Dezodoranty i antyperspiranty

  (156)

Trudno wyobrazić sobie wyjście z domu bez skutecznego zabezpieczenia przed zapachem potu. Warto dobrać skuteczny antyperspirant lub dezodorant zapewniający długotrwałą ochronę przed przykrym aromatem. Kosmetyk pozwoli czuć się świeżo i komfortowo przez cały dzień. Sprawdź, jakie produkty znalazły się w tej kategorii i wybierz coś dla siebie.

Sortuj według
Antyperspirant w kulce chroniący przed potem i brzydkim zapachem.
Dezodoranty i antyperspiranty

Dezodoranty i antyperspiranty

Antyperspirant a dezodorant – czym się różnią?

Najważniejsza różnica między wspomnianymi kosmetykami dotyczy ich sposobu działania. Dezodorant ma za zadanie maskować zapach potu, a antyperspirant blokować jego wydzielanie. Przy intensywnym poceniu się to drugi z produktów okaże się skuteczniejszy. Substancje zawarte w antyperspirancie to związki ograniczające potliwość, zwykle sole glinowo-cyrkonowe albo alkaliczne sole chlorku glinu. Łączą się one z wilgocią na skórze. Pod wpływem temperatury mieszanka przekształca się w żel zwężający ujście gruczołów potowych. Kosmetyk ogranicza w ten sposób wydostawanie się potu na zewnątrz skóry. Produkty bezzapachowe jedynie blokują pocenie się, podczas gdy warianty zapachowe pozostawiają na ciele miły aromat. Kosmetyki nie zatykają gruczołów potowych. Na pewien czas ograniczają ich działanie – dopóki nie zostaną zmyte z powierzchni skóry.

Dezodorant to produkt maskujący nieprzyjemną woń potu. Nie ogranicza on pocenia się, lecz sprawia, że uwalniany zapach jest milszy. Wybierając kosmetyk dla siebie, warto zadbać o to, by jego nuty zapachowe przypadły nam do gustu. To właśnie zapach produktu przesądzi o wrażeniach związanych z jego stosowaniem. Na rynku dostępne są rozmaite wersje aromatyczne – kwiatowe, owocowe, ziołowe, kojarzące się ze słodkimi deserami, cytrusowe czy perfumowane. Bez trudu można więc odszukać coś odpowiedniego dla siebie. Warto jednak pamiętać, że zapachy kosmetyków maskujących woń potu są ulotne, dlatego najlepiej zawsze nosić je przy sobie, by ponowić aplikację i odświeżyć ciało.

 

Rodzaje antyperspirantów i ich działanie

Antyperspirant może występować jako sztyft. W takiej formie jest kremowym wkładem zapakowanym w plastikową tubkę. Dzięki stałej konsystencji okazuje się bardzo wygodny w użyciu i wystarcza na wiele aplikacji. Może zawierać talk wchłaniający wodę i dbający o suchość skóry pod pachami. Sztyfty mogą być wzbogacone składnikami nawilżającymi i łagodzącymi. Wspomniane substancje chronią skórę pach przed podrażnieniami, suchością i odparzeniami. Kosmetyki w sztyfcie mogą brudzić ubrania, dlatego warto szukać wariantów zapewniających bezproblemową aplikację.

Antyperspirant często przyjmuje też postać sprayu. Kosmetykiem spryskuje się skórę pod pachami i czeka do wchłonięcia preparatu. Spraye są szybkie i wygodne w użyciu. Mogą zawierać talk pochłaniający wilgoć i zapobiegający pojawianiu się mokrych plam na ubraniach. Często spraye wzbogaca się aromatami kwiatowymi, owocowymi i innymi nutami zapachowymi. Dzięki tym dodatkom kosmetyki jeszcze skuteczniej walczą z przykrym zapachem potu.

Kulka to kolejna postać, pod jaką może występować antyperspirant. Specjalna obracająca się część jest dołączana do opakowania z plastiku lub szkła. Choć produkt wchłania się wolniej niż w przypadku sprayu, rozprowadzanie go po skórze nie sprawia problemu. Kosmetyk w kulce ma postać żelu lub płynu. Zaczyna on działać po zaaplikowaniu na skórę. Zazwyczaj taki produkt jest łagodniejszy niż spray. Można stosować go bezpośrednio po depilacji skóry pod pachami. Nie powinno wiązać się to z powstawaniem podrażnień. Wadą produktu w kulce jest konieczność odczekania pewnego czasu, aż kosmetyk wyschnie. Może obniżać to komfort użytkowania, lecz nie stanowi istotnej niedogodności.

Antyperspiracyjnie i dezodorująco działają również specjalne chusteczki. Są one wzbogacane substancjami nawilżającymi i zapachowymi. Można używać ich do przetarcia skóry pod pachami w podróży albo do higieny rąk.

Kolejnym produktem dostępnym w sklepach i aptekach jest antyperspirant w kremie. Skutecznie ogranicza on wydzielanie potu i przeciwdziała powstawaniu mokrych plam pod pachami. Kosmetyk ma również działanie dezodorujące. Neutralizuje zapach potu i zapewnia długo utrzymujące się wrażenie świeżości. Produkt w kremie jest delikatny dla skóry. Nie powinien zawierać barwników ani alkoholu. To kosmetyk odpowiedni do pielęgnacji skóry wrażliwej. Zabezpiecza ją przed podrażnieniami i dba o jej nawilżenie.

Innym rozwiązaniem jest kosmetyk w krysztale. To naturalny produkt polecany miłośnikom pielęgnacji bliskiej przyrodzie. Kosmetyk w krysztale jest występującym w naturze minerałem o nazwie ałun. Jego właściwości doceniali już starożytni Rzymianie i Egipcjanie stosujący go jako środek ograniczający przykre zapachy. Ałun nie zawiera barwników, parabenów ani konserwantów. Jest bezzapachowy i łagodny dla skóry. Można stosować go w celu złagodzenia podrażnień po depilacji i ukąszeń owadów. Wystarczy potrzeć kryształem wilgotną skórę, by skorzystać z jego właściwości.

 

Jak dobrać skuteczny antyperspirant lub dezodorant?

Skuteczny antyperspirant czy dezodorant ma odpowiednio skomponowany skład. Nie powinien zawierać alkoholu. Składnik ten mocno wysusza i podrażnia skórę pod pachami. Powoduje też nieprzyjemne odczucia po zaaplikowaniu produktu zaraz po depilacji. Na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia i drobne, szczypiące ranki. Przy wrażliwym i suchym naskórku warto zdecydować się na stosowanie kosmetyku wzbogaconego nawilżającym, kojącym balsamem. Zapewni to komfortową aplikację i będzie pielęgnować skórę pod pachami.

Najlepsze produkty ograniczające pocenie lub maskujące zapach potu nie zostawiają białych śladów na ciemnych ubraniach. Po nałożeniu na skórę nie powinny brudzić materiału. Ponadto dobre kosmetyki antyperspiracyjne i dezodorujące mają wygodną konsystencję. Warto zatem zastanowić się, jaka forma produktu okaże się najbardziej komfortowa w stosowaniu – sztyft, kulka, krem, a może spray. Konsystencja nie ma wpływu na skuteczność kosmetyku, lecz wiąże się z różnym czasem wchłaniania się preparatu.

Poszukując skutecznego antyperspirantu warto również zaopatrzyć się w odpowiedni żel pod prysznic czy płyn do kąpieli. Odpowiednia higiena ciała jest niezwykle istotna jeśli chodzi o zapach ciała czy jego pocenie się. A sam antyperspirant czy dezodorant nie może zastępować codziennej higieny.