Jak przygotować mleko modyfikowane?

17. 6. 2020 · 4 minuty czytania

Podpowiadamy, jak przygotować mleko modyfikowane dla noworodka i na co uważać, aby Twoje maleństwo nie miało kolki! Dowiedz się więcej na ten temat!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak przygotować mleko modyfikowane?

Przygotowanie mleka modyfikowanego wydaje się dość proste. Niemniej jednak, istnieje kilka zasad, których trzeba przy tym bezwzględnie przestrzegać. W artykule odpowiadam na najczęściej zadawane pytania dotyczące przygotowania mieszanki dla niemowlaka.

Co zawiera mleko modyfikowane?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia niemowlęta najlepiej jest karmić wyłącznie mlekiem matki do 6. miesiąca życia, a następnie do 2. roku życia kontynuować karmienie piersią, rozszerzając dietę dziecka o pokarmy stałe.

Niemniej jednak, są mamy, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą karmić piersią. Najlepsze zaś co możemy zrobić dla młodych mam, to nie oceniać ich, a wspierać w wyborze, jaki dokonają.

Mleko modyfikowane jest stworzone na bazie mleka krowiego, lecz istnieją specjalne mieszkanki, które go nie zawierają. Są one przeznaczone głównie dla niemowląt, które mają alergię na białko mleka krowiego. Mleko zawiera w sobie mieszkankę białek, tłuszczy, a także witamin i minerałów potrzebnych do rozwoju dziecka. Niektóre z nich są dodatkowo wzbogacone np. kwasami DHA czy też probiotykami i prebiotykami. Istnieje modyfikowane początkowe mleko dla niemowląt (dla niemowląt do 6. miesiąca życia) i następcze (dla starszych dzieci). Przy czym większość producentów wprowadza więcej niż 2 rodzaje mieszanek. Ważne, żeby zawsze wybierać mleko odpowiednie do wieku dziecka.

Mleko modyfikowane

 

To, jakie mleko będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka, zależy od wielu czynników. Wybór mieszanki najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą.

„Młode mamy, które nie chcą lub nie mogą karmić piersią, stoją przed wyborem mleka modyfikowanego. Nie rób tego jednak na własną rękę. Na wizycie kontrolnej u pediatry poproś lekarza, by doradził jakie mleko modyfikowane jest najlepsze dla Twojego dziecka”

− mówi lek. med. Aleksandra Malewska.

    Jak prawidłowo przygotować mleko modyfikowane? – najczęstsze pytania

    Na ile wcześniej mogę przygotować mleko?

    Mleko zawsze trzeba przygotować bezpośrednio przed podaniem. W pozostawionym w butelce mleku bardzo szybko namnażają się bakterie. Jeżeli wybierasz się na spacer lub w podróż, zamiast przygotowywać wcześniej mieszankę, weź wodę w termosie i odmierzone mleko w proszku,  a następnie przygotuj dziecku „świeże mleko”.

    Sprawdź też, jak karmić niemowlęta kaszką.

    jak przygotować mleko modyfikowane

    Czy mogę ponownie podać mleko dziecku, jeżeli go nie wypiło?

    Niestety, resztki mleka, którego Twoje dziecko nie wypiło, należy wylać. Nie powinno się podgrzewać takiego mleka i podawać go ponownie, bo w międzyczasie mogły się namnożyć tam groźne bakterie.

    jaka woda do mleka modyfikowanego

    Jaka woda do mleka modyfikowanego będzie najlepsza?

    Eksperci sugerują, żeby do mleka modyfikowanego używać wody źródlanej, wody mineralnej niskomineralizowanej lub wody z kranu, która została wcześniej przegotowana.

    W jakich proporcjach przygotować mleko modyfikowane?

    Mleko należy przygotowywać dokładnie w proporcjach wskazanych na opakowaniu. W przypadku starszych dzieci, można „rozwadniać” mieszankę, dodając mniej proszku. Jest to wskazane zwłaszcza przy odzwyczajaniu dziecka od karmienia nocnego. Zawarty w mieszance cukier może bowiem prowadzić do próchnicy.

    Sprawdź też, jak rozszerzać dietę niemowlaka.

    Ile stopni powinno mieć mleko modyfikowane?

    Zaleca się, żeby mleko miało temperaturę zbliżoną do temperatury ciała człowieka (około 36 − 40 stopni C). Niemniej jednak, jeżeli dziecko woli pić mleko w temperaturze pokojowej, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego. Jest to nawet wygodniejsza opcja, bo nie musisz podgrzewać wody w nocy, czy też brać termosu w podróż. Istotne jest natomiast to, żeby mleko nie było zbyt ciepłe. Zbyt gorące mleko może poparzyć układ pokarmowy dziecka. Dodatkowo, w wysokiej temperaturze niektóre składniki odżywcze zawarte w mieszance mogą stracić swoje wartości odżywcze.

    Jak często podawać dziecku mleko modyfikowane?

    O tym, jak często należy karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, pisałam w artykule: Karmienie mlekiem modyfikowanym − co warto o nim wiedzieć?

    Sprawdź też, co warto wiedzieć o karmieniu mlekiem modyfikowanym.

    ile stopni powinno mieć mleko dla niemowlaka

    Czy po każdym karmieniu należy sterylizować butelkę?

    Butelkę i smoczek trzeba po każdym użyciu dokładnie umyć płynem do mycia naczyń lub specjalnie do tego przeznaczonym preparatem. Pozostawione na butelce resztki pokarmu są pożywką dla bakterii. Następnie butelkę i smoczek wysterylizuj. Możesz to zrobić zalewając wrzątkiem akcesoria i gotować przez około 10 minut.  Możesz też skorzystać ze specjalnych urządzeń do tego przeznaczonych, np. sterylizatorów elektrycznych czy do użycia w kuchence mikrofalowej.

    Do osuszania butelek i smoczków wydziel odrębne miejsce, np. czysty ręcznik czy jednorazowe ręczniki papierowe. Przechowuj się w suchym i czystym miejscu, najlepiej zamknięte w szafce czy pojemniku. Sterylizację butelek zaleca się minimum do skończenia przez dziecko pół roku. Później, możesz coraz rzadziej sterylizować akcesoria do karmienia, np. raz na kilka karmień. Zawsze jednak trzeba je dokładnie umyć. Pamiętaj też o tym, że jeżeli butelki lub smoczki ulegną jakiemuś zniekształceniu (np. zostaną nadgryzione przez dziecko), wymień je.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora