Kremowanie włosów: alternatywa dla olejowania? Sprawdź, na czym polega

29. 9. 2021 · 7 minut czytania

Słyszałaś o zabiegu kremowania włosów? To alternatywa dla olejowania. Sprawdź koniecznie, na czym polega ten zabieg!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Kremowanie włosów: alternatywa dla olejowania? Sprawdź, na czym polega

Kremowanie włosów to dobra alternatywa dla cienkich, delikatnych, ale również wysokoporowatych włosów. Ten sposób odżywiania sprawdzi się, gdy Twoje kosmyki potrzebują nawilżenia, ujarzmienia i ochrony, a olejowanie nadmiernie je obciąża. Sprawdź, jakich kremów używać i na co uważać.

Co to jest kremowanie włosów?

Kremy i balsamy do włosów są dobrodziejstwem dla tych, u których olejki do włosów po prostu się nie sprawdzają. Plusem takiego rozwiązania jest ogromna ilość gotowych, odżywczych mieszanek w postaci masek do włosów, kremów i odżywek do włosów. Olejowanie nieodpowiednimi kosmetykami może zwiększać przetłuszczanie się lub zbytnio obciążać cienkie i delikatne pasma. Olejki trudniej zmywa się (zobacz, na czym polega emulgowanie włosów) i jest to bardziej czasochłonne niż spłukanie balsamu czy kremu. Te ostatnie często mają w swoim składzie odżywcze olejki, ale dodatkowo zostają nasycone witaminami i innymi substancjami pomocniczymi. Są zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w użyciu oraz nie trzeba ich podgrzewać.

kremowanie włosów

Kiedy rozważyć kremowanie włosów?

Kremowanie najlepiej sprawdza się w przypadku włosów suchych, matowych, uszkodzonych oraz wysokoporowatych, czyli najczęściej falowanych lub kręconych. W przypadku tych ostatnich to dobry sposób na utrzymanie ładnego skrętu. Zobacz, jak podkreślić skręt fal. W porównaniu do prostych pasm mają lekko rozchylone łuski. Są przez to bardziej podatne na uszkodzenia, puszenie, łapanie wilgoci, plątają się. Kremowanie włosów wysokoporowatych pomaga je nawilżyć, odżywić i zamknąć wilgoć w środku włosa z pomocą emolientów.

kremowanie włosów efekty

Czym kremować włosy?

Być może zaskoczy Cię fakt, że możesz wykorzystać również kremy czy balsamy do pielęgnacji ciała, w tym kremy do twarzy (na przykład ANIDA Medi Soft). Niektórzy sięgają po balsamy dla dzieci, co sprawia, że mogą je trzymać dłużej na skórze głowy. Oczywiście nie każdy z tych produktów się sprawdzi.

Francuscy fryzjerzy często sięgają po mocno odżywcze kremy do rąk, które sprawiają, że włosy są gładkie, nabłyszczone i bardziej miękkie w dotyku. Dermatolog dr. Abraiz potwierdza, że zawierają silne substancje nawilżające, a także chronią zewnętrzną warstwę włosów przed uszkodzeniami. Co więcej,  posiadają w składzie zioła i olejki, które wspomagają wzrost włosów. Wybierz ten, który jest najlepszej jakości. Jedną z ciekawszych propozycji jest Rosadia krem do rąk z masłem shea i olejkiem z pestek dzikiej róży.

kremowanie włosów wysokoporowatych

Jaki krem będzie najlepszy na włosy?

Najważniejsze, aby krem był nasycony emolientami, witaminami i substancjami dobrze wiążącymi wilgoć, czyli humektantami.

Zadanie emolientów polega na natłuszczaniu i tworzeniu warstwy ochronnej na skórze i włosach. Dzięki temu widocznie poprawiają kondycję skóry i włosów. Ich ogromną zaletą jest brak konserwantów, spieniaczy czy szkodliwych barwników, więc ryzyko podrażnień w trakcie stosowania jest minimalne. Przykładem naturalnych emolientów są:

  • masło shea,
  • masło kakaowe,
  • oliwa z oliwek,
  • olej makadamia,
  • olej kokosowy
  • czy olej canola (otrzymywany z kanadyjskiej odmiany rzepaku).

Olej makadamia jest szczególnie ceniony w pielęgnacji włosów. Zawiera mnóstwo witamin, antyoksydantów, zapobiega przesuszaniu włosów i pomaga ratować zniszczone końcówki.

Humektanty, czyli nawilżacze, pozwalają zatrzymywać wilgoć dzięki zdolności do wiązania cząsteczek wody. Aby woda nie odparowywała z włosów, humektanty muszą być „zatrzymane” przez emolienty, które tworzą na włosach ochronny film.

jak kremować włosy

Jak uzupełnić ubytki we włosach?

Wiesz już, dlaczego tak ważne jest, aby krem zawierał oba rodzaje wyżej wymienionych substancji. Przykładem humektantów jest oczywiście mocznik. Jeśli nie wiesz, czym jest, przeczytaj jakie zastosowanie ma mocznik w kosmetyce. Inne nawilżacze z tej kategorii to:

  • gliceryna,
  • żel i sok aloesowy,
  • miód,
  • kwas hialuronowy
  • czy panthenol.

Wiedziałaś, że kwas hialuronowy pomaga uzupełnić ubytki we włosach? Taki humektant sprawdzi się przy kremowaniu włosów uszkodzonych zabiegami stylizującymi. Świetnym nawilżaczem jest również aloes, który można stosować w kremie lub jako osobny produkt.

Aloes zawiera ogromną ilość protein i witamin potrzebnych do zdrowego wzrostu włosów. Świeży żel z aloesu ma zdolność zatrzymywania wilgoci w cebulkach włosów. Pielęgnuje włosy na całej długości, naprawia uszkodzenia i odżywia kosmyki od wewnątrz. Stosowanie żelu aloesowego zamiast olejku do nawilżenia nie jest wcale złym pomysłem.

kremowanie włosów na sucho czy mokro

Jak używać żelu aloesowego do nawilżania włosów?

Weź dwie łyżeczki świeżego żelu z aloesu, wetrzyj w dłonie i delikatnie wmasuj w skórę głowy i czubki włosów. Pozostaw na 30 minut, po czym spłucz. Jeszcze jedna jego zaleta – jest rozpuszczalny w wodzie i dlatego można go dokładnie wypłukać bez użycia szamponu.

A może... nawilżający krem do włosów z aloesem? Krem na noc z olejem kokosowym Dr. Organic Bioactive Skincare ma mocno odżywczą formułę i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, o których mowa w artykule.

Nie można pominąć istotnej roli witamin w kremowaniu skóry głowy i włosów. Największe znaczenie mają przy tym witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli witaminy A i E, a przy jasnych włosach także do witaminy C.

kremowanie włosów kręconych

Jak kremować włosy?

Zastanawiasz się, jak kremować włosy, żeby osiągnąć zamierzony efekt? Wybierz krem lub balsam odpowiedni do swojego rodzaju włosów. Jak to zrobić? Przede wszystkim zwróć uwagę na składniki – czy zawierają odpowiednie dla twoich włosów olejki i czy nie ma tam substancji, które mogą podrażniać skórę albo na które jesteś uczulona. Pamiętaj oczywiście, żeby sprawdzić, czy występują w nim witaminy, nawilżacze i emolienty. Zabieg można powtarzać raz na tydzień lub w razie potrzeby częściej, np. raz na 5 dni.

Nabierz odpowiednią do długości włosów ilość kremu, rozetrzyj w dłoniach i wetrzyj ją najpierw w umytą skórę głowy. Masuj delikatnie przez 1-2 minuty. Po wmasowaniu kremu w skórę głowy nabierz kolejną porcję kremu i przejedź nią po pasmach włosów oraz końcówkach.

Aby możliwe było głębokie odżywienie i nawilżenie, krem musi pozostać na szczelnie przykrytych włosach od kilkunastu minut do kilku godzin. Jeśli masz problemy z przetłuszczaniem się włosów lub używasz kremu ze składnikiem, który może drażnić skórę, pomiń wcieranie w skórę głowy. Kremowanie najlepiej zaplanować na 30 min do 1 godziny przed myciem głowy. Zwróć uwagę na ostrzeżenia na etykietach, żeby uniknąć wysypki czy podrażnień na skórze.

kremowanie włosów jak zrobić

Po dokładnym zmyciu kremu spłucz włosy letnią wodą, aby domknąć łuski. Niektórzy używają szamponu, żeby dokładnie zmyć balsam i uniknąć ich przetłuszczenia. Inni decydują się opłukać włosy samą wodą, żeby nie zmywać ochronnej warstwy emolientów. Jeśli używasz szamponu, wybieraj te bez ciężkich, drażniących silikonów i alkoholi typu: alcohol denat, benzyl alcohol, grain alcohol lub isopropyl IPA. Pamiętaj, żeby na koniec nie suszyć włosów w wysokiej temperaturze.

Kremowanie włosów – na sucho czy mokro?

Kremowanie włosów na mokro daje szansę na zatrzymanie i związanie większej ilości wody we wnętrzu włosa. Poza tym zaleca się, aby kosmyki przed kremowaniem były dokładnie umyte. Gdy mowa o stylizacji włosów przy pomocy np. kremu do rąk, pojawiają się opinie, żeby robić to na włosach suchych lub lekko zwilżonych wodą z dyfuzora. Najlepiej samemu wypróbować najwygodniejszą dla siebie opcję.

czym jest kremowanie włosów

Kremowanie włosów – na co uważać?

Gdy sięgasz po balsam, musisz mieć pewność, że nie wywoła reakcji alergicznej na Twojej skórze. Dlatego nie zaleca się testowania na głowie nieużywanych wcześniej produktów. Niektóre kosmetyki do włosówmożna trzymać na głowie jedynie przez kilka minut. Dlatego jeśli wybierasz ten typ produktu, trzymaj się zaleceń producenta. Balsamy zostają na skórze, więc na ogół nie mają substancji drażniących, zaś mocno odżywcze maski do włosów najczęściej spłukuje się po 5 minutach, bo inaczej skóra głowy może ulec przesuszeniu lub podrażnieniu.

Kremowanie włosów – efekty

Kremowanie wygładzi i nawilży włosy, a także zapewni im skuteczną ochronę przed zabiegami stylizacji oraz czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, prawidłowe kremowanie ogranicza puszenie się włosów wysokoporowatych i pomaga je ujarzmić. Przykładowo, kremy do rąk sprawiają, że kędzierzawe włosy nabierają jedwabistości i są bardziej wygładzone niż na co dzień. Możesz go też użyć jak odżywki bez spłukiwania i jako środka ułatwiającego rozczesywanie. Na początek wypróbuj krem do rąk i paznokci z olejkiem arganowym Anida, lub krem do rąk Ziaja z dodatkiem odżywczego awokado.

krem na włosy czy warto

Spróbuj sama i przekonaj się, jak efektywne jest kremowanie włosów

Najważniejszymi efektami kremowania są: wygładzenie struktury, zwiększona sprężystość oraz mniejsza łamliwość włosów. Dzieje się tak dzięki współdziałaniu humektantów i emolientów, które wspólnie utrzymują odpowiednie nawilżenie w domkniętej łusce włosa. Choć kremowanie to dobry sposób na nawilżenie włosów, wciąż zaleca się głębokie kondycjonowanie za pomocą gorącego olejowania przynajmniej raz na 15 dni. Zobacz domowe sposoby na olejowanie włosów. Pomaga to lepiej zachować naturalne nawilżenie i zdrowie włosów. Jeśli nie jest to Twoja bajka, zamień olejki na krem i obserwuj efekty. Gdy włosy będą się przetłuszczać, omijaj okolice skóry głowy i zmniejsz ilość nakładanego kremu. Duży sens ma kremowanie włosów kręconych, pomaga bowiem w utrzymaniu ładnego skrętu. Proces nie obciąża fryzury w takim stopniu jak olejowanie, więc może to być dobra alternatywa dla posiadaczek cienkich i delikatnych włosów.

Źródła:

  1. Dr Abraiz: Can I use hand cream on my hair?. Dostęp 28.09.2021. Dostępny w Internecie: https://duskyskin.com/can-i-use-hand-cream-on-my-hair/. 
  2. How to Moisturize Your Hair Without Hair Oils? 3 Best Alternatives. W: Makeupandbeautyhome [online]. June 16, 2013. Dostęp 28.09.2021. Dostępny w Internecie: https://www.makeupandbeautyhome.com/2013/06/moisturize-hair-without-hair-oils-alternatives.html

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora