Tussal Expectorans, lek ułatwiający odkrztuszanie, 10 tabletek

Produkt nie jest jeszcze dostępny Ten produkt jest wyprzedany i nie znamy dokładnej daty jego dostarczenia do magazynu

8,88

O produkcie: Tussal Expectorans, lek ułatwiający odkrztuszanie, 10 tabletek

100008859

Opis

Tussal Expectorans jest lekiem mukolitycznym, zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych,zmniejsza jego lepkość oraz poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. W wyniku tego poprawia transport śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel.

Działanie

Ułatwia odkrztuszanie, przyspiesza oczyszczanie oskrzeli z zalegającej wydzieliny. Zmniejsza intensywność i częstotliwość odruchu kaszlowego,


Wskazania

Tussal Expectorans stosuje się wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu, np.:
- ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli lub płuc,
- astma oskrzelowa,
- rozedma płuc,
- mukowiscydoza.


Przeciwwskazania

Uczulenie (nadwrażliwość) na ambroksolu chlorowodorek, lub którykolwiek z pozostałych składników leku Tussal Expectorans

Dzieci w wieku poniżej 6 lat.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Tussal Expectorans należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

- jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub ciężka choroba wątroby. W takim przypadku lek należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności. Lekarz może zalecić zachowanie dłuższych odstępów między dawkami lub stosowanie mniejszych dawek leku,
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia w transporcie śluzu w oskrzelach, u tych pacjentów może dojść do zalegania wydzieliny oskrzelowej,
- jeśli w przeszłości występowała u pacjenta choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, ponieważ leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. Należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Tussal Expectorans.
- jeśli wystąpią zmiany na skórze lub błonach śluzowych, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Tussal Expectorans i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Mogą to być objawy ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella.
Zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem ambroksolu chlorowodorku. Jeśli wystąpi wysypka (w tym zmiany na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Tussal Expectorans i natychmiast skontaktować się z lekarzem.


Stosowanie leku u dzieci

Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.

Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Podawanie ambroksolu z niektórymi antybiotykami (amoksycylina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym) powoduje zwiększenie stężenia tych antybiotyków w miąższu płucnym i w konsekwencji nasilenie ich działania.
Ambroksol i teofilina wzajemnie nasilają swoje działanie.
Ambroksolu nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi, które hamują odruch kaszlowy. Może dojść do nagromadzenia wydzieliny w oskrzelach.

Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Lek można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią wyłącznie wtedy, gdy tak zaleci lekarz.

Dawkowanie

Lek należy przyjmować po posiłkach, popijając odpowiednią ilością wody. Nie należy stosować leku bezpośrednio przed snem.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Stosuje się jedną tabletkę Tussal Expectorans trzy razy na dobę przez pierwsze 2 do 3 dni (co odpowiada 30 mg chlorowodorku ambroksolu trzy razy na dobę), następnie stosuje się jedną tabletkę Tussal Expectorans dwa razy na dobę (co odpowiada 30 mg chlorowodorku ambroksolu dwa razy na dobę).

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:
Zaleca się stosowanie 1/2 tabletki Tussal Expectorans 2 do 3 razy na dobę (co odpowiada 15 mg chlorowodorku ambroksolu 2 do 3 razy na dobę).

Leku Tussal Expectorans nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Skutki uboczne

Jak każdy lek, Tussal Expectorans może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące często (występują u mniej niż 1 na 10, lecz u więcej niż 1 na 100 pacjentów):
- biegunka.

Działania niepożądane występujące niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100, lecz u więcej niż 1 na 1000 pacjentów):
- nudności, bóle brzucha, wymioty,
- reakcje nadwrażliwości (wysypka skórna, obrzęk gardła i twarzy, trudności w oddychaniu, świąd), gorączka.

Działania niepożądane występujące rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000, lecz u więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- zgaga.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona (choroba charakteryzująca się występowaniem zmian pierwotnych w postaci nietrwałych pęcherzy, pojawiających się na błonach śluzowych, głównie jamy ustnej i narządów płciowych, które następnie przechodzą w nadżerki. Zmianom skórnym zwykle towarzyszy gorączka i bóle stawów) i zespół Lyella (objawia się rumieniem, złuszczającymi się pęcherzami i martwicą, prowadzącymi do spełzania dużych powierzchni naskórka), patrz także punkt „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Tussal Expectorans”.
- ciężkie reakcje alergiczne (anafilaktyczne), w tym wstrząs anafilaktyczny.


Skład

Substancją czynną jest ambroksolu chlorowodorek. Jedna tabletka zawiera 30 mg ambroksolu chlorowodorku.
Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, magnezu stearynian.

Producent

BIOFARM

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.

Prosimy, abyś przed zastosowaniem danego produktu przeczytał dołączoną do niego ulotkę. Wszelkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.