Brak apetytu, nudności, biegunka – czy to grypa żołądkowa?

14. 12. 2018 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • objawy
Brak apetytu, nudności, biegunka – czy to grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa dotyczy osób w każdym wieku i każdej szerokości geograficznej. Dlatego niechybnie może przytrafić się także Tobie. Czym jest ta choroba i jakie są jej pierwsze objawy? Czy istnieje skuteczny sposób, żeby uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami?

Grypa żołądkowa − co to jest?

Potoczna nazwa „grypa żołądkowa” odnosi się tak naprawdę w większości przypadków do ostrej biegunki wirusowej. W krajach rozwiniętych, w których występują dobre warunki sanitarne, podłoże dolegliwości nazywanych grypą żołądkową jest w większości przypadków wirusowe. Za wystąpienie objawów mogą odpowiadać rotawirusy, sapowirusy, norawirusy lub adenowirusy jelitowe.

U dzieci szczególnie do 5. roku życia najpowszechniejsze są zakażenia rotawirusami. Szacuje się, że praktycznie każde dziecko przechodzi infekcję tego typu choć raz. Biegunki o podłożu rotawirusowym będą wiązać się zakażaniem i zniszczeniem dojrzałych komórek jelitowych, które budują kosmki w przednim odcinku jelita cienkiego i biorą udział we wchłanianiu. Ponieważ młodsze komórki jelitowe pełnią głównie funkcję wydzielniczą, może dochodzić do przewagi wytwarzania płynów w jelicie nad ich wchłanianiem, a to z kolei skutkuje ostrą biegunką.

Grypa żołądkowa

Zakażenia norowirusami dotykają osoby w każdym wieku i każdej szerokości geograficznej. Problemy żołądkowe spowodowane tymi wirusami mają zwykle łagodniejszy przebieg niż w przypadku rotawirusow. Ten typ wirusów również wiąże się z powszechnie występująca biegunka podróżnych.

Grypa żołądkowa − objawy

Ostrej biegunce często będą towarzyszyć inne objawy grypy żołądkowej. Często pojawi się gorączka i wymioty. Objawy te mogą szybko osłabić chorego i łatwo doprowadzić do odwodnienia.

Biegunka o podłożu rotawirusowym zwykle zaczyna się nagle i pierwszym pojawiającym się symptomem są wymioty. Okres wylęgania choroby od kontaktu z wirusem wynosi zwykle od 1 do 3 dni. Wymioty występują wraz z współistniejącą biegunką i gorączką, a objawy utrzymują się przeważnie od 3 do 7 dni.

Nieco łagodniejszy przebieg ma grypa żołądkowa wywołana norawirusami. Mechanizm biegunki w efekcie kontaktu z norowirusami polega na wygładzeniu i skróceniu kosmków i nacieku zapalnym w jelicie. W skutek czego dochodzi to nieprawidłowości związanych z wchłanianiem płynów w jelicie. Zakażeniu towarzyszą również zaburzenia wchłaniania cukrów i opróżniania żołądka. Problemy z opróżnianiem żołądka przekładają się bezpośrednio na częstsze wymioty. Infekcja tego typu ma gwałtowny początek i następuje niedługo po kontakcie z wirusem. Oprócz typowych objawów grypy żołądkowej w przypadku infekcji norowirusami pojawić się mogą również skurcze brzucha.

Grypa żołądkowa − objawy

Jak zapobiec grypie żołądkowej?

Infekcja wirusowa, która odpowiada za wystąpienie objawów grypy żołądkowej rozprzestrzenia się bardzo szybko. Jeśli wystąpią pierwsze objawy warto rozważyć pozostanie w domu lub zostawienie dziecka w domu, jeśli to ono choruje. Uchroni to więcej osób od niemiłych doświadczeń.

Ostra biegunka wirusowa przenosi się drogą fekalno-oralną (drogą pokarmową), a do przeniesienia zakażenia wystarcza śladowe ilości materiału zakaźnego. A więc wystarczy nie umyć rąk po wyjściu z toalety. Źródłem zakażenia jest zarówno osoba chora w trakcie przechodzenia grypy, jak i kilka dni po ustaniu objawów lub osoba przechodząca zakażenie bezobjawowo. Istotne jest to ze ostra biegunka wirusowa praktycznie nie wywołuje powikłań. Zwróć jednak uwagę na odpowiednie nawodnienie w trakcie przechodzenia grypy żołądkowej.

Jak zapobiec grypie żołądkowej

Szczególnie narażone na tego typu infekcje są osoby z obniżoną odpornością, osoby starsze czy też osoby często podróżujące, szczególnie do krajów o gorszych standardach sanitarnych. Przenoszenie wirusa może następować również poprzez używanie wspólnych przedmiotów, a nie tylko przez bezpośredni kontakt.  W celu uniknięcia przeniesienia infekcji należy maksymalnie ograniczyć kontakt z osoba chorą. Należy również zaopatrzyć się w żele antybakteryjne i pamiętać o częstym myciu rąk. W trakcie podroży należy pamiętać o piciu wody butelkowanej i zwracać uwagę na warunki sanitarne w lokalach gastronomicznych.

Więcej artykułów na ten temat

Irmina Turek