Ból na zmianę pogody, czyli czym jest meteopatia?
Szykuje się zmiana pogody, a Ty zaczynasz się źle czuć? Być może cierpisz na meteopatię. Dowiedz się, czym jest ta dolegliwość, kogo dotyka i jak jej przeciwdziałać!
Spis treści
Ból na zmianę pogody, nerwowość, senność czy zawroty głowy czy mogą świadczyć o tym, że jesteś meteopatą. Wrażliwość na zmiany warunków atmosferycznych objawia się pogorszeniem kondycji fizycznej i psychicznej. Szacuje się, że meteopatia może dotyczyć nawet 50 − 70% osób na świecie.
Co to takiego ta meteopatia?
Czy nie jest łatwiej wstać rano, gdy widzisz promienie słońca wpadające przez okno? Deszczowy i ponury dzień sprawia, że najchętniej nie wychodziłoby się spod koca, a w skwar i duchotę robi Ci się słabo? Tak − pogoda niezaprzeczalnie wywiera wpływ na Twoje ogólne samopoczucie.
Meteopatia, zwana także meteoropatią, to nadmierna wrażliwość na zmiany pogody. Ta wrażliwość objawia się zarówno obiektywnie, np. zaostrzeniem niektórych chorób, jak i subiektywnie, np. bólami i innymi nieprzyjemnymi doznaniami, dochodzą do tego także zmiany nastroju.
Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj 1 − 2 doby przed zmianą pogody i ustają najczęściej w ciągu 48 godzin.
Ból na zmianę pogody, zmiany nastroju i problemy z ciśnieniem
Reakcja na zbliżającą się zmianę pogody lub skrajne warunki pogodowe często zaczyna się od zmęczenia, senności, narastającej irytacji i nerwowości. Ból na zmianę pogody to nieprzyjemna dolegliwość, która może dotyczyć różnych narządów. Niektórzy narzekają na bóle głowy i migreny, inni cierpią na bóle stawów, bóle kości lub ból w miejscu dawnej kontuzji.
Inne dolegliwości, które mogą mieć związek ze zmianami meteorologicznymi to:
- osłabienie,
- zawroty głowy,
- bezsenność (sprawdź leki nasenne bez recepty),
- zaburzenia koncentracji,
- wahania nastroju,
- zmiany ciśnienia tętniczego,
- bóle wieńcowe.
Jeszcze inni odczuwają objawy podobne do zaczynającej się grypy.
Zobacz też: Częste bóle głowy - co może być ich przyczyną?
Kto jest szczególnie podatny na zmiany pogody?
Zmiany pogodowe częściej są dotkliwe dla osób w średnim i starszym wieku i tych, którzy cierpią na choroby przewlekłe, np. reumatoidalne zapalenie stawów, astmę, cukrzycę, choroby układu krążenia, chorobę wrzodową czy alergie. Bardziej podatne są kobiety, głównie w wieku menopauzalnym. Dolegliwości psychiczne częściej pojawiają się u osób z wcześniej rozpoznanymi zaburzeniami, np. nerwicą lub depresją.
Dlaczego pogoda może mieć wpływ na organizm człowieka?
Wpływ pogody na zdrowie człowieka i dokładne podłoże tego stanu nadal nie są do końca wyjaśnionym i potwierdzonym naukowo zjawiskiem. Wiadomo natomiast, że Twój organizm dążą do trwania w homeostazie − stanie stabilności i równowagi wewnętrznej, a gwałtowne zmiany atmosferyczne (ciśnienie, temperatura, wiatry, wilgotność, promieniowanie) oddziałują na Ciebie i zakłócają ten stan.
Niektórzy radzą sobie z tym lepiej, inni (szczególnie osoby chore, których stan homeostazy już jest zaburzony) odczuwają to bardziej dotkliwie.
Teorie są różne. Przyczyn reakcji organizmu upatruje się między innymi w zmianach lepkości krwi w związku z przechodzeniem frontów atmosferycznych i zmianami temperatury, niedostatecznej adaptacji do zmieniających się warunków cieplnych, nadmiernym obciążeniem układu krążenia i odwodnieniem w przypadku fali upałów (tco z kolei może prowadzić do bólów i zawrotów głowy).
Przeczytaj również: Ciśnieniowy ból głowy - zobacz, jak go rozpoznać?
Ból na zmianę pogody, np. stawów, może być spowodowany zmianami ciśnienia atmosferycznego, które wpływa na parametry płynów w organizmie. Niekorzystne warunki pogodowe, np. nadmierna wilgotność, skutkują także nasilonym stresem organizmu i zmianami hormonalnymi.
U niektórych obciążonych gorsze samopoczucie i nasilenie dolegliwości mogą być też w jakimś stopniu efektem nocebo − chorzy przekonani o tym, że w deszczowe dni czują się źle, faktycznie będą się tak czuli.
Zobacz też leki poprawiające nastrój!
Jak radzić sobie z meteopatią?
Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, picie dużych ilości wody, wysypianie się, dbałość o własne samopoczucie i unikanie używek − czyli szeroko pojęty zdrowy styl życia może pomóc Ci uodpornić się na dokuczliwe wpływy zmieniającej się pogody.
To zrozumiałe, że w dzisiejszym, zabieganym i nerwowym świecie, może być to trudne, ale spróbuj znaleźć czas na obcowanie z naturą, z dala od zgiełku miasta i zanieczyszczeń powietrza.
Niektórzy uważają, że ulgę mogą przynieść delikatne tabletki na uspokojenie (np. rumianek lub melisa). Pamiętaj także o dostosowaniu się do warunków na zewnątrz − schładzaj się w upały i nie przebywaj zbyt długo na słońcu, pij dużo wody, gdy nadmiernie się pocisz i chroń się przed utratą ciepła w zimie.
Jeśli odczuwasz konkretne i ciężkie do zniesienia dolegliwości takie jak migreny czy inny ból na zmianę pogody, poradź się swojego lekarza, jak najlepiej sobie z tym radzić. Nie zapominaj też o dalszym leczeniu i systematycznej kontroli swoich chorób przewlekłych.
Sprawdź też tabletki na ból głowy!