Rozjaśnianie włosów cytryną
Najbardziej znanym sposobem rozjaśniania włosów jest sok z cytryny. Możesz wykorzystać go w płukankach do włosów. Sok z cytryny zawiera kwasy owocowe i witaminę C, które mają właściwości rozjaśniające. Sok z cytryny ma bardzo niskie pH, a więc jest dużo kwaśniejszy niż Twoje włosy czy skóra. Dlatego zawsze stosuj go w rozcieńczonej formie. Na 1 porcję soku z cytryny, dodaj około 5 porcji wody.
Rozcieńczony sok z cytryny możesz stosować w formie sprayu, płukanki na włosy czy też w formie maski. Uważaj jednak! Rozjaśnianie włosów cytryną może wysuszyć Twoje włosy. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest naprzemienne rozjaśnianie cytryną i olejowanie włosów, np. olejem z pestek winogron (więcej o oleju z winogron dowiesz się z artykułu: Olej z pestek winogron − zastosowanie w kosmetyce naturalnej). Żeby nie uszkodzić włosów, sok z cytryny stosuj maksymalnie 3 razy w tygodniu. Pierwsze efekty powinnaś zauważyć po 2 tygodniach stosowania. Pamiętaj jednak, że sok z cytryny może rozjaśnić Twoje włosy na żółto.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem
Genialnym sposobem na uzyskanie jaśniejszej poświaty na włosach i słonecznych refleksów jest płukanka z naparu z rumianku. Rumianek ma właściwości rozjaśniające. W przeciwieństwie do soku z cytryny jest bardzo delikatny dla skóry. Może jednak nieco przesuszać włosy. Jak więc rozjaśnić włosy rumiankiem?
Wystarczy, że zaparzysz herbatkę z rumianku, rozcieńczysz ją zimną wodą i przepłuczesz nią umyte włosy. Najszybciej zadziała moczenie włosów w płukance przez przynajmniej 5 minut. Pamiętaj, żeby takiej płukanki z rumianku nie zmywać już wodą, a tym bardziej szamponem. Napar z rumianku możesz też przelać do atomizera i spryskiwać nim włosy. Płukankę stosuj maksymalnie 3 razy w tygodniu. Pierwsze efekty zauważysz po miesiącu.
Żeby uniknąć wysuszenia włosów, stosuj szampony i odżywki nawilżające. Możesz też regularnie olejować włosy.
Sprawdź też mieszanki ziołowe.

Rozjaśnianie włosów miodem
Kolejnym sposobem na rozjaśnienie włosów jest miód. Działa on na podobnej zasadzie, jak rozjaśniające farby do włosów. W jego składzie pojawia się nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona, która stosowana jest do zdjęcia pigmentu z włosów. Rozjaśnianie miodem jest najbardziej subtelne ze wszystkim metod. Jak je wykonać?
Wymieszaj 2 łyżki miodu, np. akacjowego, w pół litra ciepłej wody. Odstaw aż nad wodą z miodem pojawi się pianka. Taką płukanką przemyj włosy. Podobnie jak w przypadku rumianku, najlepiej zadziała moczenie włosów w płukance przez klika minut. Miód może się kleić, dlatego możesz przemyć włosy szamponem lub odżywką. Najlepiej z rumiankiem!
Sprawdź też naturalne miody.

Rozjaśnienie włosów cynamonem
A to nowość! A jednak, cynamon pomoże Ci uwidocznić na włosach złociste refleksy. A wszystko dzięki enzymowi peroksydazy, który działa rozjaśniająco. Starty cynamon najlepiej wymieszać z maską do włosów. Taką mieszankę nałóż na włosy i owiń ręcznikiem dla podniesienia temperatury (łuski włosa otworzą się i dobrze wchłoną substancję). Maskę taką trzymaj na włosach minimum 2 godziny.