Ugryzienia i użądlenia (35)

Sortuj według
Ugryzienia i użądlenia

Ugryzienia i użądlenia

Najczęstsze objawy ukąszeń owadów – jak je łagodzić?


Bezpośredni kontakt z owadem, który zaatakował żądląc lub gryząc, nie należy do przyjemnych. Może wywołać bolesną opuchliznę lub swędzenie. U osób z nadwrażliwością na jad owadów skutki mogą być znacznie poważniejsze i wywołać nawet niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny. W takich przypadkach warto zastosować np. maść na ukąszenia.

W Polsce najczęściej żądleni jesteśmy w okresie wiosenno-letnim przez pszczoły, osy lub szerszenie, a wśród ugryzień, jako sprawców identyfikuje się również meszki lub komary. Zawartość ich jadu to szereg związków wywołujących określone reakcje organizmu. W jego skład wchodzą między innymi enzymy typu hialuronidazy i fosfolipaz, jak również peptydy, wśród których wymieniane są mellityna, apamina, acetylocholina oraz histamina. Jad i zawarte w nim substancje, działają w miejscu użądlenia i mają toksyczne działanie na krwinki. Są silnie niebezpieczne dla osób, które mają alergie na jad. W okresie kiedy szczególnie narażeni jesteśmy na występowanie owadów, warto trzymać w apteczce np. żel na ukąszenia. Preparat ten zajmuje mało miejsca, a może się przydać gdy dużo przebywamy na świeżym powietrzu i narażeni jesteśmy na ukąszenia.

Alergicy powinni zabezpieczyć się, przechowując odpowiednio mocniejsze środki – oczywiście najlepiej po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Dobrym pomysłem jest również zażywanie suplementów diety, które lekiem nie są, ale wspierają codzienną dietę w składniki, które mogą niwelować niektóre objawy ugryzień.


Co na ugryzienia osy – czyli preparaty, które można stosować zamiast maści


Łagodzące preparaty na ugryzienia owadów pomagają w zwalczaniu objawów kontaktu z jadem. Wśród nich znajdują się kremy, żele oraz maści.  Preparaty należy dobierać pod kątem przyczyny występujących objawów.  Część ze środków ma skład skomponowany w taki sposób, aby działać kojąco zarówno na użądlenia pszczoły, osy jak również meszki.

Preparaty na ugryzienia owadów pomagają w usunięciu z organizmu toksyn wywołujących objawy. Wspomagają gojenie i skracają czas regeneracji skóry. Zmniejszają też objawy pieczenia, swędzenia, obrzęków i zaczerwienienia.


Co na ukąszenia szerszenia i ugryzienie pchły  – czyli jak się zabezpieczyć po ataku
W grupie leków na ukąszenia znajdują się m.in. żele antyhistaminowe, które po naniesieniu na skórę chłodzą jej obszar, łagodząc dokuczliwe objawy. Gdy zadamy sobie pytanie „co na ugryzienia”? mamy do wyboru jeszcze maści, które również łagodzą podrażnienia, Czasem zdarzają się również ugryzienia pchły. Czym smarować zainfekowane miejsce? Świetnie nadają się do tego maści używane po ukąszeniach pozostałych owadów. Preparaty na ugryzienia pcheł można również nabyć w aptece w postaci kremu. Większość z nich jest wydawana bez recepty.


Kolejny przypadek – co zrobić gdy ugryzie szerszeń? Po pierwsze, tego typu ukąszenie jest bardzo bolesne, oprócz obrzęku i zaczerwienienia pojawia się rana. Ranę należy opatrzyć i zabezpieczyć. Najpierw jednak należy się upewnić, czy osoba ukąszona nie ma alergii na tego typu ugryzienia. Być może niezbędna będzie pomoc lekarza. Wśród preparatów na ugryzienia, także szerszeni, można miejscowo stosować aerozole, które łagodzą obrzęk, pieczenie i swędzenie. Użycie środka należy powtórzyć kilkakrotnie w ciągu doby. Zasadniczo większość środków na ugryzienia szerszeni to te same, co na ukąszenie osy. Przed ich użyciem należy przeczytać informacje o produkcie.