Zincteral, 0,045 g Zn2+, 50 tabletek powlekanych

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

Dostępny
31,98

O produkcie: Zincteral, 0,045 g Zn2+, 50 tabletek powlekanych

100039954

Opis

Zincteral, 0,045 g Zn2+, 50 tabletek powlekanych jest lekiem w postaci tabletek powlekanych do podawaniu doustnego zawierającym jako substancję czynną jony cynku.


Działanie

Cynk jest jednym z najważniejszych pierwiastków śladowych, biorących udział w przemianach komórkowych. Wchodzi w skład wielu układów enzymatycznych, regulujących podstawowe procesy przemiany materii – bierze udział w syntezie białek i przemianie węglowodanów. Jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozmnażania. Cynk wchłania się w dwunastnicy i jelicie cienkim.


Wskazania

Wskazania do stosowania leku Zincteral:
• Profilaktyka i leczenie niedoborów cynku spowodowanych nieprawidłowym odżywianiem.
• Zaburzenia wchłaniania i niedobory cynku towarzyszące stanom, które zaburzają przyswajanie cynku lub zwiększają jego utratę.
• Wspomagająco w chorobie Wilsona.


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Cynk przenika przez barierę łożyska. Nie przeprowadzono badań wpływu zwykle stosowanych dawek soli cynku na przebieg ciąży i rozwój płodu. Brak jest także odpowiednich badań na zwierzętach.

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią
Cynk przenika do mleka kobiet karmiących. Nie przeprowadzono badań wpływu zwykle stosowanych dawek soli cynku u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Lek stosuje się doustnie.

Dorośli

Zwykle 1 do 2 tabletek na dobę.

Choroba Wilsona
U osób dorosłych zwykle stosuje się 4 tabletki na dobę w schemacie 1-2-1, rozpoczynając od dawki 1 tabletka na dobę, zwiększając co 3 dni, zgodnie z poniższym schematem dawkowania:
0-1-0 – jedna tabletka na dobę
1-1-0 – dwie tabletki na dobę
1-1-1 – trzy tabletki na dobę
1-2-1 – cztery tabletki na dobę

Dzieci i młodzież
U dzieci w wieku powyżej 4 lat i młodzieży 1 tabletkę na dobę.

Lek stosuje się zwykle 1 godzinę przed lub 2 godziny po posiłku, ponieważ wiele produktów spożywczych może zaburzać wchłanianie cynku. Jeżeli wystąpią objawy podrażnienia przewodu pokarmowego, lek można stosować bezpośrednio przed lub w trakcie posiłku, jednak wówczas wchłanianie leku może być mniejsze.
Nie należy dzielić ani rozgryzać tabletek.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Po dużych dawkach cynku z nieznaną częstością występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, niestrawności, zgaga), zaburzenia krwi i układu chłonnego (zaburzenia morfologii krwi), w tym leukopenia (zmniejszenie liczby białych krwinek) objawiające się: gorączką, dreszczami, bólem gardła, neutropenia (zmniejszenie liczby granulocytów) objawiająca się: owrzodzeniami w jamie ustnej i gardle, anemia syderoblastyczna (niedokrwistość wywołana upośledzeniem procesu produkcji krwinek czerwonych) objawiająca się: uczuciem zmęczenia, osłabieniem. Mogą także wystąpić bóle głowy i metaliczny smak w ustach.


Skład

Substancją czynną leku jest cynku siarczan jednowodny w ilości odpowiadającej 45 mg jonów cynku.
• Inne składniki leku to: skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, powidon, talk, magnezu stearynian.
Otoczka: lak azorubiny (E 122), glikol polietylenowy, hydroksypropylometyloceluloza, tytanu dwutlenek (E 171).


Producent

Teva Operations Poland Sp. z o.o.
ul. Mogilska 80
31-546 Kraków


Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.