Zrogowacenia na stopach i piętach - jak wybrać właściwe kosmetyki i kremy?

15. 8. 2017 · Aleksandra Anna Wolska · 6 minut czytania
  • pielęgnacja stóp

Suche, pękające i ostre jak tarka pięty mogą spędzić Ci sen z powiek. Najczęstszą przyczyną nieestetycznego rogowacenia stóp jest niewłaściwa pielęgnacja lub po prostu jej brak. Przeczytaj, jak wybrać właściwy krem do stóp, aby Twoje pięty i stopy były gładkie i przyjemne w dotyku.

Skąd bierze się twarda skóra na stopach?

Czy wiesz, że skóra na podeszwach stóp jest nawet 4 razy grubsza od pozostałej powłoki Twojego ciała? Związane jest to z siłą grawitacji i tym, że cały nacisk jest skupiony na stopach. Ponieważ na skórze stóp nie posiadasz gruczołów łojowych, naturalne nawilżenie podeszwy jest trudniejsze niż w innych miejscach Twojego organizmu.

Twarda skóra na stopie ma ważne zadanie. Jest nim ochrona licznych zakończeń nerwowych przed uszkodzeniami i działaniem czynników zewnętrznych. Można więc powiedzieć, że poniekąd rogowacenie skóry jest zjawiskiem naturalnym, wpisanym w nasz kod genetyczny. Niestety, wiele czynników zewnętrznych może prowadzić do nadmiernego twardnienia naskórka na stopach. Powinnaś temu przeciwdziałać, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim medycznych. Zrogowacenia i odciski mogą prowadzić do deformacji stóp, bolesności w okolicach śródstopia, a nawet bolesnego i krwawego pękania skóry na piętach.

Zrogowacenie skóry stóp: przyczyny

Przyczyn nadmiernego rogowacenia naskórka na stopach jest wiele. Pierwszą i najbardziej oczywistą z nich jest brak odpowiedniego natłuszczania stopy. Na skórze nie ma płaszcza lipidowego, który mógłby ją zmiękczyć. Dlatego pamiętaj, aby codziennie, najlepiej przed snem, nałożyć na stopy grubą warstwę kremu.

Bardzo duże znaczenie dla powstających na stopach stwardnień mają Twoje codzienne nawyki. Jeżeli lubisz chodzić w butach na obcasie lub też często wkładasz buty z noskiem w szpic, sprawiasz, że ciało wytwarza alternatywny system nacisku na stopy, a Ty sama nieświadomie zmieniasz środek ciężkości i przeciążasz śródstopie. Tym samym sprawiasz, że skóra w tym miejscu nadmiernie rogowacieje i staje się twarda jak skała i szorstka w dotyku.

stopy w piasku

W skrajnych przypadkach możesz doprowadzić do wytworzenia się tzw. modzeli, czyli grudkowatych narostów na stopie. Powstają one z nawarstwiającego się, obumarłego naskórka, który z czasem może doprowadzić do stanu zapalnego. Nadmierne rogowacenie skóry stóp może spowodować również inne dolegliwości, np. pękające pięty.  To właśnie dlatego tak istotne jest, abyś nie tylko systematycznie zmiękczała stopy odpowiednimi kosmetykami, ale także na bieżąco pozbywała się martwego naskórka za pomocą gruboziarnistego peelingu.

Sprawdź, skąd bierze się problem pękających pięt.

Na twardą skórę na stopach narażone jesteśmy także w czasie wakacji na plaży - gorący piasek, i słona morska woda sprawiają, że skóra na stopach odwadnia się jeszcze bardziej. Dlatego wybierając się na wczasy, koniecznie spakuj krem do stóp!

Zrogowacenia na piętach mogą być także objawem chorobowym. Przesuszone stopy i pięty często występują u osób, które mają problem z układem krążenia lub cukrzycą. Warto więc w takim wypadku skonsultować się z lekarzem.

 

Twarda skóra na piętach: jak się jej pozbyć?

Pierwszym krokiem na drodze do pięknych i gładkich stóp jest ich regularne moczenie. Spróbuj przynajmniej raz w tygodniu znaleźć 15 - 20 minut na zamoczenie nóg w niewielkiej misce z ciepłą wodą i natłuszczającymi olejkami. Po takiej kąpieli naskórek będzie miękki i łatwo będziesz mogła go usunąć za pomocą peelingu. Wypróbuj, szczególnie jeśli masz zrogowaciałe pięty!

Poznaj sprawdzone triki na zrogowaciałe pięty.

Jeżeli chodzi o zastosowanie różnego rodzaju tarek lub pumeksów, zdania podologów są na ten temat podzielone. Lekarze i kosmetolodzy nakłaniają do bardzo ostrożnego usuwania naskórka za pomocą tych przyrządów. Są one bowiem siedliskiem bakterii i grzybów, a częste mechaniczne usuwanie naskórka może doprowadzić do nadmiernego narastania zrogowaciałej skóry. Domowa pielęgnacja powinna w głównej mierze opierać się na nawilżeniu stóp, a nie mechanicznemu ścieraniu pięt i śródstopia.

W końcu po trzecie i najważniejsze - kremy! Szczególnie w lecie, gdy wystawiasz stopy na słońce, codziennie wieczorem nakładaj grubą warstwę kosmetyku natłuszczającego na stopy, w szczególności w okolice pięt.

Kosmetyki na zrogowacenia na stopach

stopySkóra na stopach potrzebuje nieustannego nawilżania i natłuszczania, przyjrzyjmy się zatem temu, jaki krem będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twoich stóp. Pamiętaj jednak, aby na stopy stosować specjalnie stworzone do tego celu kosmetyki. Dlaczego? Tłuste emolienty mogą prowadzić do nadmiernej potliwości stóp, a to z kolei tworzy dobre środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli zmagasz się z AZS, w pielęgnacji stóp również uwzględnij dedykowane kremy.

Sprawdź, czym charakteryzuje się AZS.

W codziennej pielęgnacji postaw na preparat, który zawierał będzie w składzie lipidy - pomogą na dłużej zachować w stopach wodę. Preparatem tego typu jest Gehwol med - maść na spękane stopy. W jego składzie znajduje się m.in. pantenol, który wycisza ewentualne stany zapalne powstałe na nagniotkach czy w okolicach pęknięć na piętach.

Magicznym składnikiem pomagającym rozpuścić narastający martwy naskórek jest mocznik w stężeniu do 10%. Kremy na bazie mocznika to m.in. Kermuren 10 oraz LeFrosch Pilarix krem mocznikowy. Ten pierwszy polecany jest w szczególności przez osoby z AZS, których skóra wymaga szczególnej opieki i delikatności, nawet na zrogowaciałych stopach i piętach.

Rogowacenie i przesuszona skóra mogą być także objawami niedoboru witaminy B5, dlatego też warto w takim wypadku sięgnąć po SVR Xerial 30 krem do stóp, którego składnikiem oprócz mocznika, jest właśnie witamina B5.

Stosuj kremy codziennie, a w skrajnych przypadkach nawet dwa razy dziennie. Jeżeli chcesz podnieść ich skuteczność, nakładaj je na rozgrzaną skórę stóp po ciepłej kąpieli. Ja sama przynajmniej raz w tygodniu staram się położyć bardzo grubą warstwę na stopy i naciągnąć na nie bezuciskowe skarpetki, aby pod wpływem ciepła skóra dobrze wchłonęła składniki aktywne.

Więcej artykułów na ten temat