Ibuprofen (55)

Sortuj według
Ibuprofen

Ibuprofen

Ibuprofen jest organicznym związkiem chemicznym, który został wynaleziony w latach 60. XX wieku. Stanowi niesteroidowy lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Jest pochodną kwasu propionowego. Ibuprofen hamuje proces zlepiania płytek krwi i nie odkłada się w organizmie – zostaje wydalony wraz z moczem w postaci produktów przemiany materii. Jego działanie przynosi ulgę po około 30 minutach i trwa przez czas od 4 do 6 godzin, a ponadto jest dostępny bez recepty – dlatego ludzie często sięgają po ibuprofen. Cena produktów z tym składnikiem również jest przystępna, stąd jego powszechne wykorzystanie.


Działanie ibuprofenu


Leki z ibuprofenem mają działanie zmniejszające obrzęk, zmniejszające uczucie drętwienia w stawach i poprawiające ich ruchomość. Oprócz tego, podstawowym działaniem leku jest także zmniejszenie krzepliwości krwi. Ibuprofen możesz stosować przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.


Wskazania do zastosowania ibuprofenu i jego pochodnych


Leki zawierające ibuprofen możesz stosować przy występowaniu średniego i umiarkowanego bólu – produkty z tym składnikiem uśmierzają bóle różnego rodzaju. Ibuprofen jest skuteczny przy zwalczaniu bólu mięśni, bólu stawów, bólu głowy, bólu zębów, a nawet bólu kręgosłupa. Ze względu na swoją skuteczność w tym obszarze, często stosowany jest przez kobiety podczas miesiączki w celu złagodzenia bólów menstruacyjnych. Wspomaga powrót do zdrowia przy infekcjach oraz minimalizuje stany zapalne. Ibuprofen pomaga także złagodzić objawy przeziębienia lub grypy – również przez działanie przeciwgorączkowe.


Produkty zawierające ibuprofen – syrop, tabletki czy czopki, stosowane są również dość często pomocniczo podczas leczenia schorzeń tkanki łącznej oraz narządów ruchu. Wśród tych dolegliwości wymienia się m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne oraz przewlekłe zapalenie stawów, któremu także towarzyszy uczucie sztywności i obrzęku, a ponadto choroba zwyrodnieniowa stawów i tzw. reumatyzm pozastawowy, który występuje w miękkich częściach narządów ruchu.


Przeciwwskazaniem do zastosowania leków zawierających ibuprofen jest przede wszystkim nadwrażliwość na ten składnik lub na inne leki niesteroidowe. Inne przypadki, w których nie wolno podawać ibuprofenu, to zachorowanie na toczeń rumieniowaty, przyjmowanie innych leków, ciężka niewydolność wątroby, nerek oraz serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nadciśnienie tętnicze, a także choroba Leśniowskiego-Crohna. Nie możesz stosować ibuprofenu także wtedy, gdy cierpisz na chorobę wrzodową przewodu pokarmowego, w tym dwunastnicy oraz jelita grubego. Wyjątkiem są sytuacje, gdy lekarz zaleci właśnie taki tryb leczenia. Przyjęcie zbyt dużej dawki ibuprofenu jest niebezpieczne i stanowi wskazanie do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.


Ibuprofen dla dzieci


Wśród leków z ibuprofenem znany jest m.in. ibuprofen forte dla dzieci. Stężenie ibuprofenu w lekach dla dzieci jest znacznie niższe niż przewidziane dla osób dorosłych. Dlatego, jeżeli chcesz podać dziecku lek zawierający ten składnik, wybieraj wyłącznie leki dostosowane do wieku Twojego dziecka i rób to zawsze dopiero po konsultacji z lekarzem, mając na względzie bezpieczeństwo stosowania.


W przypadku niemowląt między 3. miesiącem a 6. rokiem życia ibuprofen podawany może być wyłącznie w postaci doustnej zawiesiny bądź syropu. Tabletki mogą być podawane w razie potrzeby dopiero po 6. roku życia w zaleconych przez lekarza dawkach, których nie wolno przekraczać.


Ibuprofen – tabletki czy czopki?


Znane są różne postacie, w jakich na rynku dostępny jest ibuprofen. Tabletki z tym składnikiem są najbardziej powszechną formą podania leku – ich działanie odczuwalne jest już po upływie pół godziny. Jeżeli zależy Ci na szybszym działaniu, zażyj ibuprofen w formie zawiesiny bądź żelowych kapsułek. Pamiętaj, że spożywanie pokarmu opóźnia start działania substancji czynnej. Jeżeli nastąpiło bolesne stłuczenie, można zaaplikować ibuprofen na skórę w postaci żelu.


Ibuprofen w czasie ciąży


Choć istnieją określone okoliczności, gdy lekarz decyduje o zastosowaniu leków zawierających ibuprofen w czasie ciąży, to w nieuzasadnionych przypadkach nie jest on wskazany – szczególnie podczas pierwszego oraz trzeciego trymestru. W pierwszym trymestrze przyjmowanie ibuprofenu może spowodować m.in. nieodwracalne wady płodu, a nawet poronienie. Z kolei w trzecim istnieje ryzyko wystąpienia licznych problemów przy porodzie – m.in. wydłużenia czasu porodu, wystąpienie nadciśnienia płucnego czy wad wrodzonych, np. wytrzewienia.


Okres karmienia również jest czasem, w którym w jakiejkolwiek formie nie powinien być podawany ibuprofen – czopki, tabletki czy syrop nie stanowią tutaj istoty sprawy.


Jeżeli kupujesz ibuprofen, apteka jest najlepszym miejscem, do którego powinieneś udać się w tym celu – masz wówczas pewność, że kupujesz wyłącznie certyfikowane i oryginalne produkty, które cechuje bezpieczeństwo stosowania.