androgenów (rodzaj hormonów płciowych) w estrogeny w organizmie kobiety. Dlatego lek twn jest używany do obniżenia poziomu estrogenów, które mogą stymulować wzrost niektórych guzów raka piersi.

Sortuj według
  Anastrozol

  Anastrozol

  Wskazania do stosowania anastrozolu

  Anastrozol jest lekiem stosowanym najczęściej w leczeniu zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie z potwierdzoną obecnością receptora estrogenowego. Może być także używany jako terapia uzupełniająca w wczesnych stadiach raka piersi u tych pacjentek. Innym zastosowaniem jest leczenie po zakończeniu 2-3 letniej terapii tamoksyfenem.

  Mechanizm działania anastrozolu

  Anastrozol hamuje działanie aromatazy, enzymu odpowiedzialnego za produkcję estradiolu. Aromataza przekształca androstendion w estron, który następnie przekształca się w estradiol. Dzięki anastrozolowi produkcja estradiolu w organizmie spada o ponad 80%. Lek ten łączy się z aromatazą w sposób selektywny.

  Zalecane dawkowanie anastrozolu to 1mg raz dziennie, przyjmowane o stałej porze.

  Przeciwwskazania do stosowania anastrozolu

  Leku nie stosuje się u kobiet ciężarnych ani karmiących piersią. Inne przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na składnik leku. 

  Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowania anastrozolu

  Skutki uboczne

  Bardzo częste: ból głowy, nudności, wysypka, zapalenie stawów, ból stawów, uderzenia gorąca, osłabienie, sztywność stawów.

  Częste: biegunka, bóle mięśniowe, hipercholesterolemia, senność, wymioty, wypadanie włosów, zaburzenia czucia, suchość pochwy, brak łaknienia, bóle kości, alergia, krwawienia z pochwy.

  Rzadkie: hiperkalcemia, rumień, reakcje anafilaktyczne, stany zapalne naczyń skórnych.

  Bardzo rzadkie: obrzęk naczynioruchowy, zespół Stevensa-Johnsona.

  Wpływ na prowadzenie pojazdów

  Anastrozol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługi maszyn. Może jednak powodować senność u niektórych pacjentek. W takim przypadku zaleca się ostrożność.

  Wpływ na ciążę

  Brak jest badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania anastrozolu w ciąży. Nie zaleca się jego używania w tym czasie.

  Wpływ na laktację

  Nie ma informacji odnośnie bezpieczeństwa stosowania anastrozolu podczas karmienia. Nie powinno się go przyjmować w trakcie laktacji.

  Interakcje z lekami

  Tamoksyfen oraz linne leki zawierające estrogeny obniżają efektywność anastrozolu.

  Inne środki ostrożności

  • Leku nie stosuje się przed menopauzą (w przypadku braku pewnośc warto przeprowadzić badania określające poziom hormonów).
  • Lek obniża poziom estrogenów, co może wpłynąć na gęstość kości. U kobiet z grupy ryzyka, zaleca się densytometrię przed leczeniem i regularne kontrole.
  • Ostrożność zalecana jest u pacjentek z upośledzoną funkcją nerek czy wątroby.
  • Spożywanie jedzenia opóźnia absorpcję anastrozolu, ale nie wpływa to na działanie leku
  • Stosowania tego leku nie zaleca się dla dzieci i młodzieży z powodu braku dostatecznych danych o bezpieczeństwie.