Leki na ból zęba, tabletki

  (125)
Sortuj według
Ból zęba

Ból zęba

Ból zęba należy do tych rodzajów bólu, które w swojej intensywności są niezwykle uciążliwe. Potrafi spowodować natychmiastowy brak apetytu, który nie ustąpi dopóki nie pozbędziemy się przyczyny bólu. Często uniemożliwia on skupienie się na podstawowych, codziennych czynnościach. Nie zawsze ból zęba może być wynikiem złej higieny jamy ustnej. Najczęstszymi przyczynami bólu zęba są próchnica lub pęknięcie szkliwa. Takich problemów nie możesz bagatelizować, a stan Twoich zębów powinien ocenić lekarz.



Ubytki powstające w wyniku próchnicy potrafią w szybkim tempie postępować. Niekiedy jednak ząb może boleć Cię także już po wizycie u dentysty. Takim rodzajem bólu jest np. ból zęba po leczeniu kanałowym. Zaleca się w takich przypadkach brać leki przeciwbólowe. Nie można tego ignorować – trzeba działać.







Zastanawiasz się „co na ból zęba”?



Niezależnie jednak od tego, czy wizytę dentystyczną masz już za sobą, czy dopiero Cię ona czeka, chcesz jak najszybciej pozbyć się dyskomfortu. Z pomocą i ulgą przychodzą tabletki na ból zęba bez recepty. Leki uśmierzające ból zęba powinny zostać zastosowane odpowiednio do siły występującego bólu. Przy niezbyt silnym bólu, wystarczą tabletki przeciwbólowe zawierające w składzie paracetamol. Przy ostrzejszym bólu, może pomóc środek na ból zęba, oparty na ibuprofenie. Przy stanach zapalnych dziąseł, dodatkowo pomogą Ci wywary z szałwii lub rumianku. Wspomagają one działanie leków.



Nie zapominaj jednak, że leki należy stosować z umiarem. Tabletki na ból zęba bez recepty pomagają wtedy, gdy ból nie jest spowodowany poważnym schorzeniem lub ostrym stanem zapalnym. W poważnych sytuacjach o sposobie leczenia musi zadecydować dentysta. Bólu zęba nie da się i nie można bagatelizować, Pierwszym krokiem chroniącym zęby przed wystąpieniem bólu powinna być codzienna pielęgnacja i higiena jamy ustnej.







Tabletki na ból zęba



Jak stare przysłowie mówi, co za dużo, to nie zdrowo. Jeżeli ból zęba utrzymuje się przez dłuższy czas, nie łykaj tabletek jak drażetek, udaj się do stomatologa. Bólowi zęba współtowarzyszyć mogą takie objawy jak krwawienie dziąseł, gorączka, nadwrażliwość na ciepło lub zimno, a nawet obrzęki całej szczęki. W przypadku gdy mamy do czynienia z zapaleniem zęba, antybiotyk na ból zęba może okazać się jedynym wyjściem. Z kolei w przypadku mniej dokuczliwych dolegliwości możesz szybko sięgnąć np. po tabletki na stan zapalny zęba bez recepty. Większość z nas boi się wizyty u dentysty zupełnie niepotrzebnie. Może ona się okazać końcem naszych problemów. Żaden lek na ból zęba nie zastąpi wizyty u dentysty, gdy ząb musi zostać usunięty bądź leczony kanałowo.



Szczególnie niebezpieczny stan jest w momencie, gdy pojawi się ropa, a i ból wtedy jest stosunkowo bardziej intensywny. Szybka reakcja, właściwa identyfikacja przyczyny bólu i zażycie leków może zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego i zakażenia na pozostałą część czaszki. Czasem taki ból może być związany z psuciem się zęba, co jest bardzo niebezpieczne. Część chorób zębów i dziąseł może być spowodowana niedoborem witamin i minerałów, dlatego nie należy zapominać o właściwej diecie. Nieprzyjemne dolegliwości mogą występować również u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi lub u kobiet w ciąży na skutek podwyższonego poziomu hormonów. Wtedy decydując się na zażycie tabletek powinniśmy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.







Sposoby na ból zęba



Pamiętajmy, że ból zęba może tak naprawdę zaatakować o każdej porze dnia i nocy, dlatego warto w swojej apteczce mieć leki przeciwbólowe. Tabletki na ból zęba są najczęstszą formą przyjmowania leku. Obecnie mamy duży wybór. Możemy zdecydować się na kapsułki powlekane, tabletki musujące, tabletki dojelitowe. Co więcej, apteki oferują w swoim szerokim asortymencie także lek na dolegliwości bólowe w saszetkach. Zewnętrznie możemy stosować również czopki. Jeżeli mamy opuchliznę, możemy użyć kompresu żelowego, który miejscowo ochłodzi miejsce bólu. Lek na ból zęba, który przyjmiemy, powinien działać w krótkim czasie od momentu jego zażycia. Jeżeli ból zęba ma postać łagodną, możemy robić okłady i płukanki z ziół np. szałwii, rumianku, tymianku czy z użyciem czosnku lub goździków.



Sprawdzić się mogą również krople walerianowe lub olejek kamforowy. Taka wiedza może okazać się przydatna, jeżeli nagły ból zęba dopadnie człowieka w nocy, a nie ma tabletek przeciwbólowych. Nie zapominajmy, że powyższe sposoby na ból zęba skuteczne są przez krótki czas, a wizyta u lekarza nas nie ominie. Jeżeli ból spowodowany jest powstaniem zapalenia lub pokazaniem się bakterii, dobre okaże się użycie jodyny.

Marki powiązane z kategorią: Ból zęba