Domowe chelatowanie włosów – jak usunąć skutki twardej wody na włosach?

9. 7. 2021 · 6 minut czytania

Masz twardą wodę w kranie, a Twoje włosy na tym cierpią? Nie muszą! Wystarczy zastosować zabieg chelatowania włosów! Sprawdź, jak to zrobić!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Domowe chelatowanie włosów – jak usunąć skutki twardej wody na włosach?

Podobnie jak podczas prania twarda woda tworzy osad na odzieży, tak samo wygląda sytuacja z włosami, co sprawia, że stają się matowe, szorstkie i sztywne. Jak temu zaradzić? Zamień swoją łazienkę w profesjonalny salon fryzjerski i samodzielnie przeprowadź zabieg oczyszczający. Domowe chelatowanie włosów to świetny sposób na usunięcie osadów mineralnych z całej długości pasm. Sprawdź, jak skutecznie oczyścić włosy, by zachwycały miękkością i lśniły zdrowym blaskiem!

Jak twarda woda wpływa na włosy i skórę głowy?

W większości domów w Polsce z kranów leci tzw. twarda woda, czyli bogata w jony wapnia oraz magnezu, a nierzadko także manganu i żelaza. Im większe jest ich stężenie, tym woda twardsza. Po czym można to łatwo poznać? Jeśli zdarza Ci się szorować kamienny osad na kranach lub w toalecie, a w czajniku osadza się kamień, masz do czynienia z twardą wodą.

Minerały w czasie prania oblepiają włókna tkanin. To samo dzieje się z Twoimi włosami w czasie codziennego mycia. Jony wapnia i magnezu przylegają do nich, wchodzą pod odchylone łuski i tworzą osad. Nie jest on widoczny na pierwszy rzut oka, jednak ta niewidzialna powłoka ma duży wpływ na kondycję pasm. Jeśli Twoje kosmyki są matowe, szorstkie w dotyku, sztywne i skłonne do rozdwajania na końcach, winowajcą jest najprawdopodobniej twarda woda, a dokładniej, zawarte w niej minerały. 

Taka skorupa blokuje także wnikanie substancji odżywczych. Dlatego możesz nie zauważać działania nawet najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych! Twarda woda nie jest obojętna także dla skóry głowy. Zmniejsza pienienie szamponów, czego efektem bywa uczucie niedomycia, nawet po dwukrotnym umyciu włosów. Duże stężenie minerałów w wodzie może powodować zapychanie mieszków włosowych, co przyczynia się do swędzenia skóry i wypadania cebulek. Żeby temu zapobiec, warto raz na jakiś czas wykonać samodzielnie chelatowanie włosów w domu.

domowe chelatowanie włosów

Na czym polega chelatowanie włosów? Jakich efektów się spodziewać?

Chelatowanie włosów to proces, który polega na oczyszczeniu włosów z mineralnego osadu. Substancja chelatująca wiąże jony minerałów, dzięki czemu znika twarda powłoka. Ważne jest, by do zabiegu wybrać odpowiedni szampon do chelatowania – taki, który w składzie posiada związek chelatujący, np. SLS, Disodium EDTA czy Tetrasodium EDTA. Do wykonania domowego zabiegu świetnie sprawdzi się np. szampon oczyszczający TricoBotanica – zawiera Tetrasodowy glutaminian dioctanu, który ma właściwości chelatujące. Kompleksuje jony metali i neutralizuje ich niekorzystny wpływ na włosy. Dodatkowo w składzie znajduje się wyciąg z nagietka lekarskiego, który wykazuje działanie przeciwzapalne, hamuje namnażanie bakterii i przyspiesza regenerację skóry głowy. Olejek z mięty pieprzowej daje uczucie świeżości i przyjemnie chłodzi skórę.

Po chelatowaniu włosy odzyskują miękkość, sprężystość i naturalny połysk. Zmniejsza się też skłonność końcówek do rozdwajania, a łuski włosów są oczyszczone ze złogów i mniej podatne na plątanie. Dodatkowym plus stanowi też skuteczniejsza pielęgnacja odżywkami i maskami – pozbawione osadu pasma szybciej i dokładniej chłoną dobroczynne składniki z kosmetyków.

Jeśli z Twoich kranów płynie twarda woda, koniecznie wypróbuj chelatowanie włosów. Domowe sposoby na przeprowadzenie zabiegu są niezwykle proste i nie wymagają zakupu trudno dostępnych drogich produktów.

Sprawdzone sposoby na domowe chelatowanie włosów 

Przygotowania do zabiegu należy zacząć już dzień wcześniej – wieczorem warto nanieść na włosy oliwę z oliwek lub olej kokosowy i pozostawić na całą noc. Dzięki temu pasma będą gotowe na działanie silnych substancji chelatujących i nie ulegną zbyt mocnemu przesuszeniu. Rano, po przebudzeniu, można zacząć chelatowanie włosów.

Szampony, które przydadzą się podczas zabiegu, nie mogą być łagodnymi kosmetykami naturalnymi. Produkty idealne do chelatowania oferuje np. marka Klorane. Szampon oczyszczający z wyciągiem z pokrzywy zawiera Trisodium ethylenediamine disuccinate, czyli składnik chelatujący, który neutralizuje jony metali obecne w twardej wodzie.

chelatowanie włosów domowe sposoby

Jeśli masz blond włosy i obawiasz się, że mycie kosmetykiem pokrzywowym może je przyciemnić, sięgnij po szampon rumiankowy Klorane. W jego składzie znajdują się pożądane w tym przypadku SLS oraz Tetrasodium EDTA – silne związki chemiczne, które świetnie sprawdzą się przy oczyszczaniu włosów z mineralnych złogów. Dodatkowo wyciąg z rumianku zadba o jasne pasma i doda im zdrowego blasku.

Umyj włosy szamponem, ale nie spłukuj go od razu. Jeśli Twoje kosmyki nie są bardzo suche, możesz potrzymać na nich chwilę spieniony kosmetyk. Ważne, żeby ten czas nie przekroczył pięciu minut, w przeciwnym razie włosy i skóra głowy ulegną przesuszeniu. Po umyciu spłucz szampon, jednak nie wodą z kranu. Jeśli zależy Ci, by efekt po chelatowaniu utrzymał się dłużej, użyj do tego wody źródlanej – ma niską zawartość minerałów, dlatego nie wytworzy twardego osadu.

    Przepis na domową maseczkę na chelatowanie włosów

    Obawiasz się szamponów z SLS i EDTA w składzie, ale kusi Cię chelatowanie włosów? Przepis na domową maseczkę to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Umyj włosy delikatnym kosmetykiem. Świetnie sprawdzi się szampon oczyszczający z serii Wild Siberica Faroe Islands z wyciągiem z odżywczych alg z Wysp Owczych lub szampon z węglem aktywnym Equilibra. Puder węglowy także skutecznie oczyszcza i detoksykuje włosy oraz skórę głowy.

    Po umyciu sięgnij po swoją ulubioną maskę do włosów, odmierz 3–4 łyżki, w zależności od długości Twoich pasm, dodaj pół łyżeczki kwasku cytrynowego oraz rozdrobnioną tabletkę witaminy C (najlepiej 200 mg). Gotową mieszankę nałóż na włosy, omijając skórę głowy i pozostaw na 20–30 minut. Taką maskę możesz stosować 1–2 razy w miesiącu, by nie przesuszyć kosmyków.

    chelatowanie włosów w domu

    Chelatowanie włosów w domu – jak często należy to robić?

    Chelatowanie szamponem możesz robić nieco częściej niż domową maską. Wiele zależy od twardości wody, którą myjesz włosy, jednak przyjęło się, żeby chelatować pasma co trzecie mycie lub raz w tygodniu. Taka częstotliwość pozwoli zadbać o kosmyki, a jednocześnie ich nie przesuszyć.

    Jeśli masz tłuste włosy i musisz myć je każdego dnia, możesz wypróbować szampon Fitomed. Zawiera on substancje chelatujące, a jednocześnie posiada w składzie wyciągi z ziół, które pomagają zahamować łojotok, zmniejszają uczucie swędzenia skóry głowy, a także zwalczają lekki łupież. Raz w tygodniu pozostaw szampon na włosach na dłużej zgodnie z instrukcją chelatowania, dzięki czemu skutecznie usuniesz mineralny osad.

    Dla kogo chelatowanie włosów w domu? 

    Domowe chelatowanie włosów to prosty zabieg dla każdego, kto na co dzień myje pasma w wodzie bogatej w minerały. Dzięki temu szybko oczyścisz włosy ze złogów mineralnych i przywrócisz im upragnioną miękkość i blask. Zachowaj jednak szczególną ostrożność, jeśli Twoje kosmyki są suche lub bardzo suche – częste chelatowanie może prowadzić do jeszcze większego przesuszenia, co nie będzie korzystne dla tego rodzaju włosów.

    Źródła:

    Hambidge K. M.: Hair analyses: worthless for vitamins, limited for minerals. The American journal of clinical nutrition, R.1982, nr 36(5), s. 943-949.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora