Czy blokery potu są szkodliwe? Sprawdzam!

11. 4. 2021 · Natalia Klonowska · 9 minut czytania
 • codzienna pielęgnacja

Kto może, a kto nie powinien używać blokerów potu? Jak bezpiecznie je stosować, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje? Analiza składu i działania blokerów pomoże ocenić korzyści i ewentualne straty związane z ich zakupem. Szukam więc odpowiedzi na to, czy blokery potu są szkodliwe.

Bloker potu a antyperspirant – jaka jest różnica?

Blokery potu to silniejsza wersja antyperspirantów, których większość z nas używa na co dzień. Silniejsza dlatego, że ma w swoim składzie większe stężenie soli aluminium (polska nazwa to hydrat chlorku glinu, chlorek aluminium – znajdziesz go na liście składników INCI pod nazwą: aluminum chloride lub aluminium chlorohydrate).

Ola Wolska dodaje:

„Blokery potu, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu blokować całkowicie wydzielanie potu. Oznacza to, że sole glinu czopują ujścia gruczołów potowych, przez co pot nie może wydostać się na zewnątrz. To właśnie dlatego narasta wobec nich wiele kontrowersji i pojawia się pytanie, czy są bezpieczne. Rodzi się bowiem zarzut, że zaburzają fizjologiczne funkcjonowanie organizmu człowieka. Pamiętaj, że bloker potu ma inne zastosowanie niż antyperspirant czy dezodorant”.

No właśnie! Warto wspomnieć, że dezodoranty mają zupełnie inne działanie niż blokery potu czy antyperspiranty − nie hamują pocenia, a jedynie ograniczają rozkład bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu. Polecam Ci także artykuł na temat antyperspirantów bez aluminium: Antyperspiranty bez aluminium – zdrowe i skuteczne?.

dezodorant

Dobrze oceniane blokery w m.in produkty Ziaja dla kobiet i mężczyzn czy też dedykowany specjalnie panom bloker potu Ziaja Yego. Więcej dermokosmetyków znajdziesz w naszym rankingu: Blokery potu. Ranking według opinii blogosfery.

Jak działają blokery potu?

Zawarte w składzie blokerów sole glinu,odkładają się na powierzchni gruczołów potowych i po pewnym czasie dochodzi do ich rozkładu. Dlatego nie aplikuje się ich każdego dnia, tylko 1-2 razy w tygodniu, na noc. Chlorek glinu wchodzi w reakcje z potem i czopuje kanaliki potowe, zapychając je powstałym w ten sposób żelem – ujścia gruczołów potowych zostają uszczelnione. Znika nieprzyjemny zapach, bo przez działanie soli bakterie nie mają pożywki w postaci potu. Dodatkowo zwężają się gruczołu potowe.

Chlorek glinu to powszechny składnik preparatów na nadmierną potliwość do stosowania zewnętrznego. Więcej o nadmiernej potliwości przeczytasz tu: Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź! A czy sól glinu jest dla Ciebie bezpieczna?

blokery potu dla mężczyzn

Czy blokery potu są bezpieczne?

W mediach i w opinii publicznej pojawiły się niepokojące podejrzenia łączące sole aluminium z rakiem piersi oraz chorobą Alzheimera. Natomiast nie zostało to oficjalnie potwierdzone naukowo, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności w ich stosowaniu.

Ola Wolska dodaje:

„W 2018 roku Polska Agencja Prasowa przedstawiła wyniki badań prowadzonych przez dr Caroline Linhart na Uniwersytecie Medycznym w Insbruku. W testach wzięło udział 418 kobiet: połowa z nich miała zdiagnozowany nowotwór piersi w przeciągu ostatnich 5 lat, w skład drugiej grupy wchodziły ochotniczki. Panie odpowiadały na pytania dotyczące ich stylu życia. Aby nie zaburzać wyników testu, badane nie wiedziały, że biorą udział w ankiecie, która miała ocenić, jaka jest korelacja pomiędzy stosowaniem soli glinu w dezodorantach czy antyperspirantach a nowotworem piersi. Co więcej, w ankiecie znalazły się także pytania o inne czynniki, które mogły mieć wpływ na diagnozę nowotworu. Wnioski?

U kobiet poniżej 30. roku życia, które używały wielokrotnie w ciągu dnia antyperspirantu z aluminium, ryzyko zachorowania na raka piersi było dokładnie o 3,88 razy większe niż u pań z grupy kontrolnej. Dodatkowo podczas badania tkanek stwierdzono, że im częściej badane używały dezodorantów z solami glinu, tym stężenie glinu w tkankach było większe.

blokery potu - chlorek aluminium

Jednak dr Linhart podkreśla, że zależność pomiędzy nowotworem piersi, częstotliwością stosowania kosmetyków pod pachę i stężenia glinu w tkankach zaobserwować można jedynie u młodych kobiet. Zależności tej nie stwierdzono u kobiet po 30. roku życia.

Co można wyciągnąć z badań dr Linhart? Ogólny wniosek płynący z testów jest taki, że dezodorantów z solami glinu należałoby używać maksymalnie 1 raz dziennie, szczególnie jeżeli chodzi o młode kobiety. Ponadto świat medycyny podkreśla, że badania takie należałoby powtórzyć na innej, większej populacji. Zarzutem, który stawia się metodzie badania dr Linhart jest to, że kobiety odpowiadały na pytania o swoją higienę jedynie na podstawie swoich wspomnień. A to może zaburzać wyniki badań zarówno w jedną, jak i drugą stronę”.

 

Antyperspirant redukujący pocenie i przykry zapach, dla mężczyzn.

 

 

AKTUALIZACJA

W informacjach podanych przez Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) 20 lipca 2020 roku, Instytut ocenił, że antyperspiranty z chlorkiem glinu (aluminiumchlorohydrate) mogą być stosowane każdego dnia, a zagrożenie dla zdrowia, które ze sobą niosą, jest mało prawdopodobne, bazując na dotychczasowych doniesieniach.

 

Najwięcej aluminium dociera do Twojego organizmu z żywnością. Związki tego pierwiastka występują naturalnie w wodzie, owocach, warzywach, substancjach barwiących żywność, a nawet przedostają się do niej z foli aluminiowej. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ustalił normy dotyczące ilości aluminium, które organizm ludzki może przyjmować tygodniowo − natomiast ciężko wybadać, ile pochłaniamy w rzeczywistości.

blokery potu dla kobiet

Tak naprawdę nie wiadomo, czy sole aluminium mogą przedostawać się do organizmu przez zewnętrzną aplikację (i w jakich ilościach). Na pewno gdy skóra jest podrażniona − i to kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę przed zastosowaniem blokera − w żadnym wypadku nie można go nanosić! Nigdy nie nakładaj go bezpośrednio po depilacji, bo związki aluminium mogą przeniknąć do Twojego organizmu poprzez powstałe mikrouszkodzenia.

Kontrowersje wokół chlorku glinu nie ograniczają się jedynie do możliwych powiązań z wymienionymi wyżej chorobami. W czasach, gdy duży nacisk kładzie się na życie w zgodzie z naturą, zatkane kanaliki potowe i zaburzona praca gruczołów potowych to nie są sposoby, dzięki którym chcielibyśmy osiągnąć zamierzony efekt (redukcja potliwości). Chociaż nie zaburza to termoregulacji organizmu, a pot jest odprowadzany przez powierzchnię całego ciała, niektórzy nie popierają stosowania tego typu preparatów.

Blokery potu − skutki uboczne

Objawy uboczne, które mogą się pojawić przy pierwszej styczności z blokerem, to lekkie swędzenie, mrowienie, czy nawet podrażnienia lub krosty. Pamiętaj, że utrzymywanie się tych objawów nie wróży nic dobrego − bloker trzeba odłożyć i udać się do lekarza po inne rozwiązanie.

Ola Wolska radzi:

„Nigdy nie stosuj blokera potu zaraz po depilacji czy na otwarte rany. Chodzi nie tylko o to, że sole glinu mogą wniknąć do Twojego organizmu, jak pisze Natalia, ale przede wszystkim o to, że kosmetyk może wywołać poważne podrażnienia. Nakładając bloker na podrażnioną, świeżo wydepilowaną pachę, poczujesz niesamowite pieczenie i kłucie. Unikaj więc tego dla własnego komfortu!”.

golenie pach

Jaki bloker potu wybrać?

Ola Wolska pisze:

„Blokery potu przy nadmiernej potliwości najlepiej kupować w aptece lub w dobrej drogerii. Polecam Ci Medispirant w kulce (rol-on), który wystarczy stosować raz na 7 dni! Dzięki temu nie narażasz swojej skóry na codzienną ekspozycję na aluminium. Ale weź pod uwagę, że jednorazowo dostarczasz organizmowi jego większą dawkę.

Przed poceniem zabezpieczy Cię także Etiaxil Strong, który możesz nakładać na skórę raz na 5 dni. Godne polecenia są także dermokosmetyki Lefrosch oraz antyperspirant bloker SVR, który dodatkowo łagodzi podrażnienia na skórze. Pamiętaj, że blokery potu stosuje się raz na kilka dni, zwykle na noc. Niektóre z nich należy zmyć ze skóry rano. Kosmetyków tych używaj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta”.

szkodliwe blokery potu

Alternatywa dla blokerów roll on – tabletki?

Jednym z takich rozwiązań, które pozwalają Ci cieszyć się świeżością pod pachami i jednocześnie odstawić blokery potu na półki, są tabletki – blokery potu (Perspiblock forte). Oczywiście nie zawierają soli aluminium, ale wyciągi z ziół (szałwia, pokrzywa, melisa, skrzyp) o działaniu moczopędnym, co oznacza mniejszą potliwość i częstsze wizyty w toalecie.

Z tego powodu nie są dobre dla osób z niewydolnością nerek. Nie poleca się ich także, gdy potliwość wynika z problemów hormonalnych. Właściwości szałwii są tutaj kluczowe − od lat w zielarstwie wykorzystuje się jej zdolność do regulowania potliwości organizmu. Działanie tabletek może z czasem słabnąć, wtedy należy robić przerwy między opakowaniami. Więcej o szałwii przeczytasz w artykule: Szałwia − naturalny antyseptyk!.

dezodorant z szałwią

Podsumowując: czy blokery potu są szkodliwe?

Blokery potu przeznaczone są dla tych, którym nadmierna potliwość utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia. Mogą się nie sprawdzić u osób z delikatną, wrażliwą skórą oraz skłonnością do alergii skórnych. Na pewno warto robić przerwy w ich stosowaniu pod pachami, żeby kanaliki mogły się oczyścić. Dlaczego? Badania wykazały, że powtarzające się, miejscowe aplikowanie blokerów może prowadzić do wystąpienia reakcji toksycznych i powstawania ziarniaków na skórze. 

Ola Wolska podsumowuje:

„Na chwilę obecną nie ma jednoznacznych naukowych dowodów na to, że stosowanie blokerów czy antyperspirantów z aluminium stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia”.

 

Źródła:

 1. Piotrowska A.: Dezodoranty mogą zwiększać ryzyko raka piersi. W: Serwis Zdrowie PAP [online]. Dostępny w Internecie: https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/dezodoranty-moga-zwiekszac-ryzyko-raka-piersi. [Dostęp: 9.04.2021].
 2. BfR: Aluminium in antiperspirants: Low contribution to the total intake of aluminium in humans. W: www.bfr.bund.de [online]. Aktualizacja: 20.07.2020. Dostępny w Internecie: https://www.bfr.bund.de/en/press_information/2020/24/aluminium_in_antiperspirants__low_contribution_to_the_total_intake_of_aluminium_in_humans-250982.html. [Dostęp: 9.04.2021].
 3. BfR: FAQs about aluminium in food and products intended for consumers. W: www.bfr.bund.de [online]. Aktualizacja: 20.07.2020. Dostępny w Internecie: https://www.bfr.bund.de/en/faqs_about_aluminium_in_food_and_products_intended_for_consumers-191148.html. [Dostęp: 9.04.2021].
Antyperspirant roll-on z alantoiną, redukuje ilość wydzielanego potu.
Antyperspirant roll-on, redukuje brzydki zapach i nadmierne pocenie.

Najnowsze artykuły

 • Najlepszy prezent na Dzień Mężczyzny – ranking produktów

  Dzień Mężczyzny to czas, kiedy możesz podziękować swojemu chłopakowi, tacie, bratu czy koledze za to, że są w Twoim życiu. Odkryj najlepsze pomysły na prezenty, które sprawią mężczyźnie radość i zostaną w pamięci na długo!
  • ranking
  Najlepszy prezent na Dzień Mężczyzny – ranking produktów
  • ranking
 • Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - ranking produktów

  Najlepszy prezent na Dzień Kobiet to taki, który uwzględnia preferencje obdarowanej osoby. Nie wiesz, jaki upominek wybrać? Sprawdź nasz ranking - 5 najlepszych prezentów na Dzień Kobiet.
  • ranking
  Najlepszy prezent na Dzień Kobiet - ranking produktów
  • ranking
 • Najlepsze prezenty na Walentynki – ranking produktów

  Co kupić ukochanej osobie na walentynki? Dzień zakochanych to idealna okazja na wręczenie drugiej połówce drobnego upominku. Podrzucam 6 pomysłów na najlepszy prezent na Walentynki.
  • ranking
  Najlepsze prezenty na Walentynki – ranking produktów
  • ranking
 • Najlepsze balsamy do suchej skóry - ranking produktów

  Najlepsze balsamy do suchej skóry — sprawdź nasz ranking produktów i wybierz kosmetyk, który przyniesie Ci ukojenie!
  • pielęgnacja ciała
  • ranking
  Najlepsze balsamy do suchej skóry - ranking produktów
  • pielęgnacja ciała
  • ranking
 • Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!

  Pryszcze na pośladkach to dość powszechny, choć mało estetyczny problem. Jak mu zaradzić? Czy istnieją skuteczne sposoby, by zwalczyć krosty na pupie? Jakich kosmetyków używać? Sprawdź!
  • pielęgnacja ciała
  Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!
  • pielęgnacja ciała
 • Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!

  Problem nadmiernej potliwości potęgują wysokie temperatury, silne emocje i stres. Kiedy powinna Cię zaniepokoić? Kiedy należy udać się do lekarza? Wszystko o nadmiernej potliwości ciała.
  • pocenie się
  Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!
  • pocenie się
 • Sucha skóra na nogach – przyczyny, objawy i leczenie

  Sucha, zaczerwieniona i łuszcząca się skóra na nogach to defekt, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o przesuszoną skórę nóg? Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza? Sprawdź!
  • nawilżenie skóry
  Sucha skóra na nogach – przyczyny, objawy i leczenie
  • nawilżenie skóry
 • Najlepsze żele pod prysznic — ranking produktów

  Szukasz przyjemnego żelu pod prysznic, który odpowie na potrzeby Twojej skóry? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking TOP 6 produktów – wybierz najlepszy kosmetyk!
  • ranking
  Najlepsze żele pod prysznic — ranking produktów
  • ranking

Przeczytaj też

 • Peeling solny na wrastające włoski po depilacji

  Aby pozbyć się wrastających włosków i przygotować skórę do depilacji, warto wykonać peeling. Poznaj przepis na domowy kosmetyk z soli, olejków eterycznych i oliwy z oliwek.
  • infografiki urodowe diy
  Peeling solny na wrastające włoski po depilacji
  • infografiki urodowe diy
 • Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Poznaj wady i zalety

  Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Która metoda jest lepsza? Czym różnią się od siebie? Jakie są ich wady i zalety? Czy istnieją przeciwwskazania? Sprawdź!
  • depilacja
  Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Poznaj wady i zalety
  • depilacja
 • Domowy balsam brązujący do ciała – zrób to sama!

  Jeśli chcesz uzyskać efekt opalenizny bez narażania skóry na ekspozycję promieni słonecznych, koniecznie sprawdź nasz przepis na balsam brązujący. Dowiedz się więcej!
  • infografiki urodowe diy
  Domowy balsam brązujący do ciała – zrób to sama!
  • infografiki urodowe diy
 • Kosmetyki ujędniające - jak działają na brzuch? Co w nich siedzi i jakie mają właściwości?

  Ujędrnienie brzucha i ciała to nie lada wyzwanie. Sprawdź, czego poszukiwać w kosmetykach ujędrniających i które składniki powinny zwrócić Twoją uwagę! Dowiedz się więcej!
  • jędrne ciało
  Kosmetyki ujędniające - jak działają na brzuch? Co w nich siedzi i jakie mają właściwości?
  • jędrne ciało
 • Przepis na maseczkę z olejkiem na pryszcze

  Masz już dość ciągłych pryszczy i męczącego trądziku? Wypróbuj domową maseczkę z olejkiem z drzewa herbacianego. Sprawdź przepis!
  • infografiki urodowe diy
  • cera trądzikowa
  Przepis na maseczkę z olejkiem na pryszcze
  • infografiki urodowe diy
  • cera trądzikowa
 • Kobieca nauka golenia. Lekcja 1. Podrażnienia po goleniu

  Podrażnienie po goleniu to częsty objaw. Jak się przed nim uchronić? Co zrobić, by zminimalizować ryzyko suchości i zaczerwienia skóry po depilacji? Sprawdź!
  • depilacja
  Kobieca nauka golenia. Lekcja 1. Podrażnienia po goleniu
  • depilacja
 • Jesienna pielęgnacja twarzy i skóry ciała - pielęgnacja zgodnie z porami roku

  Czy wiesz, że sposoby pielęgnacji ciała zależą od pory roku? Jak dbać o skórę, kiedy na dworze jest siarczysty mróz? O czym pamiętać podczas upałów? Dowiedz się więcej!
  • pielęgnacja ciała
  Jesienna pielęgnacja twarzy i skóry ciała - pielęgnacja zgodnie z porami roku
  • pielęgnacja ciała
 • Sezon na dynię: okład i peeling wyszczuplający z dynią

  Chcesz ujędrnić skórę i pozbyć się nieestetycznego cellulitu? Wykonaj okład oraz peeling z dyni. Poznaj naszą recepturę i przekonaj się, że samodzielne przygotowanie kosmetyków nie jest trudne!
  • infografiki urodowe diy
  Sezon na dynię: okład i peeling wyszczuplający z dynią
  • infografiki urodowe diy

Więcej artykułów na ten temat