Ibuprofen (55)

Ibuprofen to powszechnie stosowany niesteroidowy lek przeciwzapalny. Często występuje samodzielnie, ale na rynku znajdziesz wiele złożonych preparatów zawierających ibuprofen: tabletki, saszetki, czopki czy syropy.

Sortuj według
Ibuprofen

Ibuprofen

Ibuprofen – działanie

Leki z ibuprofenem mają właściwości: 

  • przeciwobrzękowe,
  • przeciwzakrzepowe,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwgorączkowe,
  • przeciwzapalne.

Poza tym takie preparaty zmniejszają uczucie drętwienia w stawach i poprawiają ich ruchomość. Mechanizm działania ibuprofenu polega na wybiórczym i odwracalnym wyciszaniu enzymów odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych i odczucia bólu (czyli tzw. cyklooksygenaz COX-1 oraz COX-2). Najwyższe stężenie we krwi substancja osiąga po 1-2 godzinach od zażycia (doustnie), a po 24 godzinach jest trwale usuwana z organizmu.

Wskazania do zastosowania ibuprofenu i jego pochodnych

Leki zawierające ibuprofen możesz stosować przy występowaniu średniego i umiarkowanego bólu o różnym podłożu. Ten składnik efektywnie zmniejsza ból: 

  • mięśni, 
  • stawów, 
  • głowy, 
  • zębów, 
  • kręgosłupa. 

Ze względu na swoją skuteczność kobiety chętnie sięgają po niego podczas miesiączki do złagodzenia bólów menstruacyjnych. Ibuprofen wspomaga też powrót do zdrowia przy infekcjach oraz minimalizuje stany zapalne (często zawierają go leki przeciwgorączkowe oraz złożone preparaty łagodzące objawy przeziębienia lub grypy).

Produkty zawierające ibuprofen – syrop, tabletki czy czopki - stosowane są również pomocniczo podczas leczenia schorzeń tkanki łącznej oraz narządów ruchu. Wśród tych dolegliwości wymienia się m.in.:

  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, 
  • reumatoidalne oraz przewlekłe zapalenie stawów, któremu także towarzyszy uczucie sztywności i obrzęku, 
  • chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • tzw. reumatyzmu pozastawowego, który występuje w miękkich częściach narządów ruchu.

W jakiej postaci jest dostępny ibuprofen?

W przypadku preparatów zawierających ibuprofen, cena zależy od ich formy, wielkości opakowania, a także dawki substancji czynnej. Ibuprofen występuje w wielu postaciach, m. in. tabletkach, czopkach i syropach.

Ibuprofen – tabletki

Wśród preparatów, w których jako substancję czynną zastosowano ibuprofen, tabletki są najczęściej występującą formą produktu. Masz do wyboru tradycyjne, twarde pastylki albo kapsułki zawierające płynną postać leku. Istnieją też musujące tabletki z ibuprofenem.

Ibuprofen – czopki

Ibuprofen w czopkach wskazany jest w przypadku osób, które nie mogą przyjmować go doustnie lub występują u nich wymioty. Jeśli chodzi o leki przeciwbólowe dla dzieci zawierające ibuprofen, czopki są jedną z najbezpieczniejszych form podania.

Ibuprofen – syrop

Ibuprofen w syropie to lek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Występuje w wielu wariantach smakowych, np. truskawkowym.

Jak bezpiecznie stosować ibuprofen?

Jeśli chodzi o preparaty zawierające ibuprofen, cena nie jest zbyt wygórowana. Skłania to wiele osób do nadużywania tej substancji czynnej, co prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Bezpieczne stosowanie ibuprofenu obejmuje:

  • zażywanie najniższej skutecznej dawki jedynie do ustąpienia objawów,
  • nieprzekraczanie maksymalnej dobowej dawki, czyli 1200 mg dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia (200-400 mg co 6 godzin).

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy w Twoim przypadku zażywanie ibuprofenu jest bezpieczne, skonsultuj się z lekarzem albo farmaceutą.

Czy można łączyć ibuprofen z paracetamolem?

Ibuprofen i paracetamol wykazują odmienne mechanizmy działania, dlatego stosowanie ich razem jest bezpieczne (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań do zażywania każdego leku z osobna). W przypadku trudnej do zbicia lub długotrwałej gorączki preparaty te można także stosować naprzemiennie. Na rynku znajdziesz różne farmaceutyki zawierające paracetamol i ibuprofen – syrop, tabletki lub zawiesina doustna to niektóre formy takich produktów.

Skutki uboczne ibuprofenu

Zażywanie każdego leku, również ibuprofenu, wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Do najczęstszych należą:

  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ból żołądka, zgaga, nudności, niestrawność),
  • zawroty głowy i szumy uszne,
  • nerwowość,
  • bezsenność i zmęczenie,
  • zaburzenia widzenia,
  • zmiany widoczne w wynikach morfologii,
  • zmiany skórne (wysypka, rumień, pokrzywki),
  • zaburzenia pracy wątroby, nerek i układu moczowego,
  • martwica toksyczno-rozpływowa.

Jednak w przeciwieństwie do innych leków z grupy NLPZ ibuprofen jest dość dobrze tolerowany, a skutki uboczne występują w niewielkim nasileniu.

Wpływ ibuprofenu na ciążę i laktację

Większość lekarzy nie zaleca stosowania ibuprofenu w ciąży – szczególnie w trzecim trymestrze. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia licznych problemów przy porodzie – m.in. zamknięcia się przewodu tętniczego prowadzącego do niedotlenienia, wydłużenia czasu porodu, wystąpienia nadciśnienia płucnego czy wad wrodzonych, np. wytrzewienia.

Zgodnie z zaleceniami WHO okres laktacji jest czasem, w którym karmiąca matka może bezpiecznie przyjmować ibuprofen – czopki, tabletki czy syrop z tą substancją czynną nie mają wpływu na maleństwo.