Ból śródstopia przy chodzeniu na obcasach. O co chodzi?

Stopy są fundamentem całego Twojego ciała. Czy zdajesz sobie sprawę, że to jeden z najważniejszych elementów aparatu ruchu? Na stopie postawiony jest cały ciężar, a dzięki ich sprawności jesteś w stanie się poruszać. Niestety często przypominasz sobie o tym dopiero, gdy doskwiera Ci ból. Ból śródstopia to problem wielu kobiet, a przyczyną mogą być… wysokie obcasy.
Ból śródstopia. Dlaczego Cię boli, kiedy chodzisz w szpilkach?
Stopa to bardzo skomplikowany narząd. Składa się aż z 26 kości, 33 stawów oraz przeszło 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Wszystko to zapewnia odpowiednią konstrukcję, by na stopach spoczywał i przemieszczał się ciężar całego ciała.
Odpowiednie buty to klucz do sukcesu. Mimo że powinny być wygodne, to ta rola nie zawsze jest im pisana. Większość kobiet przedkłada atrakcyjność wysokich obcasów nad wygodę i kupuje buty, które nijak mają się do ich potrzeb. Na rezultat nie trzeba długo czekać. Chodzenie na wysokich obcasach to w rzeczywistości chodzenie przez cały czas na palcach. Nic dziwnego zatem, że dość szybko Twoje stopy zaczynają się buntować przeciwko tak niewygodnej pozycji.
Kiedy chodzisz w szpilkach, boli Cię całe śródstopie, ściśnięte zbyt mocno palce cierpną, aż w końcu stopy dopada silne napięcie, a nawet skurcz mięśni. Na wysokim obcasie cały ciężar ciała spoczywa na środkowej części stopy, czyli śródstopiu.
Sprawdź leki i preparty na skurcze mięśni.
Do jakich zmian może doprowadzić chodzenie w szpilkach?
- zwyrodnień kości i stawów
- płaskostopia
- stanów zapalnych ścięgien
- przykurczu
- skrócenia ścięgna Achillesa i towarzyszącemu temu bólowi łydek
Pojawić się może nawet silny ból śródstopia, a jeśli codziennie nosisz buty na wysokim obcasie, po kilku latach możesz nie być w stanie założyć butów z płaską podeszwą, ponieważ przykurczone ścięgna będą sprawiać znaczne dolegliwości. Przy chodzeniu może boleć Cię całe śródstopie.
Ból kręgosłupa, szczególnie odcinków lędźwiowego i szyjnego, to kolejne nieprzyjemne konsekwencje chodzenia na wysokiej szpilce, które są winne przeciążeń, zmieniają środek ciężkości ciała, wymuszają balansowanie i nienaturalną postawę ciała.
Sprawdź maści na ból pleców.
Jakie buty nosić dla zdrowia, aby ból śródstopia nie był Twoim problemem?
Idealne buty to takie, które uwzględniają naturalną krzywiznę stopy i mają wyprofilowane podeszwy. Optymalne obcasy mają około 2 – 5 cm wysokości. Właśnie w takim bucie stopa ułożona jest w najbardziej naturalnym położeniu – ścięgna stóp są właściwie naciągnięte, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całych stopach.
Jeżeli musisz założyć wyższe szpilki, chodź w nich nie dłużej niż 2 godziny dziennie.
Sprawdź maści na odciski i pęcherze.
Jakie buty wybrać, jeśli chcesz założyć wyższe obcasy?
- ze sztywnym zapiętkiem
- dopasowanie do długości i szerokości Twojej stopy
- wykonanie z lekkiego materiału przepuszczającego powietrze (skóry albo przewiewnej tkaniny)
Błędem, który wiele kobiet popełnia najczęściej, jest spędzanie wielu godzin w jednym i tym samym obuwiu.
Aby szpilki nie zrujnowały Twoich stóp, wystarczy nieco ograniczyć ich noszenie.
Na problemy zdrowotne w największym stopniu narażona jesteś, jeśli nosisz szpilki dłużej niż 7 – 8 godzin dziennie, kilka razy w tygodniu. Miej na uwadze dobro własnych stóp i pamiętaj o odpoczynku. Zmieniaj buty tak często jak to możliwe.
Jeśli jednak dokuczają Ci dolegliwości, takie jak ból kości śródstopia przy chodzeniu, pomóc może okład z lodu oraz maść przeciwzapalna. Warto także zaopatrzyć się w specjalne wkładki, które modelują stopę – podnoszą sklepienie i walczą z płaskostopiem poprzecznym.
Najnowsze artykuły
Zwyrodnienie stawu biodrowego: profilaktyka to ruch i dieta!
Koksartroza doprowadza do stopniowej destrukcji stawu biodrowego. Chorobę można spowolnić za pomocą środków farmakologicznych oraz różnego rodzaju metod rehabilitacyjnych.Ból piszczeli – jakie są przyczyny i jak radzić sobie z bólem kości piszczelowej?
Najczęstsze przyczyny bólu piszczeli obejmują przetrenowanie organizmu oraz różnego rodzaju kontuzje. Objawy mogą również wskazywać na szereg innych schorzeń, dlatego tych dolegliwości nie można bagatelizować.Spuchnięte dłonie – jakie są przyczyny i jak je leczyć?
Spuchnięte dłonie w wielu przypadkach to sygnał świadczący o zatrzymaniu wody w organizmie. Mogą być także oznaką chorób nerek, serca lub tarczycy. W tych przypadkach problem wymaga szerszej diagnostyki.Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?
Ból pleców w odcinku lędźwiowym najczęściej jest wynikiem przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych oraz urazów. Dowiedz się, jak kompleksowo leczyć schorzenie!Gonartroza kolana – co to jest, jakie są jej przyczyny i objawy?
Gonartroza – brzmi groźnie? To nic innego jak zwyrodnienie kolan! Sprawdź przyczyny, objawy i metody leczenia tej dolegliwości.Ból palców u nóg – skąd się bierze?
Bolą Cię palce u nóg? Sprawdź, z czym może się wiązać ten objaw i z jakimi chorobami być może musisz się zmierzyć!Czy to reumatyzm? Objawy, które pomogą Ci go rozpoznać!
O reumatyzmie mówi się bardzo często. A czy wiesz, na czym właściwie polega ta choroba? Sprawdź w naszym artykule!Co to jest glukozamina i kiedy ją stosować? Farmaceuta tłumaczy!
Czym jest glukozamina i kto powinien po nią sięgać? Sprawdź, jak ta substancja działa na stawy!
Przeczytaj też
Łuszczyca stawowa – jak ją rozpoznać i jak z nią żyć?
Łuszczyca stawowa to przewlekła choroba charakteryzująca się m.in. bólem, obrzękiem i zaczerwieniem stawów. Kto jest najbardziej narażony na schorzenie? Dowiedz się więcej!Reumatoidalne zapalenie stawów to nie wyrok
Dokuczają Ci bóle i obrzęki stawów? Być może cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów? Dowiedz się, czym jeszcze objawia się to schorzenie i jak je leczyć? Sprawdź!Dziwne trzeszczenie i bóle stawów – skąd się to bierze?
Jeśli czujesz ból i trzeszczenie w stawach, być może cierpisz na choroby zwyrodnieniowe stawów. Jak je leczyć i kto jest na nie najbardziej narażony? Sprawdź!Zwyrodnienie kolana – leczenie to tylko operacja? Jakie masz opcje?
Co przyczynia się do bólu kolan? Czy za dolegliwości bólowe odpowiada wyłącznie metryka? Kiedy niezbędna jest operacja? Jak wygląda leczenie? Dowiedz się więcej na ten temat!Ból w klatce piersiowej to nie musi być zawał! Poznaj objawy zespołu Tietzego
Zapalenie chrząstek międzyżebrowych, czyli Zespół Tietzego daje podobne objawy do zawału. Jak zdiagnozować schorzenie? Co zrobić, aby zapobiegać nawrotom choroby w przyszłości? Sprawdź!Zmora biegaczy czyli „shin splints” i zapalenie okostnej piszczeli
Czym jest shin splints? Dowiedz się więcej na temat zapalenia okostnej, jej przyczyn, dolegliwości i sposobów leczenia!Na tę chorobę cierpi Lady Gaga! Czym jest fibromialgia?
Jeśli ciągle czujesz się zmęczona, masz kłopoty ze snem, a dodatkowo dokucza Ci przewlekły ból mięśni i stawów, prawdopodobnie cierpisz na fibromialgię. Sprawdź, na czym polega diagnostyka!Co zrobić, gdy lekarz zdiagnozował brak mazi stawowej? Problemy z chrząstką stawową
Maź stawowa jest niezbędna dla prawidłowej ruchomości kolana. Z czego mogą wynikać braki tego składnika? Jak leczyć dolegliwości bólowe kolan? Sprawdź!
Więcej artykułów na ten temat
Zrogowacenia na stopach i piętach - jak wybrać właściwe kosmetyki i kremy?
· 6 minut czytaniaOdkryłeś zrogowacenia na piętach? W bardzo łatwy sposób możesz się z nimi uporać, wybierając odpowiedni kosmetyk. Sprawdź, co powinien zawierać. Dowiedz się więcej!Peeling stóp na zrogowacenia − czy warto wykonywać go w domu?
· 5 minut czytaniaCzy wiesz, że samodzielne wykonanie peelingu, może spowodować uszkodzenia skóry? Jak utrzymać skórę w czystości? Czy zawsze trzeba chodzić do kosmetyczki? Sprawdź!Jak stosować skarpetki złuszczające, żeby nie zniszczyć sobie stóp?
· 7 minut czytaniaZastanawiasz się nad zastosowaniem skarpetek złuszczających, ale obawiasz się o płytkę paznokci u nóg? Sprawdź, jak właściwie je stosować!