Przewlekłe zapalenie trzustki
Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się stopniowo narastającą niewydolnością narządu, związaną z nawrotowymi epizodami ostrego zapalenia. W wielu przypadkach głównym winowajcą jest przewlekle nadużywany alkohol, ale znane są także inne przyczyny. Dolegliwości bólowe w typowej lokalizacji występują stale lub pojawiają się co jakiś czas, z różnym natężeniem. Często obserwowany jest ból trzustki po jedzeniu − około 15 − 30 minut po skończeniu posiłku.
Czy przy przewlekłym zapaleniu trzustka boli zawsze? U niektórych, szczególnie w przypadku autoimmunologicznego zapalenia trzustki, trzustka może nie dawać objawów bólowych. Po upływie kilku- czy kilkudziesięciu lat pojawiają się symptomy niedomogi narządu.
Z zaburzeniami zewnątrzwydzielniczej funkcji trzustki związane będą wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej, biegunki tłuszczowe i niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zaburzenia trawienia i wchłaniania, spadek apetytu i ograniczenie spożywanego jedzenia ze względu na ból poposiłkowy skutkują niedożywieniem, a nawet wyniszczeniem organizmu. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaburzeń tolerancji glukozy i cukrzycy.
Nowotwór trzustki
Ból trzustki może być także objawem nowotworu, który przez długi czas rozwija się bez wyraźnych symptomów. Często pojawia się ból w okolicy trzustki, utrata masy ciała, problemy trawienne i żółtaczka. W zaawansowanych stadiach ból nasila się, promieniując do pleców. Wczesna diagnostyka jest kluczowa dla skutecznego leczenia.
Torbiel na trzustce
Czy torbiel na trzustce boli? Wiele zmian torbielowatych nie wywołuje objawów, ale gdy osiągną większy rozmiar, mogą uciskać sąsiednie struktury, powodując ból trzustki, dyskomfort w nadbrzuszu lub plecach. W niektórych przypadkach torbiele prowadzą do stanów zapalnych, co dodatkowo nasila dolegliwości. Diagnostyka obrazowa pomaga ocenić ich charakter.
Sprawdź też produkty wspierające układ pokarmowy.
Ból trzustki − diagnostyka
Jeśli masz objawy sugerujące problemy z trzustką, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Ważna jest dokładna obserwacja. Lekarz może zapytać m.in., czy trzustka boli przy dotyku, po alkoholu lub posiłku, jakie jest nasilenie bólu i czy towarzyszą temu inne dolegliwości, np. nudności czy utrata masy ciała. Diagnostyka obejmuje także:
- USG jamy brzusznej,
- Tomografię komputerową,
- Rezonans magnetyczny.
Badania pozwalają ocenić strukturę narządu i wykryć ewentualne zmiany, np. torbiele lub guzy. Wykonuje się także badania krwi, takie jak poziom amylazy i lipazy, które pomagają wykryć stany zapalne. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić endoskopową ultrasonografię (EUS) lub biopsję, by dokładniej określić przyczynę bólu trzustki.