Ból śródstopia przy chodzeniu na obcasach. O co chodzi?

11. 11. 2017 · 3 minuty czytania

Podczas chodzenia na obcasach odczuwasz ból śródstopia? Sprawdź, czym jest spowodowany? Dowiedz się, czym grozi długotrwałe chodzenie w szpilkach. Przeczytaj, jak dobierać buty?

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Ból śródstopia przy chodzeniu na obcasach. O co chodzi?

Stopy są fundamentem całego Twojego ciała. Czy zdajesz sobie sprawę, że to jeden z najważniejszych elementów aparatu ruchu? Na stopie postawiony jest cały ciężar, a dzięki ich sprawności jesteś w stanie się poruszać. Niestety często przypominasz sobie o tym dopiero, gdy doskwiera Ci ból. Ból śródstopia to problem wielu kobiet, a przyczyną mogą być… wysokie obcasy. 

Ból śródstopia. Dlaczego Cię boli, kiedy chodzisz w szpilkach?

Stopa to bardzo skomplikowany narząd. Składa się aż z 26 kości, 33 stawów oraz przeszło 100 ścięgien, mięśni i więzadeł. Wszystko to zapewnia odpowiednią konstrukcję, by na stopach spoczywał i przemieszczał się ciężar całego ciała.

Odpowiednie buty to klucz do sukcesu. Mimo że powinny być wygodne, to ta rola nie zawsze jest im pisana. Większość kobiet przedkłada atrakcyjność wysokich obcasów nad wygodę i kupuje buty, które nijak mają się do ich potrzeb. Na rezultat nie trzeba długo czekać. Chodzenie na wysokich obcasach to w rzeczywistości chodzenie przez cały czas na palcach. Nic dziwnego zatem, że dość szybko Twoje stopy zaczynają się buntować przeciwko tak niewygodnej pozycji.

Kiedy chodzisz w szpilkach, boli Cię całe śródstopie, ściśnięte zbyt mocno palce cierpną, aż w końcu stopy dopada silne napięcie, a nawet skurcz mięśni. Na wysokim obcasie cały ciężar ciała spoczywa na środkowej części stopy, czyli śródstopiu.

Sprawdź leki i preparty na skurcze mięśni.

Do jakich zmian może doprowadzić chodzenie w szpilkach?

 • zwyrodnień kości i stawów
 • płaskostopia
 • stanów zapalnych ścięgien
 • przykurczu
 • skrócenia ścięgna Achillesa i towarzyszącemu temu bólowi łydek

Pojawić się może nawet silny ból śródstopia, a jeśli codziennie nosisz buty na wysokim obcasie, po kilku latach możesz nie być w stanie założyć butów z płaską podeszwą, ponieważ przykurczone ścięgna będą sprawiać znaczne dolegliwości. Przy chodzeniu może boleć Cię całe śródstopie.

Ból kręgosłupa, szczególnie odcinków lędźwiowego i szyjnego, to kolejne nieprzyjemne konsekwencje chodzenia na wysokiej szpilce, które są winne przeciążeń, zmieniają środek ciężkości ciała, wymuszają balansowanie i nienaturalną postawę ciała.

Sprawdź maści na ból pleców.

stopy

 

Jakie buty nosić dla zdrowia, aby ból śródstopia nie był Twoim problemem?

Idealne buty to takie, które uwzględniają naturalną krzywiznę stopy i mają wyprofilowane podeszwy. Optymalne obcasy mają około 2 – 5 cm wysokości. Właśnie w takim bucie stopa ułożona jest w najbardziej naturalnym położeniu – ścięgna stóp są właściwie naciągnięte, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całych stopach.

Jeżeli musisz założyć wyższe szpilki, chodź w nich nie dłużej niż 2 godziny dziennie.

Sprawdź maści na odciski i pęcherze.

Jakie buty wybrać, jeśli chcesz założyć wyższe obcasy?

 • ze sztywnym zapiętkiem
 • dopasowanie do długości i szerokości Twojej stopy
 • wykonanie z lekkiego materiału przepuszczającego powietrze (skóry albo przewiewnej tkaniny)

Błędem, który wiele kobiet popełnia najczęściej, jest spędzanie wielu godzin w jednym i tym samym obuwiu.

 

Aby szpilki nie zrujnowały Twoich stóp, wystarczy nieco ograniczyć ich noszenie.


Na problemy zdrowotne w największym stopniu narażona jesteś, jeśli nosisz szpilki dłużej niż 7 – 8 godzin dziennie, kilka razy w tygodniu. Miej na uwadze dobro własnych stóp i pamiętaj o odpoczynku. Zmieniaj buty tak często jak to możliwe.

 

Jeśli jednak dokuczają Ci dolegliwości, takie jak ból kości śródstopia przy chodzeniu, pomóc może okład z lodu oraz maść przeciwzapalna. Warto także zaopatrzyć się w specjalne wkładki, które modelują stopę – podnoszą sklepienie i walczą z płaskostopiem poprzecznym.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Magdalena Stoczyńska
  Magdalena Stoczyńska
  Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Magdalena Stoczyńska
  Magdalena Stoczyńska
  Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest...
  Przeczytaj więcej od tego autora