
Benfogamma 50 mg, 50 tabletek drażowanych
- Lek OTC
Elektromiografia (EMG), czyli badanie elektromiograficzne pozwala ocenić funkcjonowanie Twoich mięśni i nerwów. Jest wykorzystywane jest w celu diagnostyki chorób nerwowo-mięśniowych. Zobacz, jak wygląda badanie EMG, czy wymaga wcześniejszego przygotowania i kiedy lekarz może Ci je zlecić.
Wszystkie mięsnie szkieletowe w ciele człowieka, czyli te które pozwalają wykonywać Ci ruchy, są połączone z układem nerwowym za pomocą specjalnego łącza nerwowo-mięśniowego zwanego płytką motoryczną. Płytka zapewnia komunikację komórki nerwowej z komórką mięśniową, w wyniku czego impulsy z układu nerwowego trafiają do mięśni, które się kurczą. Wszelkie zaburzenia na tym poziomie możemy właśnie ocenić w badaniu EMG.
Prawidłowo funkcjonujący mięsień w spoczynku nie wykazuje żadnej aktywności, jest to tzw. cisza bioelektryczna. Natomiast już przy niewielkim ruchu powstaje prosty zapis składający się z pojedynczych potencjałów. Rejestrację przeprowadza się w stanie spoczynku mięśni od podczas wysiłku o narastającym natężeniu. W czasie maksymalnego wysiłku mięśnia powstają liczne potencjały tworząc zapis interferencyjny. W badaniu EMG można przeanalizować kształt, amplitudę oraz czas trwania pojedynczych potencjałów.
Elektromiografia nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie ważne jest, żeby nie smarować skóry kremami i olejkami, bo utrudni to przeczepienie elektrod. Wszyscy pacjenci, którzy przyjmują leki przeciwpłytkowe (np. aspiryna) lub przeciwkrzepliwe powinni poinformować o tym wcześniej lekarza.
Osoby leczące się z powodu miastenii powinni odstawić leki w dniu badania. Ok. 4 dni przed planowanym EMG trzeba odstawić suplementy zawierające magnez, wapń, witaminę D3. Przed badaniem będziesz musiał ściągnąć wszystkie metalowe ozdoby, ponieważ mogą one zaburzyć wynik. Badanie trwa ok. 30 − 40 minut.
Elektromiografia pozwala rozpoznać zaburzenia związane z funkcjonowanie mięśni i nerwów, dzięki czemu można ustalić lokalizację zmian patologicznych oraz ich charakter. Badanie pozwala zróżnicować, czy dany niedowład jest spowodowany uszkodzeniem nerwu czy mięśnia, wykrycie niewielkich uszkodzeń mięśni i nerwów, wielkość uszkodzonego obszaru oraz śledzenie dynamiki procesu chorobowego.
Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest wszczepiony rozrusznik serca lub kardiowerter-defibrylator, ciąża oraz tendencja do miejscowych obrzęków limfatycznych.
Badanie EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób neurologicznych i układu mięśniowego. O wskazaniach do badania zdecyduje twój lekarz.
Co jest, aby dbać o wzrok? Jakie witaminy i minerały dostarczać wraz z pożywieniem? Sprawdź, jaka powinna być dieta na oczy!