Opis
Lek Ulcamed, 120 mg, 56 tabletek powlekanych leczy wrzody i zapalenie błon śluzowych tworząc warstwę ochronną (rodzaj plastra) i pomaga przerwać dalsze podrażnienia spowodowane przez kwas solny w żołądku. Posiada również właściwości antybakteryjne przeciw Helicobacter pylori, bakteriom, które mogą powodować zapalenie błony śluzowej i wrzody.
Wskazania
Leczenie wrzodów żołądka.
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Ulcamed w okresie ciąży lub karmienia piersią, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka dla dorosłych to 4 tabletki, które mogą być przyjmowane według schematu leczenia:
- 1 tabletka cztery razy na dobę na pusty żołądek (pół godziny przed głównymi posiłkami i przed snem) lub
- 2 tabletki dwa razy na dobę na czczo, pół godziny przed śniadaniem i pół godziny przed kolacją lub przed snem.
Tabletki Ulcamed należy połknąć w całości, popijając odpowiednią ilością wody.
Nie należy jeść ani pić w ciągu pół godziny przed przyjęciem lub po przyjęciu tabletki. W przypadku pominięcia posiłku należy przyjąć tabletkę(ki).
Czas trwania leczenia
W leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy, czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi od 4 do 8 tygodni.
W celu eradykacji H. pylori wybór leczenia skojarzonego i czasu trwania leczenia (7 do 14 dni) powinien uwzględniać tolerancję pacjenta na lek, narodowe, regionalne i lokalne dane dotyczące oporności bakterii oraz wytyczne terapeutyczne.
Maksymalny czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi 2 miesiące. Nie należy przyjmować leku Ulcamed lub innych preparatów zawierających bizmut dłużej niż przez ten okres. Nie należy przyjmować preparatów zawierających bizmut w ciągu kolejnych 2 miesięcy po zakończeniu leczenia lekiem Ulcamed.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ulcamed
Nie należy martwić się, jeśli zastosowano dodatkowo jedną lub dwie tabletki. Jednakże, w przypadku przyjęcia znacznie większej ilości tabletek jednocześnie lub w krótkim czasie, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Lekarz podejmie odpowiednie środki zapobiegawcze w celu uniknięcia wchłaniania się bizmutu. Dodatkowo przez kilka tygodni zleci monitorowanie czynności nerek.
Pominięcie zastosowania leku Ulcamed
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W przypadku pominięcia dawki należy przyjąć zapomnianą dawkę tak szybko, jak to możliwe przed kolejną dawką. Jeśli przyszedł już czas na kolejną dawkę, należy opuścić pominiętą dawkę,
Skutki uboczne
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania leku Ulcamed może wystąpić potencjalnie zagrażająca życiu reakcja alergiczna. Objawy alergii to nagły świszczący oddech, obrzęk warg, języka i gardła, trudności w połykaniu, wysypka, a nawet omdlenia.
Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy przerwać stosowanie leku Ulcamed i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to ciężkie działania, ale występują bardzo rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 10000 osób).
Do innych działań niepożądanych należą:
Bardzo częste (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- Ciemne zabarwienie stolca (kału). Nie powinno to niepokoić pacjenta i ustąpi wkrótce po zaprzestaniu leczenia.
Niezbyt częste (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
- Nudności, wymioty, zaparcie, biegunka;
- Wysypka, pokrzywka.
Skład
Substancją czynną jest tlenek bizmutu. Każda tabletka powlekana zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako bizmutu potasu amonowego cytrynian).
Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, powidon K30, poliakrylina potasowa, makrogol 6000, magnezu stearynian w rdzeniu tabletki i alkohol poliwinylowy, makrogol 4000, talk, tytanu dwutlenek (E 171) w otoczce tabletki.
Producent
KRKA, d.d