Butelki dla dzieci i niemowląt

  (187)
Sortuj według
Butelki dla dzieci

Butelki dla dzieci

Butelka dla dzieci jest jednym z najważniejszych akcesoriów w wyprawce niemowlaka. Ułatwia podawanie pokarmu, może też redukować przykre dolegliwości związane z trawieniem (tak działa butelka antykolkowa). W tej kategorii znajdziesz butelki wykonane z bezpiecznych dla zdrowia surowców – sprawdź.Butelki dla dzieci - rodzaje

Aktualnie wśród akcesoriów dla niemowląt dostępnych jest wiele różnych rodzajów butelek dla dzieci. Wybór odpowiedniego wariantu dla swojej pociechy może przysparzać trudności. Aby dokonać przemyślanego zakupu, warto znać cechy najpopularniejszych modeli butelek.

Tradycyjnym typem akcesoriów są szklane butelki dla niemowląt. Doceniają je przede wszystkim wielbiciele higienicznej czystości. Szklane butelki dla dzieci łatwo wyczyścić i wyparzyć. Nadają się do mycia w zmywarce, co zapewnia oszczędność czasu. Tego typu butelki dla dzieci nadają się dla noworodków, dlatego że ostrożnie podtrzymuje je rodzic. Akcesoria nie sprawdzą się jednak w przypadku starszych niemowląt. Maluchy mogą łapać za butelkę i pić samodzielnie, a wtedy łatwo stłuc szklany przedmiot.

Odpowiednim wyborem dla starszych pociech okaże się polipropylenowa butelka do karmienia. Może być zastępstwem szklanego wariantu. Jest lekka i trwała. Bez obaw można podać ją maluchowi do samodzielnego podtrzymywania. Butelka dla dzieci z polipropylenu nie stłucze się, gdy spadnie na podłogę.

W sklepach dostępne są również silikonowe butelki dla niemowląt. Nadają się do podawania różnych pokarmów. Często dołączone są do nich łyżeczki do jedzenia musów owocowych i zupek.

Ciekawym wariantem wśród akcesoriów dla dzieci jest samosterylizująca się butelka do karmienia. Działa podobnie jak sterylizator parowy. Wlewa się do niej wodę i wstawia się ją do kuchenki mikrofalowej. Parująca ciecz odkaża akcesorium.

Wśród różnych wariantów na uwagę zasługuje także butelka dla dziecka z czujnikiem ciepła. Jest ona wyposażona w specjalny wskaźnik ostrzegający przed zbyt gorącym posiłkiem. Zmienia on kolor, gdy temperatura pokarmu jest wyższa niż zalecana.

Na spacerach i w podróży świetnie sprawdza się butelka dla dziecka działająca jak termos. Można wlać do niej ciepły posiłek i utrzymać jego temperaturę przez dłuższy czas. Podawanie maluchowi lekarstw ułatwia z kolei mała butelka ze smoczkiem o odpowiednio dostosowanym rozmiarze.

Bidony i butelki dla dzieci często zostają wyposażone w różne udogodnienia takie jak wyprofilowany kształt albo dedykowane uchwyty ułatwiające trzymanie. Dzięki temu karmienie malucha jest wygodniejsze dla rodzica. Łatwiejsze staje się także samodzielne używanie produktów przez dziecko. Butelki dla dzieci, niezależnie od rodzaju, projektuje się tak, by były funkcjonalne i przyjemne dla oka. Ciekawa kolorystyka czy ładne grafiki wzbudzą zainteresowanie maluchów.

Warto pamiętać, żeby nie karmić malucha w pozycji leżącej. W pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo łatwo o zakrztuszenie, które może być niebezpieczne.Co to jest butelka antykolkowa?

Częstą dolegliwością w pierwszych miesiącach życia dziecka są kolki. Gdy maluch połyka w czasie jedzenia zbyt wiele powietrza, powoduje ono dolegliwości bólowe. Aby nie dopuścić do kolek, stworzono specjalne butelki antykolkowe. Są one wyposażone w specjalne odpowietrzane zawory uniemożliwiające dostawanie się powietrza z pokarmem do ust malucha. Akcesorium zmniejsza ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości. Redukuje też zbyt częste odbijanie się po posiłku.

Butelka antykolkowa może zastąpić standardową butelkę. Została zaprojektowana tak, by nie dochodziło do nadmiernego połykania powietrza przez dziecko. Butelka antykolkowa może mieć specjalny smoczek. Podczas karmienia wypełnia się on w całości pokarmem. Nie pozwala to na przedostawanie się niechcianych pęcherzyków powietrza. Butelki antykolkowe mogą też mieć specjalnie wyprofilowany kształt zapobiegający gromadzeniu się wewnątrz akcesoriów powietrza.Kiedy warto kupić butelkę antykolkową?

Sygnałem wskazującym na to, że potrzebna jest butelka antykolkowa, mogą być problemy ze wzdęciami i kolkami. Jeśli maluch karmiony zwykłą butelką cierpi z powodu silnych bólów brzuszka, należy wymienić akcesorium na wariant zapobiegający połykaniu pęcherzyków powietrza. Butelka antykolkowa zmniejsza częstotliwość i intensywność kolek. Czy wobec praktyczności akcesorium warto kupić je na zapas? Niekoniecznie. Kolka nie pojawia się u każdego niemowlęcia. Jeśli starsze dziecko cierpiało z jej powodu, nie oznacza to, że również młodszy maluch będzie ją miał. Butelkę antykolkową najlepiej nabyć wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba. W pozostałych przypadkach można poprzestać na zwykłych butelkach dla dzieci.Jaką butelkę ze smoczkiem dla dziecka wybrać?

Kupując butelki dla niemowląt, trzeba kierować się wiekiem dziecka oraz stosowanym rodzajem diety. Akcesorium może uzupełnić karmienie piersią, np. gdy matka nie produkuje wystarczającej ilości pokarmu. Butelki dla dzieci sprawdzają się również wtedy, kiedy chce się rozbudować dietę malucha, który potrzebuje większych ilości składników odżywczych.

Szklana butelka ze smoczkiem nie matowi się tak, jak plastikowa. Jest łatwa w czyszczeniu i dość ciężka. Trzeba jednak uważać, by nie spadła z wysokości. Może wówczas łatwo się stłuc. Mleko w butelkach szklanych stygnie szybciej niż w plastikowych. Jeśli chce się kupić butelki dla niemowląt tworzone z tworzyw sztucznych, należy zadbać o to, by nie zawierały BPA – rozpoznasz je po napisach „BPA free”, „bez fisfenolu” lub „0%BPA”. Plastikowe akcesoria ze smoczkiem będą lekkie i odporne na uszkodzenia.

Wybierając butelki dla dzieci, trzeba kierować się pojemnością i dobrać ją do wieku dziecka. Dla noworodków nadają się akcesoria o pojemności około 120 ml. Dla starszych pociech lepsze okażą się butelki dla dzieci o pojemności od 240 do 300 ml. Nie warto kupować jednego akcesorium na zapas. Zaleca się zmieniać butelki dla dzieci co 3 miesiące. W przypadku akcesoriów do karmienia praktyczna okaże się podziałka co określoną liczbę ml. Pomaga ona w przygotowywaniu pokarmu dla malucha.

Zwróć uwagę na to, że butelka dla noworodka czy starszego dziecka może stanowić dobrą pożywkę dla bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego warto sprawdzić, czy taką butelkę można poddać właściwej sterylizacji (wyparzyć ją, dokładnie ją umyć np. w zmywarce) przed podaniem w niej pokarmu dziecku.

Jaką butelkę ze smoczkiem wybrać? Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt akcesorium. Kolejną istotną kwestią jest materiał, z jakiego wykonano smoczek. Nie mniej ważna okaże się jego funkcjonalność. Warto sprawdzić, jaki przepływ zapewnia smoczek. Na podstawie tego parametru dobiera się butelki przeznaczone do karmienia albo podawania napojów.

Smoczki lateksowe są przezroczyste, miękkie, ale mają niezbyt dużą trwałość. Odporniejsze na uszkodzenia i twardsze będą smoczki silikonowe. Wymagają one wyrobienia przez malucha. Coraz rzadziej spotyka się smoczki z kauczuku. Mają one nieprzezroczysty żółtawy kolor i są dość miękkie.

Smoczek do karmienia mieszanego powinien odwzorowywać kształt piersi. Dziecko musi wkładać tyle samo wysiłku w jedzenie, co w przypadku ssania naturalnego mleka. Kluczowe będzie zachowanie prawidłowego odruchu ssania.

Wszystkie smoczki od butelek szybko ulegają zużyciu. Z tego powodu butelki dla dzieci wymagają częstej wymiany. Najlepiej od razu zaopatrzyć się w kilka sztuk, by nie musieć czekać na dostawę potrzebnego akcesorium.

W jaki sposób czyścić butelki dla dzieci? Część z nich nadaje się do mycia w zmywarce. Inne warto czyścić specjalnym płynem do mycia smoczków i butelek. Preparaty zapewniają higieniczną czystość i są bezpieczne w stosowaniu.