Bepanthen Plus, 50 mg+5 mg/g, krem antyseptyczny na rany, 30 g

Dostępny
42,19

Klienci kupili również

O produkcie: Bepanthen Plus, 50 mg+5 mg/g, krem antyseptyczny na rany, 30 g

100000648

Opis

Nazwa Bepanthen Plus
Nazwa międzynarodowa Dexpanthenolum + Chlorhexidini hydrochloridum
Dawka 50 mg + 5 mg/g
Postać krem
Wielkość opakowania 30 g
Działanie/właściwości
  • regenerująco 
  • odkażająco

Bepanthen Plus, 50 mg+5 mg/g, krem antyseptyczny na rany, 30 g to lek zawierający dwie substancje czynne: dekspantenol i chlorheksydynę.


Działanie

Dekspantenol po przeniknięciu przez skórę szybko przekształca się w kwas pantotenowy, który odgrywa ważną rolę w budowie skóry oraz regeneracji skóry w trakcie gojenia się ran.
Chlorheksydyna jest substancją odkażającą, działającą na bakterie Gram dodatnie, w tym na wrażliwe szczepy Staphylococcus aureus, które są najczęstszą przyczyną zakażeń skóry. Chlorheksydyna działa słabiej na bakterie Gram-ujemne, nie działa na bakterie z rodzaju Pseudomonas oraz Proteus.


Wskazania

Leczenie i odkażanie powierzchniowych ran różnego rodzaju, gdy istnieje ryzyko ich zakażeń (np. zadrapania, skaleczenia, otarcia, pęknięcia skóry, oparzenia, odparzenia, zapalenia skóry) oraz leczenie ran po małych zabiegach chirurgicznych.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Bepanthen Plus
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne dekspantenol lub chlorheksydynę, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- w przypadku przerwania błony bębenkowej.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Bepanthen Plus należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, lub pielęgniarką.

Czy Bepanthen Plus można stosowac na otwarte rany?

Nie należy stosować leku Bepanthen Plus na duże, głębokie i zakażone rany. W takich przypadkach pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku jednocześnie z innymi środkami odkażającymi.

Należy unikać kontaktu leku z oczami, uszami i błonami śluzowymi.
Jeśli zakażenie utrzymuje się lub ulega pogorszeniu należy skontaktować się z lekarzem.
Bepanthen Plus nie powinien być stosowany na podrażnienia skórne, które nie są podatne na zakażenie (np. oparzenia słoneczne).

Jeśli pojawią się objawy ciężkiej reakcji alergicznej (np. świszczący oddech lub trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, pokrzywka, która może szybko prowadzić do poważniejszych objawów, ciężka wysypka lub wstrząs), należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.


Przyjmowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również o tych, które wydawane są bez recepty. Leku Bepanthen Plus nie należy stosować jednocześnie z innymi środkami odkażającymi.


Ciąża

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Bepanthen Plus.
Bepanthen Plus może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią tylko na zlecenie lekarza.
Należy unikać stosowania tego leku na duże obszary skóry u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
W przypadku stosowania na brodawki u kobiet karmiących piersią, konieczne jest myciebrodawek przed karmieniem piersią.


Dawkowanie

Lek Bepanthen Plus należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty, lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, lub pielęgniarki.

Lek Bepanthen Plus jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek Bepanthen Plus zwykle nakłada się kilka razy na dobę, zależnie od potrzeb, na oczyszczone rany lub miejsca objęte zapaleniem. Nie jest konieczne stosowanie opatrunku.

Należy unikać stosowania na rozległych powierzchniach skóry.
Częste stosowanie kremu na te same powierzchnie może prowadzić do podrażnienia skóry.


Skutki uboczne

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Mogą wystąpić alergiczne reakcje skórne, takie jak: zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie alergiczne skóry, świąd, rumień, wyprysk, wysypka, pokrzywka, podrażnienie skóry i pęcherzyki na skórze w miejscu podania, nadwrażliwość, ciężkie reakcje uczuleniowe, jak reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny (potencjalnie zagrażający życiu) objawiające się wystąpieniem zaburzeń oddychania, łagodnych do umiarkowanych reakcji obejmujących skórę (wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd), układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy (zaburzenia pracy serca).
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.


Skład

Substancjami czynnymi leku są: dekspantenol i chlorheksydyny chlorowodorek.
1 gram kremu zawiera 50 mg dekspantenolu i 5 mg chlorheksydyny chlorowodorku.
Inne składniki leku to: lakton kwasu pantotenowego, alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, wazelina biała, parafina ciekła, lanolina, makrogolu stearynian, woda oczyszczona.

Producent

GP Grenzach Produktions GmbH
Emil-Barell-Strasse 7
79639 Grenzach-Wyhlen
Niemcy


Dystrybutor

Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa

Typ produktu

Lek bez recepty

Ostrzeżenie: zdjęcia mają charakter wyłącznie informacyjny.