Masaż karku − czy pomoże na ból po całym dniu pracy?

23. 3. 2020 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • profilaktyka

Ból szyi, który pojawia się po długiej pracy przy komputerze towarzyszy na co dzień wielu młodym ludziom. Przyczynia się do tego też stres i długie przebywanie w nieprawidłowych pozycjach. Profesjonalny masaż karku pomoże rozluźnić mięśnie i uwolnić się od bólu. Masaż rozluźniający karku możesz również wykonać samodzielnie w domu. Jak to zrobić?

Masaż na ból karku − dlaczego pomaga?

Poprzez ucisk i masowanie można z powodzeniem złagodzić dolegliwości bólowe karku. Odpowiedni nacisk i technika masażu pozwalają mięśniom się rozluźnić, poprawiają ukrwienie tkanek i sprawiają, że kark po całym dniu pracy przed komputerem wreszcie odpoczywa.

masaż karku

Dużym zainteresowaniem cieszą się gabinety masażu leczniczego i gabinety spa, gdzie wykonuje się masaże relaksacyjne. Taki zabieg można wykonać również samodzielnie w domowym zaciszu, przy użyciu masażera lub ręcznika, czy piłeczki.

Dodatkowo na ból mięśni karku pomogą również gorące okłady.

Masaż rozluźniający karku − jak go wykonać?

Podczas klasycznego masażu karku osoba masowana leży na brzuchu i trzyma ręce pod czołem. Może też siedzieć i opierać czoło o specjalny wałek.

Uciskany jest nie tylko sam kark, ale również barki i góra pleców. Cały masowany obszar to tak naprawdę rejon od potylicy do stawów barkowych. Przeważnie cały masaż jest kombinacją wibracji, oklepywania, głaskania i ugniatania.

masaż rozluźniający karku

Poprzez stosowanie różnych form dotyku następuje pobudzenie krążenia, zmniejszenie obrzęków i rozluźnienie mięśni. Dodatkowo, skóra oczyszczana jest z nadmiernych warstw zrogowaciałego naskórka, a tkanki rozgrzewają się. Drażnienie receptorów sprawia, że pobudzony zostaje układ nerwowy, przyspiesza to też regenerację mięśni i dotlenia je.

masowanie karku

Automasaż karku − krok po kroku

Z profesjonalnego masażu można skorzystać u fizjoterapeuty lub w gabinetach masażu. Istnieją również techniki automasażu, dzięki którym możesz wykonać masaż karku samemu w domu.

Jak wykonać automasaż karku z piłką krok po kroku?

1. Do wykonania takiego automasażu możesz wykorzystać np. piłeczkę tenisową lub podobnej wielkości piłeczki przeznaczone do masaży rozluźniających dostępne w sklepach internetowych.

2. Piłeczkę umieszcza się między podłoże a ramiona (masaż można wykonać na stojąco przy ścianie lub na leżąco).

3.Gdy piłeczka zostanie umieszczona między łopatkami, wykonuj głową powolne ruchy w górę i w dół, a także na boki.

4.W zależności od tego, w jakiej pozycji wykonujesz masaż możesz albo lekko odepchnąć się od podłogi, albo wykonywać lekkie przysiady, aby wymusić ruch piłki między łopatkami. W ten sposób dochodzi do pobudzenia krążenia i rozbicia mięśni.

masaż na ból karku

Automasaż karku dłońmi krok po kroku:

1.Masaż wykonuje się przykładając nadgarstki do boku szyi i ściskaniu palcami karku.

2. Przesuwaj dłońmi od karku do ramion.

3. Następnie odegnij głowę w jedną stronę i masuj odsłoniętą stronę i odwrotnie.

4.Ruch wykonuj kilkukrotnie na całej długości karku.

5.Masaż tego typu można wykonać zarówno na stojąco jak i na siedząco.

W wykonywaniu masażu karku pomóc nam może również specjalny masażer. Może być to zarówno drewniany wałek z wypustkami, jak i urządzenie elektryczne.

Ból karku − przyczyny

Bóle karku mogą mieć różne podłoże. Zwykle objawiają się nie tylko samym czuciem bólu, ale i sztywnością mięśni i utrudnionym wykonywaniem ruchów szyją. Dodatkowo, ból często promieniuje w okolice łopatek i barków.

W obecnych czasach dolegliwości te często są wynikiem długiej pracy przy komputerze, czy też spaniem w złej pozycji. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się również, jako efekt wzmożonego napięcia nerwowego i stresu. W tym przypadku masaż pomoże nie tylko zniwelować ból, ale również zrelaksować ciało i umysł.

ból karku u kobiet

Często dolegliwości bólowe są wynikiem małej aktywności fizycznej na co dzień i osłabienia mięśni, które potem zmuszone do dłuższego utrzymywania napięcia, zaczynają boleć.

Ból karku − zapobieganie

Jeśli ból karku towarzyszy Ci często lub wykonujesz pracę, która może skutkować takimi dolegliwościami, spróbuj mu zapobiec. Żeby mięśnie mogły podołać codziennym wyzwaniom, dobrze jest prowadzić aktywny tryb życia i wykonywać ćwiczenia wzmacniające.

ból karku u mężczyzn

W trakcie pracy przy komputerze warto zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie ciała przy biurku. Dobrze jest również od czasu do czasu poruszać głową w różne strony, żeby wspomóc krążenie w mięśniach, a tym samym ich odżywienie. Jeśli problemy z karkiem odzywają się w nocy lub rano, warto rozważyć zakup odpowiedniej poduszki, która wymusi prawidłowe ułożenie szyi w trakcie snu.


Źródła:

1. Zborowski A., Masaż klasyczny, Kraków, AZ, 2008.

 

Wielowitaminowa oliwka do masażu ciała, zawiera witaminy A, E i F.
Maść końska rozgrzewająca, skuteczna na bóle spowodowane wysiłkiem.

Więcej artykułów na ten temat

 • Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

  Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Co jest, aby dbać o wzrok? Jakie witaminy i minerały dostarczać wraz z pożywieniem? Sprawdź, jaka powinna być dieta na oczy!
 • Ciśnieniomierz nadgarstkowy − jaki wybrać?

  Ciśnieniomierz nadgarstkowy − jaki wybrać?

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Ciśnieniomierz to bardzo wygodne urządzenie do mierzenia ciśnienia. Jaka jest dokładność pomiaru? Warto go kupić, czy lepiej zainwestować w ciśnieniomierz naramienny?
 • Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

  Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Tatuaże są ostatnio bardzo modne. Zanim jednak zdecydujesz się na celową ingerencję w swoją skórę, dowiedź się, jakie mogą być przeciwwskazania do jego wykonania.