Co na ugryzienie komara? Czyli domowe sposoby na swędzące bąble
Ukąszenie przez komary wiąże się z wieloma niedogodnościami. Na skórze pojawiają się pęcherze, którym towarzyszy świąd. Jak zmniejszyć te uciążliwe objawy? Sprawdź!
„Co na ugryzienie komara” to chyba najczęściej wyszukiwana w Internecie fraza w tego lata. W tym roku mamy do czynienia wprost z plagą tych szkodników, które każdego wieczora bzyczą i obsiadają Cię, pozostawiając okropne, swędzące bąble. Jakie są sposoby na ugryzienie komara? Domowe sposoby często pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem. Zobacz, czym złagodzić ból.
Spis treści:
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Choć ukąszenia komara są zazwyczaj niegroźne, potrafią uprzykrzyć najpiękniejsze lato. Zwłaszcza wieczory spędzane na świeżym powietrzu. Żeby zapewnić sobie przestrzeń bez komarów możesz sięgnąć po różnego rodzaju repelenty, które zawierają w sobie DEET. Dostępne są one w aptekach i w drogeriach.
Co jednak zrobić, kiedy nie udało Ci się opędzić od komarów i masz na ciele pogryzienia? Komary pozostawiają po sobie pamiątkę w formie okropnie swędzącego, czerwonego bąbla. Dyskomfort po ukąszeniu komara trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilka dni. Jeżeli jednak zauważysz, że bąbel nie znika, a wręcz urósł, nie wstydź się udać z tym do lekarza. Być może to uczulenie na jad.
Jakie są więc domowe sposoby na bąble i co można przyłożyć na ukąszenie komara? Oto kilka pomysłów!
Sprawdź też leki i preparaty na ugryzienia i użądlenia.
1. Cytryna na ugryzienie komara
Sok z cytryny działa na skórę przeciwzapalnie i złagodzi ból. W miejscu ukąszenia komara powstaje drobny stan zapalny. Przyłożenie cytryny może na początku nieco mieć, zwłaszcza jeżeli zdarzyło Ci się rozdrapać ukąszenie i zrobić rankę w skórze. Jednak po chwili pieczenie i świąd powinny ustać. Przykładaj plasterek cytryny za każdym razem, kiedy poczujesz dyskomfort.
2. Ocet
Ocet zadziała podobnie do spirytusu salicylowego na skórę. Wystarczy, że zmoczysz octem wacik i przemyjesz nim ukąszenie. Ocet odkazi ranę i uśmierzy ból.
3. Mleko
Mleko możesz zastosować na 2 sposoby. Nasącz wacik mlekiem i przyłóż je do skóry. Poczujesz natychmiastową ulgę. Drugim sposobem jest wymieszanie 1 łyżeczki mleka w proszku, 1 łyżeczki soli i 1 łyżeczki wody. Taką papkę nałóż na ukąszenie komara na kilkanaście minut. Pomoże to złagodzić ból, który wywołuje jad.
Sprawdź też środki na komary i kleszcze.
4. Miód
Jeżeli nie masz uczulenia na miód, możesz śmiało zastosować go na ukąszenie komara. Najlepiej wybierz miód scukrzony, który nie będzie spływał z ciała. Miód doskonale nawilża, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Poczujesz więc ulgę od pieczenia i swędzenia.
5. Żel aloesowy
Ulgę i ochłodę dla rozgrzanego bąbla po ukąszeniu komara przyniesie także żel aloesowy. Podobny do tego, który poleca się m.in. na oparzenia po słońcu. Aloes działa łagodząco i chłodzi. Dobrze nawilży podrażnioną skórę. Smaruj ukąszenia tak często, jak tego potrzebujesz.
6. Olejek eukaliptusowy lub olejek z drzewa herbacianego
Olejki eteryczne to znakomity sposób na odstraszenie komarów i innych owadów, o czym możesz dowiedzieć się z tekstu: Jak chronić się przed kleszczami? Czy domowe sposoby są skuteczne? Ale nie tylko! Olejki eteryczne, które możesz nałożyć bezpośrednio na skórę pomogą Ci także złagodzić świąd po ukąszeniu. Na skórę możesz nałożyć bezpośrednio kilka kropli olejku z drzewa herbacianego lub olejku eukaliptusowego, (ten ostatni lepiej jednak rozcieńczyć w oliwie z oliwek lub oleju ze słodkich migdałów). Olejki eteryczne działają odkażająco i przeciwzapalnie. Pomogą więc złagodzić swędzenie. Możesz także wypróbować Oregasept H97 – olejek z organo z wyselekcjonowanych odmian.
Co pomaga na ugryzienie komara? Zajrzyj do apteczki!
Jeżeli domowe sposoby na ukąszenia komara nie zadadzą egzaminu, możesz spróbować sprawdzonych metod i specjalnych preparatów, które pomogą Ci złagodzić podrażnienia po jadzie komara. Składnikiem aktywnym, który złagodzi ból i pieczenie jest allantoina.
Chłodzącą mieszanką na ukąszenia owadów, szczególnie komarów jest także balsam kojący Mugga. Zawiera w swoim składzie olejek z drzewa herbacianego, chłodzący mentol i żel aloesowy. Pomaga uspokoić skórę. Na komary możesz także spróbować plastry Moskinto, które trzymają się na skórze.
Uszkodzony naskórek i złagodzenie podrażnień zapewni też krem Altmax, który oparty jest o działa nianie lanoliny. To niezwykle kojąca dla skóry substancja, której peptydy, ze względu na zwierzęce pochodzenie, są dobrze działają na regenerację ludzkiej skóry.
Na ukąszenie komara pomoże Ci także zwykły zimny kompres. ColdHot Happy Kids to specjalne okłady, które możesz przygotować trzymając w zamrażarce.