Leki na biegunkę

  (66)
Sortuj według
Biegunka

Biegunka

Biegunka to stan zapalny jelit, objawiający się wzmożonym wypróżnianiem półpłynnego, płynnego lub wodnistego stolca. W kale mogą się pojawić również domieszki krwi, śluzu czy ropy. Ponieważ jest to stan bardzo uciążliwy dla organizmu, wiele osób sięga w takiej sytuacji po lek na biegunkę.



Przyczyny biegunki

Przyczyny biegunki mogą być różne. Najczęstszymi powodami jej występowania są jednak drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy i bakterie, rzadziej pierwotniaki lub pasożyty).



Zakażenie wirusowe (tzw. grypa żołądkowa, czyli jelitówka)

Wśród najczęściej rozpoznawanych stanów, przy których występuje biegunka, jest tzw. grypa żołądkowa, fachowo nazywana nieżytem żołądkowo-jelitowym o podłożu wirusowym. Wirusy odpowiedzialne za biegunkę u ludzi to:

  • adenowirusy,
  • kaliciwirusy:
    • norowirusy,
    • sapowirusy,


  • rotawirusy.

W zależności od tego, jakiego typu wirusy powodują grypę żołądkową, objawy infekcji mogą pojawiać się w różnym czasie. Niektóre wirusy grypy żołądkowej atakują już po 10 godzinach, inne mogą wylęgać się nawet do 7 dni.

Norowirusy często pojawiają się w dużych skupiskach ludzkich, np. w szkole, w pracy czy na basenie. Ich okres inkubacji zazwyczaj jest bardzo krótki, a objawy w postaci bólu brzucha, wymiotów czy biegunki mogą dopaść Cię już po 10−12 godzinach. Całe szczęście jelitówka ustępuje dość szybko − po jednym do trzech dni. Leki na biegunkę pomogą Ci lepiej znieść ten nieprzyjemny stan.



Inne przyczyny biegunki

Inne częste przyczyny biegunki to:

  • zakażenie bakteryjne (np. spowodowane przez bakterie Salmonella i Shigella),
  • stres,
  • zatrucie lekami lub środkami chemicznymi,
  • alergie i nietolerancje pokarmowe,
  • zapalenie jelit,
  • zespół Leśniowskiego-Crohna,
  • problemy z hormonami.

W zależności od przyczyny, oprócz tabletek na biegunkę, lekarz może zalecić również konsultację z konkretnym specjalistą, np. endokrynologiem, gastrologiem lub psychiatrą.



Biegunka u dziecka

Biegunkę u dzieci dość często wywołują rotawirusy. Może jej towarzyszyć odwodnienie organizmu i ogólne osłabienie. Wśród najmłodszych rozwolnieniem objawia się nietolerancja pewnych składników pokarmowych czy alergia pokarmowa.



Biegunka u podróżnych

Rozwolnienie nierzadko przydarza się osobom podróżującym do nowych miejsc. Niestrawność i biegunka mogą być związane ze zmianą flory bakteryjnej, nieznanymi dotąd przyprawami czy smakami orientalnych potraw oraz piciem ″lokalnej” wody (bezpieczniejsza dla przyjezdnych jest woda butelkowana, a nie prosto z kranu). Czasem przyczyna może tkwić również w odmiennym poziomie higieny utrzymywanym w hotelach, kuchniach czy pomieszczeniach sanitarnych w krajach mniej rozwiniętych. Jeśli więc planujesz podróż do jakiegoś egzotycznego miejsca, warto uwzględnić w bagażu tabletki na rozwolnienie.



Stopnie biegunki

Jeżeli chodzi o biegunkę, wyróżniane są jej dwa stopnie:

  • biegunka,
  • przewlekła.



Biegunka ostra

W medycynie przyjmuje się, że biegunka ostra trwa do 10, maksymalnie 14 dni. Może być ona spowodowana zatruciem toksynami, lekami, bakteriami, wirusami czy pasożytami. Stany zapalne okrężnicy również przyczyniają się do rozwolnienia (choć dość rzadko).

Leczenie biegunki ostrej polega na łagodzeniu objawów i opiera się najczęściej na uzupełnianiu płynów. Trwa ono znacznie krócej niż w przypadku stopnia przewlekłego, a sama choroba ustępuje po maksymalnie trzech tygodniach.



Biegunka przewlekła

Rozwolnienie trwające powyżej 4 tygodni diagnozuje się jako przewlekłą biegunkę. To bardzo męcząca, wręcz wyniszczająca dolegliwość. Nierzadko potrafi ona trwać miesiącami, a nawet latami i powodować poważne kłopoty zdrowotne.

Jeśli rozpoznano przewlekłą biegunkę, lekarz na pewno zastosuje leczenie objawowe i przepisze odpowiedni lek na rozwolnienie. Bardzo ważne w takim stanie jest uzupełnianie płynów. Lekarz powinien także przeprowadzić specjalistyczną diagnostykę, która pomoże w znalezieniu przyczyny problemu i usunięciu go. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja.



Lek na biegunkę - co wybrać? Tabletki na rozwolnienie i inne środki

Najlepsze leki na biegunkę bez recepty to odpoczynek, zdrowa, lekkostrawna dieta i nawadnianie organizmu. Przy biegunkach niezbędne jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu sodu i potasu, w czym skutecznie pomagają preparaty uzupełniające elektrolity.

Aby szybko zahamować zbyt częste wypróżnianie się, stosuje się tabletki na rozwolnienie lub węgiel leczniczy. Mają one działanie hamujące perystaltykę jelit – tym samym zatrzymują biegunkę. Tabletki na biegunkę bez recepty mogą zawierać w swoim składzie np. chlorowodorek loperamidu, który spowalnia ruchy jelit i przez to zmniejsza częstotliwość oddawania stolca.

Tabletki pomogą złagodzić również inne uciążliwe objawy, takie jak nudności i ból brzucha. Pamiętaj jednak, że jest to jedynie działanie na objawy, a nie przyczynę problemu.



Tabletki na biegunkę – pomóż swojemu organizmowi

Wydalanie stolca jest naturalnym procesem oczyszczającym Twoje ciało z toksyn czy produktów przemiany materii. Pojawienie się biegunki to zatem próba obrony Twojego organizmu przed szkodliwymi substancjami, które się do niego dostały. Dlatego też leczenia biegunki nie należy podejmować na własną rękę.

Jeżeli dotknęło Cię rozwolnienie, w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem, który z pewnością powie Ci, jakie leki na biegunkę powinieneś zastosować. Dobry lek na biegunkę pomoże Ci poradzić sobie z przykrymi dolegliwościami.

O radę możesz poprosić także farmaceutę. Niewątpliwie poleci Ci odpowiednie preparaty (nie leki)W aptece możesz dostać wiele specyfików na biegunkę bez recepty będących suplementami diety lub wyrobami medycznymi. Takie tabletki na biegunkę mogą pomóc Twojemu organizmowi, ponieważ:

  • przywracają równowagę wodno-elektrolitową,
  • uspokajają perystaltykę jelit,
  • odbudowują florę bakteryjną,
  • działają wspomagająco w usuwaniu toksyn powodujących rozwolnien

Marki powiązane z kategorią: Biegunka